انتقاد از اختصاص شبنم به کالاهای قاچاق / تخصیص نیافتن ارز به کالاهای IT

 فاوانیوز : رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با انتقاد از اجرای نادرست طرح شبنم، این طرح را نوعی منبع درآمد دانست که به هر کالای وارداتی اعم از قاچاق و قانونی تعلق گرفته است.

سید مهدی میر مهدی در گفتگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: به هر کالای وارداتی اعم از قاچاق و قانونی برچسب‌های طرح شبنم تعلق می‌گیرد. این در حالی است که این کاغذ فقط در ازای دریافت ۹۴ تومان به وارد کننده داده می‌شود و به درستی به این موضوع پرداخته نشده که کالای وارداتی مناسب و باکیفیت است یا نه.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح شبنم در ابتدا برای این بود که فقط کالاهای با کیفیت وارد بازار شود و به این دسته از کالاها مجوز بدهند ضمن اینکه هر کالا شناسنامه داشته باشد اما در برخی موارد این حرف‌ها تبدیل به عمل نشده و با چنین وضعیتی مشتری هنگام خرید هر نوع کالایی فکر می‌کند که در حال خرید جنس باکیفیت است.

او همچنین در ادامه اختصاص ندادن ارز به کالاهای IT را مشکلی بزرگ دانست و گفت: واردکننده باید کالای مورد نظر خود را از مراجع قانونی وارد کند و چون این کالاها تعرفه‌ی کمی دارند، وارد کننده از دلار آزاد استفاده می‌کند. اگر دلار با نرخ مبادله‌ای به وارد کننده‌ها اختصاص یابد، قیمت اجناس IT در بازار ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

میرمهدی همچنین با بیان نکاتی درباره مالیات و لزوم اختصاص مالیات بر درآمد، ابراز عقیده کرد: مالیاتی که از صنف IT دریافت می‌شود، مالیات برفروش بوده و این عادلانه نیست، امیدواریم که مسوولان امر به این صنف توجه بیشتری کنند چرا که بسیاری در صنف IT ورشکست شده‌ و کار خود را از دست داده‌اند.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پایان به این نکته اشاره کرد که تا بازار از انحصار بیرون نیاید وضعیت تغییری نخواهد کرد و اگر رانت‌ها کنار بروند همه مشکلات حل خواهد شد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz