کاهش شدید ضمانت‌نامه خطوط اینترنتی

کاهش مبالغ ضمانت نامه پهنای باند شرکت های ISP و ISDP در کمیسیون تنظیم مقررات موجب کاهش هزینه تمام شده سرویس های این شرکت ها می شود و رگولاتوری تلاش کرده از فشارهای ناشی از نوسانات ارزی برای آنها بکاهد.

فاوانیوز: رگولاتوری فشار ارزی شرکت‌های اینترنتی را کم کرد

کاهش مبالغ ضمانت نامه پهنای باند شرکت های ISP و ISDP در کمیسیون تنظیم مقررات موجب کاهش هزینه تمام شده سرویس های این شرکت ها می شود و رگولاتوری تلاش کرده از فشارهای ناشی از نوسانات ارزی برای آنها بکاهد.

به گزارش فاوانیوز به نقل از عصر ارتباط، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ۲۹ مهرماه امسال به‌دنبال مذاکرات انجام شده میان شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نسبت به کاهش و تجمیع مبالغ این ضمانت‌نامه‌ها اقدام کرده است.

طبق این مصوبه شرکت‌های ISP برای دریافت پهنای باند ۲ مگابیت بر ثانیه باید ۲ میلیون تومان و به‌ازای هر مگابیت اضافی ۵۰۰ هزار تومان ضمانت‌نامه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه دهند که در مقایسه با قیمت قبلی این مبلغ به یک‌چهارم کاهش یافته است.

همچنین شرکت‌های ISDP باید برای دریافت پهنای باند تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه به ازای هر مگ ۵۰۰ هزار تومان ضمانت‌نامه در اختیار رگولاتوری بگذارند و همین‌طور به‌ازای هر مگ پهنای باند اضافی نیز باید ۲۰۰ هزار تومان به این سازمان ارائه بدهند که در واقع مبالغ ضمانت‌نامه آنها نیز به یک‌پنجم کاهش یافته است.

این درحالی است که طبق طبق مصوبه شماره ۱۹ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سوم دی‌ماه سال ۱۳۸۵، مبلغ این ضمانت‌نامه برای شرکت‌های ISDP براساس پهنای باند ورودی به‌ازای پهنای باند تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه بابت هر مگابیت ۲ میلیون  تومان و به‌ازای هر مگابیت اضافی بیشتر از ۵۰ مگابیت نیز یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند.

این ضمانت‌نامه‌ها به‌منظور حسن انجام تعهدات و جبران خسارت احتمالی دریافت‌کنندگان خدمات از دارنده پروانه در موارد لغو پروانه یا موارد دیگر توسط دارندگان پروانه شرکت‌های ISDP به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سپرده می‌شود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکنون مبالغ ضمانت‌نامه دریافتی را به‌حساب خزانه دولت واریز می‌کرده و از محل واریز آن هیچ عایدی برای رگولاتوری نداشته است. به ‌همین‌دلیل، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم گرفت به‌دنبال درخواست شرکت‌ها این مبالغ را کاهش دهد تا به‌جای بلوکه کردن این ضمانت‌نامه‌ها، صرف توسعه شبکه، کاهش هزینه تمام شده اینترنت و ارائه خدمات مختلف از سوی شرکت‌ها شود.

دارندگان پروانه موظف هستند هرگونه تغییر در پهنای باند مورد استفاده خود را حداقل دوهفته قبل به اطلاع رگولاتوری برسانند و در صورت افزایش آن، ضمانت‌نامه ارائه شده را اصلاح کنند.

کاهش مبالغ این ضمانت‌نامه‌ها درحالی است که طبق تبصره شماره یک بند ۶-۲ ماده ۶ ضوابط و دستورالعمل اجرایی صدور پروانه توزیع‌کنندگان اینترنت با موضوع ضوابط مالی آمده بود مبلغ ضمانت‌نامه ارائه شده تا پایان مدت اعتبار پروانه کاهش نخواهد یافت.

همچنین در صورت برداشت از ضمانت‌نامه به هر دلیلی که رگولاتوری تشخیص دهد، دارنده پروانه برایس ادامه فعالیت موظف به ترمیم آن و رساندن آن به میزان تعیین شده خواهد بود.البته در‌صورتی‌که نقض موارد مندرج در ضوابط و دستورالعمل اجرایی صدور پروانه توزیع‌کنندگان اینترنت صورت نگیرد و با رعایت ماده ۱۰ موجبی برای ضبط ضمانت‌نامه فراهم نشود، ضمانت‌نامه حسن انجام تعهدات حداکثر شش‌ماه پس از پایان مدت اعتبار یا لغو آن آزاد می‌شود، مشروط بر این‌که هیچ‌گونه ادعایی نسبت به دارنده پروانه به سازمان منعکس نشده باشد.

ضبط ضمانت‌نامه به‌صورت کلی و جزئی در صلاحیت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و پروانه آن نیز مختص دارنده پروانه است و دارنده پروانه حق ندارد آن‌را به هر طریق ممکن و بدون موافقت کتبی سازمان به غیر منتقل کند، درغیر این‌صورت، پروانه لغو و ضمانت‌نامه بدون اخطار قبلی ضبط می‌شود.

همچنین تخطی از شرایط و مواد مندرج در این دستورالعمل پس از احراز، به ضبط جزئی یا کلی ضمانت‌نامه منجر خواهد شد و تعیین میزان قصور و اثرات مالی عدم اجرای تعهدات در صلاحیت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

مجید صدری، رئیس کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌‌های سازمان نظام صنفی کشور این مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را در جهت تلاش برای کاهش هزینه‌های تمام‌شده عنوان کرد و گفت:‌ «از این پس به‌جای این‌که مبالغ زیادی به‌عنوان ضمانت‌نامه نزد سازمان تنظیم مقررات بماند، شرکت‌ها می‌توانند آن را در جهت توسعه فعالیت‌هایشان به‌کار بگیرند.»

محمدحسن شانه‌ساززاده، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز گفت:‌ «تا پیش از تصویب این مصوبه، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی ضمانت‌نامه‌های سنگینی را بابت دریافت عرض باند به رگولاتوری تحویل می‌دادند که با کاهش مبالغ آن قیمت تمام‌شده کاهش می‌یابد و روی فعالیت شرکت‌های کوچک هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت.»

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz