کودکان انگلیسی شبکه‌های اجتماعی را به کتاب خوانی ترجیح می‌دهند

نتایج تحقیقاتی که پژوهشگران “اتحادیه ملی سواد” بر روی ۱۸هزار کودک و نوجوان بین سنین ۸ تا ۱۷ سال در ۱۱۱ مدرسه انگلیس انجام دادند نشان می دهد که یک ششم کودکان این کشور بیش از اینکه برای خواندن یک کتاب داستان یا رمان وقت بگذارند زمان خود را در شبکه های اجتماعی و چت کردن هدر می دهند.

فاوانیوز: نتایج تحقیقاتی که پژوهشگران “اتحادیه ملی سواد” بر روی ۱۸هزار کودک و نوجوان بین سنین ۸ تا ۱۷ سال در ۱۱۱ مدرسه انگلیس انجام دادند نشان می دهد که یک ششم کودکان این کشور بیش از اینکه برای خواندن یک کتاب داستان یا رمان وقت بگذارند زمان خود را در شبکه های اجتماعی و چت کردن هدر می دهند.


به گزارش فاوانیوز به نقل از خبرگزاری مهر،این تحقیقات، نتایج یک نظرسنجی بین المللی را که سال گذشته انجام شد تایید می کند در این نظرسنجی، انگلیس در طبقه بندی جهانی کتابهای خوانده شده توسط کودکان کتابخوان از رتبه ۱۷ به رتبه ۲۵ سقوط کرد.
این محققان با ابراز نگرانی نسبت به این آمار و ارقام نشان دادند که ۱۳درصد از مصاحبه شوندگان در ماه گذشته حتی یک کتاب هم باز نکرده اند درحالی که ۲۸٫۹ درصد از آنها خاطر نشان کردند که در خانه بین ۱۱ تا ۵۰ کتاب دارند.


براساس گزارش بی. بی. سی، تقریباً یک پنجم این کودکان نیز اظهار داشتند که هرگز به عنوان هدیه کتاب دریافت نکرده اند و یک هشتم آنها هرگز وارد یک کتابفروشی نشده اند بیش از ۷ درصد از این کودکان نیز هرگز کتابخانه ندیده اند.
در این خصوص “جاناتان داگلاس”، مدیر این سازمان ملی توضیح داد: “افرادی که در سن جوانی کتاب نمی خوانند در بزرگسالی با مشکلات حاد بی سوادی مواجه می شوند. فناوری به زندگی نوجوانان هجوم برده است.

در واقع در مورد بسیاری از کودکان، اس. ام. اس که شکلی از ارتباطات نوشتاری است مهمترین منبعی است که از سوی کودکان خوانده می شود و پس از اس. ام. اس، ایمیل و شبکه های اجتماعی قرار دارند.”
برپایه این تحقیقات، بسامد کتابخوانی به طور محسوسی با افزایش سن کاهش می یاید. به طوریکه در سنین ۱۴ تا ۱۶ سال فرار از کتاب ۱۰ برابر بیشتر از کودکان مدارس ابتدایی است.

منبع : مهر
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz