تاریخچه هک و امنیت

هکر یا نفوذگر کسی است که از سر کشی کردن به جزییات سیستم های قابل برنامه ریزی و نفوذ و رسوخ در آن لذت میبرد ومصمم به شکست توانایی محاسبات ماشینی در مقابل هوش و ذکاوت بشری خویش است.

فاوانیوز: ابداع واژه نفوذگر(hacker) به دهه شصت میلادی در دانشگاه MIT باز میگردد. در آن زمان نفوذگر(hacker) این گونه تعبییر می شد:

هکر یا نفوذگر کسی است که از سر کشی کردن به جزییات سیستم های قابل برنامه ریزی و نفوذ و رسوخ در آن لذت میبرد ومصمم به شکست توانایی محاسبات ماشینی در مقابل هوش و ذکاوت بشری خویش است. فردی که با سماجت و به گونه ای لجوجانه شیفته ی برنامه نویسی است. نفوذگر بدخواه نیست و صدمه نمیزند.

اکثر دانشجویان آن روز اساتید, مدیران, یا متخصصین حرفه ای امروز در سطح جهان هستند و رشد تکنولوژی کامپیوتر وام دار تلاش وکوشش آن هاست.

در اواخر دهه هشتاد جنبشنفوذگری (hacktivism) در شبکه به سوی فعالیت های ضد امنیتی و ضد انسانی گرایش پیدا کرد. به همین دلیل در آن زمان اگر واژه هکر شنیده میشد , یک ذهنیت بد در اذهان مردم نقش می بست. به همین دلیل این موضوع آنهایی را که قبلا از لقب هکر به خود میبالیدند به شدت ناخشنود کرد سعی در جا انداختن کلمه cracker کردند تا از هکرها متمایز باشند.

Cracker: موجود بی ارزش و بیماری است که با فراگیری برخی از مهارتهای نفوذگری به کارهای بی ارزش همانند دزدیدن user id & passدیگران, به مزاحمت و عملیات غیر قانونی وضد اخلاقی میپردازد و با شکستن حریم امنیتی یک سیستم اهداف غیر شرافتمندانه خود را دنبال می کند.

برای تمایز بیشتر بین هکرها یک دسته بندی جالب ابداع شد. هکر های کلاه رنگی .

ü گروه هکرهای کلاه سفید: هکرهای خوب

ü گروه هکرهای کلاه خاکستری : هکرهای کمی خوب, اندکی مخرب

ü گروه هکرهای کلاه صورتی : هکرهای لوس,بی مزه و بی خاصیت

ü گروه هکرهای کلاه سیاه: هکرهای بد و مخرب

منبع: تالار گفتگوی آی تی
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz