«اچ پی»: کالاهای تحریم‌شده به ایران می‌رود

شرکت آمریکایی اچ پی با اذعان به بی‌تاثیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرد همواره این امکان وجود دارد که محصولات این شرکت پس از آن‌که به شبکه‌ای از شرکا فروخته می‌شوند، به ایران انتقال یابند.
فاوانیوز:  شرکت آمریکایی اچ پی با اذعان به بی‌تاثیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرد همواره این امکان وجود دارد که محصولات این شرکت پس از آن‌که به شبکه‌ای از شرکا فروخته می‌شوند، به ایران انتقال یابند. خبرگزاری رویترز در این‌باره گزارش می‌دهد پیش از این، شرکت آمریکایی اچ پی که تحت فشارهای دولت آمریکا قرار دارد نقض قوانین تحریم‌ها از طریق فروش فناوری به ایران را تکذیب کرد، اما این شرکت پذیرفت که شبکه شرکای اچ پی، بدون اطلاع این شرکت اقدام به نقض مقررات تحریم صادرات برخی کالاها به ایران کرده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از این غول دنیای فناوری خواست تا در مورد گزارش‌هایی که نشان می‌دهد تجهیزات این شرکت توسط یک شرکت ایتالیایی به سوریه منتقل شده است توضیح دهد. در نامه‌ای که تاریخ آن به ۹ اکتبر برمی‌گردد شرکت اچ‌پی اعلام کرده که اجازه فروش هیچ محصولی را به سوریه صادر نکرده است و شرکت ایتالیایی اس‌پی‌ای احتمالا این فناوری را از شریک تجاری شرکت اچ پی تهیه کرده است.

شرکت اچ پی در ماه آوریل به ارتباط خود با این شرکت ایتالیایی خاتمه داده است. این شرکت آمریکایی تولید‌کننده کامپیوترهای خانگی و تجهیزات آن، ادعا کرده که از سال ۲۰۰۹ تاکنون فروش محصولات خود به آن دسته از شرکایش را که مشتریانی در ایران داشته‌اند متوقف کرده است. با این حال، با وجود تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد ادعاها علیه شرکت چینی «زد‌تی‌ای»، درخصوص فروش فهرست بلندبالایی از محصولات ممنوعه (شامل برخی از محصولات اچ پی) به ایران، اچ پی اعلام کرده که به همکاری با شرکت «زد‌تی‌ای» ادامه خواهد داد. البته این برای نخستین بار نیست که اچ پی اقدام به ممنوعیت فروش محصولات خود به ایران و در این زمینه نیز بیانیه‌ای ارسال می‌کند. این شرکت در ۲۲ دسامبر (دوم دی) در بیانیه‌ای اعلام کرد جلوی فروش محصولات خود در ایران خواهد گرفت.

اعلام بیانیه‌ای از سوی اچ‌پی مبنی بر توقف فروش محصولاتش در ایران باعث افزایش قیمت‌های این برند در بازار فناوری اطلاعات کشور شد. انتشار خبر منع ورود محصولات «اچ‌پی» به بازار ایران در حالی است که وارد‌کنندگان محصولات اچ پی اظهار می‌دارند: اعلام این بیانیه تا حدودی بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد اما در روند عرضه محصولات به بازار داخلی خللی وارد نمی‌کند.

 فعالان بازار به کاهش تقاضا در بازار اشاره کرده و بیان می‌کنند ۵۰‌درصد از سهم فروش چاپگر، لپ‌تاپ و اسکنر کشور در اختیار اچ پی است که سود سرشاری را نصیب این برند می‌کند. از سوی دیگر بازار بسیاری از محصولات فناوری اطلاعات کشور در دست برند‌های آمریکایی مانند اپل و دل است که علاوه بر تحریم‌های اخیر همچنان در بازار ایران حضور قوی داشته و هر سال حضورشان در کشور پررنگ‌تر نیز می‌شود. به گفته آن‌ها در حال حاضر ممنوعیت عرضه چاپگرهای اچ پی در ایران باعث افزایش قیمت شده است و با توجه به رکود اقتصادی موجود حذف بازار قوی‌ای مانند ایران از سوی یک شرکت ممکن نیست و این شرایط تنها راه ورود کالا را به کشور تغییر می‌دهد. در حال حاضر بازار محصولات «اچ‌پی» از طریق شرکت‌هایی که در امارات هستند تامین و در این میان سود بالایی نصیب آن‌ها شده و چشم‌پوشی از بازار بزرگ ایران برای آن‌ها غیرممکن است.

با وجود این در گزارشی در روزنامه بوستون گلوب آمده بود که یکی از مدیران اچ‌پی ایران را بازار مهمی خوانده است. این مدیر ابرشرکت رایانه‌ای بنابر برآوردی از سال ۱۹۹۹ در مورد بازار ایران گفته بود که فروش در این بازار سالی ۵۰‌درصد رشد دارد. این گزارش به یک نظرسنجی که توسط یک سازمان خبری ایرانی انجام شده اشاره دارد که براساس آن چاپگرهای اچ‌پی ۴۱‌درصد بازار ایران را در اختیار خود دارند. ممنوعیت فروش محصولات اچ پی به ایران در حالی منتشر می‌شود که برخی از نمایندگی‌های منطقه‌ای «اچ پی» در امارات و نمایندگی‌های فروش این شرکت در ایران همچنان به کار خود ادامه داده و اقدام به واردات این محصول به بازار می‌کنند. آن‌ها انتشار چنین خبری را یک شایعه بی‌اساس می‌دانند.

در مقابل به دنبال دور زدن تحریم‌های آمریکا توسط شرکت اچ پی، این شرکت در جوابیه‌ای به اداره مسئول تبادل و امنیت آمریکا ضمن تکذیب ابن موضوع گفت شاید شرکت‌هایی که با اچ پی کار می‌کنند، دست به این کار زده باشند. با این حال هرازگاهی اخباری مبنی بر ممنوعیت فروش محصولات «اچ پی» به ایران با استناد به اطلاعیه‌هایی از این شرکت منتشر می‌شود که بازار ایران را دچار التهاب می‌کند اما پس از مدتی باز بازار محصولات اچ پی رونق دوباره خود را بازیافته و فروش روزافزون آن در ایران از سر گرفته می‌شود.

منبع: روزنامه بهار
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz