افزایش تعرفه در ۷۰ درصد مکالمات

گرچه وزارتخانه تلاش کرد که نام افزایش تعرفه را با عنوان تغییر تعرفه عوض کند، اما در نهایت کاربران با افزایش نرخ مکالماتشان روبرو شدند.به دنبال اجرای طرح فلت‌سازی شبکه و با حذف هزینه‌های جابجایی در مکالمات اپراتور اول، حدود دو هفته است که تعرفه‌های این اپراتور تغییر کرده و تعرفه مکالمات درون شهری حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که به گفته برخی مسوولان ۷۰ درصد مکالمات همراه اول درون شهری به شمار می‌روند.

از تاریخ ۱۵ مرداد ماه مصوبه چند ماهه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره حذف هزینه‌های جابجایی در اپراتور اول عملیاتی شد و به دنبال آن تعرفه‌های این اپراتور دستخوش تغییر شده و قرار بر آن شد که هر دقیقه مکالمه درون شبکه ای کاربران خط‌های دائمی همراه اول با قیمت ۵۹۹ ریال محاسبه شود.

تغییری که اگرچه مدیران همراه اول و مخابرات تمام تلاششان را می کنند که نام گران شدن برروی آن نگذارند اما درنهایت نتیجه‌اش برای بسیاری از کاربران افزایش هزینه‌ها خواهد بود که البته تاکید می‌شود این افزایش احتمالی پس از گذشت ۱۰ سال صورت گرفته است.

پیش از این اپراتور اول برای تماس‌های بین‌شهری خود هزینه‌ی جابه‌جایی داشت که بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات لازم بود این هزینه حذف شود.

در آن زمان تعرفه‌های مکالمات تلفن همراه این اپراتور بر اساس مصوبه سال ۱۳۸۳ شورای اقتصاد مبتنی بر شهری و غیر شهری تنظیم شده بود و در آن تعرفه مکالمات صوتی مشترکین بر اساس ۹۲ نقطه بین شهری کشور محاسبه می‌شد.

به این ترتیب در صورتی که مشترکی در نقطه PC کرج سیم کارت دریافت کرده بود به عنوان مشترک آن PC ثبت شده و چنانچه با مشترکی که در PC کرج ثبت شده بود، تماس می گرفت تعرفه مکالمه او دقیقه‌ای ۴۴۷ ریال محاسبه می‌شد اما در صورتی که با مشترکی که در منطقه‌ای دیگر حتی در مجاورت منطقه خود مثلا در PC ورامین ثبت شده بود، تماس می گرفت تعرفه مکالمه او دقیقه‌ای ۷۶۰ ریال محاسبه می‌شد.

اما جنانچه همین فرد از منطقه خود خارج می شد و به عنوان مثال به تهران سفر می‌کرد، برای تمامی تماس‌های ایجاد شده توسط او و همچنین تماس‌هایی که با او گرفته می‌شد، برای هر دقیقه مکالمه هزینه جابجایی به مبلغ ۸۹ ریال در نظر گرفته می‌شد.

در این میان مسوولان بر این اعتقاد بودند که این نوع محاسبه مبتنی بر ساختار قدیمی شرکت مخابرات کشور تعریف شده بود و این ساختار با ماهیت شبکه‌های تلفن همراه و همچنین روند تعرفه گذاری در دنیا مغایرت داشته و موجب اتلاف منابع شماره‌گذاری می شده و نیاز به تغییر آن است.

این در حالی است که به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر اساس آمار ترافیکی اندازه‌گیری شده در شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ایران ۷۰ درصد مکالمات شبکه تلفن همراه، شهری و ۳۰ درصد بین شهری محسوب می شوند.

پیش از این میانگین وزنی هر دقیقه مکالمه با احتساب جابجایی ۵۳۷ ریال بوده که بر این اساس و با توجه به تعرفه سایر اپراتورها و همچنین قیمت بازار، الزام کمیسیون و رگولاتوری در پروانه‌های صادره برای تعیین تعرفه پایه، تعرفه یکنواخت ۵۱۵ تا ۶۱۸ ریال برای یک دقیقه مکالمه صوتی سیم کارت دایمی به کمیسیون پیشنهاد شده بود.

حال از ۱۵ مردادماه قرار بر آن شده است که با حذف هزینه‌های مربوط به جابجایی هر دقیقه تماس مشترکان سیم‌کارتهای دائمی همراه اول با قیمت ۵۹۹ ریال محاسبه شود که گفته می‌شود بر این اساس برای اکثر مشترکین که در قبض‌های خود ترکیبی از مکالمات شهری و بین شهری و جابجایی داشته‌اند، هزینه‌های ماهیانه کاهش خواهد یافت.

تا قبل از اجرایی شدن تعرفه‌های جدید، هزینه‌های اپراتور اول یا همان همراه اول در خطوط دائمی برای هر دقیقه مکالمه در ساعات اوج مصرف قیمت ۴۴۷ ریال و برای هر دقیقه مکالمه شهری در ساعات غیر اوج مصرف تعرفه ۳۵۸ ریال در نظر گرفته شده بود.

در این میان از ساعت هشت الی ۲۱ ساعات اوج مصرف و ساعات ۲۱ تا هشت، جمعه و روزهای تعطیل ساعات اوج غیرمصرف تعریف شده‌ بودند. این اپراتور برای مکالمات بین شهری افراد هم در ساعات اوج قیمت ۷۶۰ ریال و در ساعات اوج غیر مصرف تعرفه ۵۳۶ ریال را در نظر گرفته بود.

حال بر اساس تعرفه‌های جدید برای تمام مکالمات درون شبکه‌ای این اپراتور تعرفه ۵۹۹ ریالی تعریف شده که با این رقم به طور میانگین تماس های درون شهری که حجم قابل توجهی از مکالمات را تشکیل می‌دهند ۱۱ درصد افزایش قیمت داشته و در عین حال گفته می‌شود تعرفه تماس‌های بین شهری با کاهش ۲۷ درصدی تعرفه مواجه خواهند شد.

البته تاکنون تعرفه‌های سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول اعلام نشده اما برای سیم‌کارت‌های اعتباری سقف مجوز رگولاتوری ۹۲۷ ریال تعیین شده که بین ۶۱۸ ریال تا ۹۲۷ ریال قرار بر آن است که رقمی از سوی مسوولان همراه اول نهایی شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz