جدال‌های لفظی در تاریخ فناوری

با نگاهی به بزرگ‌ترین نزاع‌های دنیای تکنولوژی، همیشه جای پای اپل را مشاهده می‌کنید و می‌بینید که یک سر دعوا، اهالی کوپرتینو هستند.
فاوانیوز: با نگاهی به بزرگ‌ترین نزاع‌های دنیای تکنولوژی، همیشه جای پای اپل را مشاهده می‌کنید و می‌بینید که یک سر دعوا، اهالی کوپرتینو هستند. اما بگذارید به بهانه داستان کش‌دار دادگاه‌های اپل- سامسونگ، نگاهی داشته باشیم به بزرگ‌ترین جدال و رقابت‌های (بیشتر لفظی) تاریخ فناوری نوین.

سامسونگ علیه اپل : میان اپل و هماورد کره‌جنوبی‌اش هیچ عشق گمشده‌ای را نمی‌توان یافت. حتی اگر این دو به عنوان شرکای تجاری به کار خود ادامه دهند، جنگ میان آنها از هنگام عرضه آی‌فن در ۲۰۰۸ آغاز شده است. هنگامی که سامسونگ برای مقابله با این محصول، تبلیغ « Apple Eater» را منتشر کرد و از آن زمان همه چیز در سرازیری سقوط و انحطاط افتاد. در نوامبر ۲۰۱۱ سامسونگ تبلیغ دیگری تهیه دید که مصرف‌کنندگان اپل را به صورت افراد بدون تفکر به تصویر کشید که توسط ماشین اعتیاد اپل گول خورده‌اند.

 اپل علیه مایکروسافت :این یک داستان طولانی دارد که فقط به نسخه کوتاه شده‌ای از آن بسنده می‌کنیم: همان‌طور که استیو جابز در مصاحبه ۲۰۰۷ خود داستان را بازگو کرده، نرم‌افزار مایکروسافت روی برخی نسخه‌های Apple II نصب بوده و پس از آن مایکروسافت MS-DOS را در سال ۱۹۸۱ برای کامپیوترهای شخصی IMB عرضه کرد. پس از آنکه اپل در سال ۱۹۸۵ مکینتاش را معرفی کرد، مایکروسافت با ویندوز تبدیل به یک رقیب تجاری برای اپل شد. یک سیستم عامل با عناصری که بسیار شبیه به مکینتاش طراحی شده بودند. با گذشت زمان، مایکروسافت ویندوز ۹۵ را معرفی کرد و بیش از ۹۰‌درصد بازار کامپیوترهای شخصی را در دست گرفت.

اپل علیه آی‌بی‌ام: قبل از آنکه مایکروسافت تبدیل به رقیب اپل شود، اپل بیگ بلو را موی دماغ خود می‌دید. زیرا این شرکت جایگزینی برای کامپیوترهای اپل معرفی کرده بود: PC در سال ۱۹۸۱. جابز احساس انزجار بسیار شدیدی نسبت به IBM داشت. در آن سال، وی شرکت‌ آی‌بی‌ام را در یک تبلیغ تلویزیونی، با «برادر بزرگ‌تر» داستان ۱۹۸۴ مقایسه کرد. وی همچنین در یک اظهارنظر در دهه ۸۰ گفته بود: «اگر به هر دلیلی، ما مرتکب یک اشتباه بزرگ شویم و IBM برنده شود، احساس شخصی من این است که ما برای ۲۰ سال وارد عصر تاریکی (Dark Ages) دنیای کامپیوتر خواهیم شد.

اپل علیه دل : موسس و مدیرعامل شرکت Dell، مایکل دل هنگامی در رادار استیو جابز قرار گرفت که در سال ۱۹۹۷ طی یک اظهارنظر بسیار مشهور، اعلام کرد که اگر وی مسوولیت اپل را بر عهده داشت «آن را تعطیل می‌کردم و پول‌ها را به سهامداران برمی‌گرداندم» هرچند که دل بعدها از درک اشتباه این جمله توسط دیگران گفت. جابز که در دهه ۹۰ و ۲۰۰۰ از دل برای مقابله با ‌آی‌بی‌ام استفاده می‌کرد، این بار باید پاسخ می‌داد: «به شکل قابل توجهی در حال حاضر تنها اپل و دل مشغول پول درآوردن از این صنعت هستند. آنها با حضور در Wall-Mart و ما با ابداعات‌مان.»

اپل علیه گوگل‌: در سال‌های بعد گوگل جای دل را گرفت. شرکتی که با سیستم عامل اندروید یک‌بار دیگر خشم جابز را شعله‌ور کرد. چیزی که جابز آن را یک دزدی کامل از روی iOS اپل می‌دانست. جابز به آیزاکسون گفته بود: «من قصد دارم اندروید را نابود کنم، زیرا این یک محصول دزدی است. من خواهان یک جنگ اتمی داغ علیه آن هستم. اگر لازم باشد تا آخرین نفس خواهم جنگید و تا آخرین سکه از اندوخته بانکی ۴۰‌میلیارد دلاری اپل را خرج خواهم کرد تا این اشتباه را اصلاح کنم.»

 سان مایکروسیستمز علیه مایکروسافت : رک‌گویی‌های جابز در دنیای فناوری امری نادر و کمیاب بود، اما در اواخر دهه ۹۰ اسکات مک نلی، مدیرعامل وقت سان مایکروسیستمز در نطق آتشینی راه جابز را در پیش گرفت. بزرگ‌ترین دشمن مک نلی، مایکروسافت بود. او ویندوز NT را یک توپ مویی بزرگ دانست و تیم مدیریت مایکروسافت را متهم می‌کرد. بزرگ‌ترین شکایت مک نلی از مایکروسافت، دریافت مبالغ حق لایسنس بسیار بالا توسط این شرکت بود.

اوراکل علیه مایکروسافت : لری‌الیسون یکی از مدیران اوراکل بود که در اواخر دهه ۹۰ با تب مایکروسافت ناخوش و نابینا شده بود. حتی در مقطعی الیسون یک شرکت خصوصی را استخدام کرده بود تا زباله‌های مایکروسافت را خریداری کرده و درون آنها به دنبال اخبار و اسناد این شرکت بگردند. وی حتی با سخاوت تمام پیشنهاد کرده بود که اوراکل زباله‌هایش را به رایگان، به دفتر مرکزی مایکروسافت بفرستد! او گفته بود: «من آماده هستم که زباله‌هایمان را به ردموند ارسال کنم و آنها می‌توانند خودشان را درون آن غرق کنند.»

موتورولا علیه اپل : قبل از آنکه موتورولا توسط گوگل خریداری شود، این شرکت یک آگهی ۶۰ ثانیه‌ای در سوپربول علیه اپل پخش کرد. در این آگهی، که برای تبلت زوم ساخته شده بود، یک آینده استرلیزه و مدیریت‌شده تحت کنترل اپل به تصویر کشیده شده بود که یک کاربر ابزارهای موتورولا در آن دست به شورش می‌زند. البته این تبلیغ چندان متقاعد‌کننده نبود: چندی بعد در پایان همان سال تولید زوم متوقف شد.

 AT&T علیه ورایزن : «‌ای‌تی‌اند‌تی» و ورایزن هیچ‌گاه با هم دوست نبوده‌اند، اما آتش این انزجار در اوایل سال ۲۰۱۱ داغ‌تر شد. هنگامی که ورایزن آی‌فن را به فهرست قراردادهایش اضافه کرد و به حاکمیت انحصاری AT&T بر این محصول پایان داد. این دو با تبلیغات متقابل به گونه‌ای مقابل هم ایستادند که کاملا برای کاربران معنی‌دار بود. برای مثال فرد آزمون‌گر ورایزن پس از در دست گرفت آی‌فن می‌گفت: «بله، اکنون می‌توانیم صدای شما را بشنویم.» این آگهی کنایه‌ای بود به اطلاعات منتشر شده درباره تماس‌های از دست رفته در AT&T.
 
منبع: روزنامه شرق
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz