آیا بیت‌کوین شما را پولدار می‌کند؟

بیت‌کوین ‏نوعی سیستم مالی مجازی است که در آن هر کامپیوتر یک بانک است و کاربران دارای کیف پول دیجیتالی هستند که پولشان را در کامپیوتر شخصی ذخیره می‌کنند.رکود اقتصادی در سراسر دنیا و ایجاد سیستم مالیاتی پیچیده‌ای که دولت‌ها و بانک‌ها برای مشتریان خود وضع می‌کنند باعث ظهور پول جدیدی در فضای مجازی و دنیای اینترنت شد.
در این سیستم واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده وجود ندارد و هر کاربر خود یک بانک است و تنها از طریق کد با کاربران دیگر به تبادل پول می‌پردازند.
این سیستم مالی جدید بیت‌کوین(Bitcoins) نام دارد که چهار سال پیش توسط یک هکر ژاپنی ابداع شد. 

از ویژگی‌های بارز این سیستم مالی این است که گردش مالی در آن بدون نظارت و کنترل دولت‌ها و بانک‌ها صورت می‌گیرد و به سرمایه کاربران مالیات تعلق نمی‌گیرد.
این هکر ژاپنی اعلام کرده است که بیت‌کوین به هیچ بانک یا مؤسسه‌ای وابسته نیست. به عبارتی این سیستم مالی هیچ مرکزیت خاصی نداشته و داد‌و‌ستد کاربران توسط دولت یا شرکتی کنترل و پیگیری نمی‌شود. 
همچنین این پول در دنیای مجازی و در دنیای واقعی برای خرید کالا و دریافت خدمات قابل استفاده و خرج کردن است. نقل و انتقال پول و گردش مالی در این سیستم بر اساس روش نظیر به نظیر انجام می‌شود.

یکی از ویژگی های این سیستم این است که بدون واسطه، ارتباطی منطقی بین خریدار و فروشنده برقرار می کند. به همین دلیل نقل و انتقال پول در آن کم هزینه است.
همچنین تمامی اعضای شبکه از نقل و انتقال پول در شبکه اطلاع کامل دارند.

بیت‌کوین چیست؟
Bitcoins ‏نوعی سیستم مالی مجازی است که به اختصار به آن BTC گفته می شود.
در این سیستم هر کامپیوتر مانند یک سرور عمل می کند. در واقع هر کامپیوتر یک بانک است و کاربران دارای کیف پول دیجیتالی هستند که پولشان را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره می‌کنند.

آنها می توانند مانند یک کیف پول واقعی از این کیف پول دیجیتالی استفاده کنند. هر کاربر در این سیستم می‌تواند به صورت مجازی کالایی خریداری کند یا خدماتی را دریافت نماید. حتی از طریق چندین صرافی آنلاین این پول قابل تبدیل به دلار و یورو است.
اگر کاربری لپ تاپ یا کامپیوتر خود را گم کند یا به هر دلیلی از دست بدهد مانند این است که کیف پول خود را از دست داده است. به این ترتیب تمامی بیت‌کوین های ذخیره شده را از دست خواهد داد. 

در این سیستم ۲۱ میلیون بیت‌کوین تعریف شده است که هر یک دارای یک رمز عددی منحصر به فرد است و تا سال ۲۰۳۰ میلادی تولید و به گردش مالی این سیستم وارد می شود.
تاکنون ۶/۶ میلیون واحد استخراج شده است و در اختیار کاربران و یا مشتریان این سیستم مالی قرار گرفته است. داد و ستد و نقل و انتقال مالی کاربران در اینترنت و با نرم‌افزار بیت‌کوین مدیریت می‌شود. 

هر یک از سکه های این سیستم مالی دارای رمز خاصی است.
برای عضویت در این سیستم می بایست ابتدا نرم‌افزار رایگان این سیستم را در کامپیوتر شخصی دانلود کرد. بعد از اتصال به سیستم، هر کامپیوتر، خود تولیدکننده سکه بیت‌کوین می‌شود. 

برای تولید هر بیت‌کوین تقریبا ۱۰ دقیقه زمان لازم است.Blockchain. info  و Localbitcoins. com دو سایت معروفی هستند که این سکه‌ها را خرید و فروش می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به bitcoin.org مراجعه کنید.
در این شبکه تمامی کاربران با یکدیگر در ارتباط هستند و هر کاربر یک گره یا node است. در این سیستم هر گره با تعدادی گره مرتبط است. 

هر یک از گره‌های این مجموعه نیز با تعدادی گره دیگر در ارتباط است. به این ترتیب تمامی گره‌ها در شبکه با یکدیگر در ارتباط هستند. هنگامی که گرهی درخواست انتقال وجه دارد آن را با امضای دیجیتالی آماده کرده و این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آنها متصل است می‌فرستد. 

آن گره‌ها هم این درخواست را به گره‌های مرتبط می فرستند. به این ترتیب این درخواست در تمامی شبکه پخش می شود.
به همین دلیل در این سیستم تمامی گره‌ها از چگونگی گردش مالی در شبکه آگاه می‌شوند. همچنین کاربران می توانند از طریق سایت BitcoinStats.org از چگونگی تمام معاملات انجام گرفته آگاه شوند. 

از ویژگی‌های بارز بیت‌کوین ذخیره اطلاعات کاربران در پایگاه های اطلاعاتی کوچک است. این مسئله غیرمتمرکز بودن اطلاعات در این سیستم مالی را تایید می‌کند.
یکی از تفاوت‌های اساسی بین این سیستم با سیستم‌های دیگر مالی در غیرمتمرکز بودن اطلاعات در آن است. 

به تعدادی از گره‌ها با یک پایگاه اطلاعاتی یک بلوک گفته می شود. هر بلوک با بلوک پیش از خود مرتبط است. در نهایت تمامی بلوک ها مانند رشته ای به یکدیگر متصل هستند. به بیان دیگر بیت‌کوین بر اساس سیستم غیرمتمرکز و رمزگذاری بسیار قوی طراحی شده است و تمامی کاربران به تمامی اطلاعات رد و بدل شده دسترسی دارند. به علت طراحی غیرمتمرکز، از کار انداختن یا تعطیلی آن غیر ممکن است و تا هنگامی که شبکه اینترنت در دسترس باشد، با تعداد اندکی کاربر هم این شبکه به کار خود ادامه خواهد داد. 

برای عضویت در این شبکه می‌بایست مجهز به کامپیوتری بود که دارای کارت گرافیکی با کیفیت بالا بوده و نیز CPU آن بسیار سریع باشد. در اولین قدم با عضویت در این شبکه زمان زیادی از CPU کامپیوتر کاربر درگیر خواهد شد تا هماهنگ سازی با شبکه انجام شود. این مسئله بستگی زیادی به قدرت CPU دارد که می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. در کامپیوتری با CPU معمولی این هماهنگ سازی می‌تواند تا ۴۰ ساعت هم به طول انجامد. 


اساس کار بیت‌کوین
این سیستم بر اساس رمزگذاری و شناسایی آن طراحی شده است. بنابراین نفوذ به آن بسیار دشوار است.کاربران تنها از طریق کدهایشان شناسایی می‌شوند. کد شناسایی هر فرد آدرسی است که از طریق آن با فرد دیگری ارتباط برقرار می‌کند. در واقع بدون آنکه فرد مقابل را بشناسد کالایی را از او خریداری می‌کند یا خدماتی را دریافت می‌نماید. در این روش تنها رمز سکه هاست که از آدرسی به آدرس دیگر مننقل می‌شود. 

کیف پول دیجیتالی اعضای این شبکه توسط نرم افزار بیت‌کوین یا از طریق یک سایت مستقل مدیریت می‌شود. هر کیف پول دارای دو کد شناسایی به نام کلید عمومی و کلید خصوصی است. کلید عمومی آدرسی است که از طریق آن پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده از وجود هم مطلع می‌شوند و با یکدیگر ارتباط می‌یابند. این آدرس کدی با ۳۳ عدد است. 

کلید عمومی همان شماره حساب بانکی است که کاربر می‌تواند از طریق آن پول را به حساب‌های دیگر واریز کند. کلید خصوصی هم رمزی است که از طریق آن کاربر می‌تواند پول خرج کند. اطلاعات کلید خصوصی نزد کاربر نگهداری می‌شود و تنها برای کشف و باز کردن پیغام‌ها به کار می‌رود ولی برای فرستادن پیغام به گره‌های دیگر می‌بایست از کلید عمومی استفاده کرد. 

در این شبکه بیت‌کوین‌ها از طریق یک فرایند ریاضی پیچیده که به «صفر دانایی» معروف است ایجاد شده و با یک سیستم قرعه کشی پی درپی به گره داده می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که برای کاربران بهتر است عضو شبکه‌های قوی یا به عبارتی عضو شاخه های بزرگ باشند تا احتمال دریافت سکه برای آنها بیشتر شود. 

Hash یک سری عملیات پیچیده ریاضی است که منجر به تولید بلوک می‌شود. به گره‌هایی که بلوک تولید می‌کنند Miner می‌گویند.
هنگامی که درخواست انتقال وجه در گرهی ایجاد شد، این درخواست وارد بلوک در حال ساخت می‌شود. البته ساخت بلوک کاری زمان‌بر و بر اساس شانس و قرعه کشی است. امکان دارد ساخت یک بلوک دو هفته به طول انجامد. 

ولی ساخت آن به طور متوسط ۱۰ دقیقه تعریف شده است که بستگی کامل به سرعت شبکه و گره‌های تولیدکننده بلوک دارد. هنگامی که یک گره با موفقیت یک بلوک تولید می‌کند آن را به تمام گره‌هایی که با آنها در ارتباط است می‌فرستد.
به همین ترتیب به تمام شاخه منتقل می‌شود. گرهی که موفق به تولید یک بلوک شده، ۲۵ بیت‌کوین پاداش می‌گیرد. 

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که پرداخت سکه به مرور زمان کندتر می‌شود. هر چند که زمان متوسط تولید هر بیت‌کوین تقریبا ده دقیقه است. ولی با افزایش تعداد گره‌ها بر سرعت تولید این پول افزوده نمی‌شود؛ بلکه از میزان آن کاسته می‌شود. 

در ابتدا هر بلوک ساخته شده در این شبکه ارزشی معادل BTC۵۰ را داراست. این مبلغ برای اولین بلوک تعیین شده است که در بلوک های متصل به ترتیب از ارزش آن کاسته می‌شود؛ به طوری که به BTC ۲۵ سپس BTC ۱۲.۵ ، BTC ۶.۲۵ و… می‌رسد.

 بلوک‌ها در این سیستم به گونه‌ای با هم در ارتباط هستند که هر یک اعتبار و درستی بلوک قبلی را اثبات می‌کند. به عبارتی اگر بلوکی شماره ۱۰ باشد یعنی ۹ بلوک معتبر پیش از آن وجود دارد که در محاسبه و قرعه کشی و دریافت BTC ارجحیت دارد.

ایرادات و نواقص
هر چند کاربران زیادی جذب این سیستم شده اند ولی هنوز در مرحله سعی و خطاست. زیرا به دلیل نوین و منحصر به فرد بودن آن هنوز مشکلات و موانعی که باعث اختلال در این سیستم می‌شود به درستی پیدا نشده است.
برخی بر این عقیده‌اند که بیت‌کوین در مقابل حمله هکرها آسیب پذیر بوده و می‌بایست تدابیری اندیشیده شود تا کاربران با اطمینان از حفظ و نگهداری سرمایه‌شان از این سیستم استفاده کنند. 
با این وجود کاربران زیادی از کشورهای گوناگون بویژه کشورهایی که اقتصاد آنها ورشکسته است یا در آستانه ورشکستگی است از این سیستم استقبال کرده‌اند. 

مردم این کشورها سعی می‌کنند تا با فرار از سیستم مالیاتی و واسطه‌های گوناگون هم پول خود را نگهداری کرده و از امکانات خرید و فروش بدون واسطه استفاده کنند و هم خدماتی را بدون در برداشتن هزینه اضافی دریافت کنند که به جز موارد انگشت‌شماری که دچار ضرر مالی شده‌اند، بقیه اعضا از سود سرشاری که به دست آورده‌اند رضایت کامل دارند. ارزش هر واحد بیت‌کوین در طی یک سال ۱۰ برابر رشد داشته است.
به طور حتم با افزایش معاملات در ابعاد وسیع این رشد بیشتر نیز خواهد شد. در حال حاضر ارزش پول دیجیتالی این شبکه از ارزش پول ۲۰ کشور جهان، از جمله جزایر سیشل، لیبریا و گامبیا بیشتر است. 

چون ارتباط افراد تنها از طریق کد است اگر مبلغی به حساب فردی به اشتباه واریز شود تنها باید اعتماد و امید داشت که وجه واریزشده از کد اشتباه برگردانده شود. در غیر این صورت کاربر می‌بایست پول خود را از دست رفته تلقی کند که این خود از مشکلات این سیستم است. 
bitcoins به هیچ وجه تبلیغات انجام نمی‌دهد و وعده‌هایی مبنی بر سود سرشار و ثروت بادآورده در آن وجود ندارد و برای توسعه سیستم خود از افراد پولی دریافت نمی‌کند. در صورتی که امروزه برخی از سایت‌ها با وعده‌های شگفت انگیز، تبلیغاتی گسترده در جهت جلب نظر بینندگان انجام می‌دهند و راه‌هایی مختلف برای پول دار شدن پیشنهاد می‌کنند. 

از نقاط قوت bitcoins این است که هر گونه اقدامی با رضایت مالک حساب انجام می‌شود و با صراحت اعلام کرده است که داد و ستد با پول مجازی ممکن است موفقیت‌آمیز باشد یا منجر به ضرر و زیان شود. 

هم اکنون ارزش هر سکه بیت‌کوین ۲۰۰ دلار است که در مراکز خاصی قابل نقد کردن است. ناگفته نماند که ارزش هر سکه بیت‌کوین در سال گذشته فقط ۲۰ دلار بود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به رشد زیادی که بیت‌کوین در مدت یک سال داشته است معادل دلاری آن نیز به زودی افزایش چشمگیری نماید
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz