برخی از شبکه های اجتماعی، کاربر را به سمت توهم گرایی می کشاند

یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه گفت: شبکه های اجتماعی باعث بروز ذهن گرایی و توهم در میان جوانان می شود به نحوی که زندگی جوان امروز در فضای مجازی می گذرد، که این امر برای آینده آنان خطرناک است.
یک مقام آگاه در علم جامعه شناسی :

 فاوانیوز: یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه گفت: شبکه های اجتماعی باعث بروز ذهن گرایی و توهم در میان جوانان می شود به نحوی که زندگی جوان امروز در فضای مجازی می گذرد، که این امر برای آینده آنان خطرناک است.

به گزارش فاوانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، دکتر ”طهمورث شیری“ جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار ما، اظهارداشت: علل استقبال از شبکه های اجتماعی دارای چند لایه است و مکانیسم های مختلفی برای ورود به شبکه های اجتماعی وجود دارد.

وی افزود: یکی از علل عمده گرایش جوانان به این شبکه ها، مد شدن در بیان آنها می باشد به نحوی که افراد در مجامع مختلف از یکدیگر در خصوص داشتن و یا نداشتن عضویت در یک شبکه اجتماعی سوال می کنند.

شیری ادامه داد: لایه دوم استفاده کنندگان از این شبکه ها، کسانی هستند که به دنبال کسب منافع سیاسی و یا اقتصادی می باشند که البته این لایه، افراد بیشتری از کاربران را در خود جای داده است.

این جامعه شناس با بیان اینکه در حال حاضر استفاده جوانان ما از اینگونه شبکه ها سلبی است، اظهار داشت: استفاده از برخی از شبکه های اجتماعی به دلیل عدم حضور افراد در فضایی واقعی و سپری کردن اوقات در فضای مجازی به ظاهر، کمترین خطر، نگرانی و دغدغه را برای جوانان ایجاد می کند به طوریکه در این گونه فضاها، کاربر می تواند به راحتی رفتارها، عقاید و تفکرات خود را مطرح سازد با این نگاه که ریسک بیان این اندیشه ها بالا نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمینه های اجتماعی شدن در جامعه، پاسخگوی نیازهای جوان امروز ما نیست در نتیجه گرایش به شبکه های مجازی و اجتماعی بالا می رود، تصریح کرد: در مقام مقایسه این مورد می توان به گرایش جوانان به ماهواره اشاره کرد؛ وقتی تولیدات داخلی نمی تواند نیازهای نسل امروز را تامین کند، به ناچار افراد به سمت تولیدات غربی که از طریق شبکه های اجتماعی وارد کشور می شوند، حرکت کنند.

وی افزود: در واقع، جوان در شبکه های اجتماعی به دنبال پر کردن خلاءهای جامعه پذیری خود می باشد.

دکتر شیری به تاخر فرهنگی این پدیده ارتباطی نیز اشاره کرد و افزود: در ابتدای راه به دلیل بروز پدیده تاخر فرهنگی و اینکه فرهنگ استفاده از پدیده های ارتباطی پس از ورود، مورد توجه قرار می گیرند، نوعی سرگشتگی و به هم ریختگی در این مسئله را شاهد هستیم که البته در برخی از موارد و در شکل گیری شخصیت کاربر اثرات خطر آفرینی دارد.

وی خاطر نشان کرد: تقابل میان دو فضای واقعی و مجازی باعث ذهن گرایی و ایجاد توهم در جوانان می شود، به شکلی که کاربر جوان در ذهنش، دوست خود را انتخاب و یا ازدواج می کند، در حقیقت می توان گفت جوانان به نوعی توهم گرایی در زندگی خود می رسد، که این برای جوان و در نهایت جامعه خطرناک است.

شیری با بیان اینکه شبکه های اجتماعی به تفاوت های فرهنگی بین نسبی جامعه نیز دامن می زند، اذعان داشت: هرچه تغییرات تکنیکی در جامعه بیشتر شود، تفاوت ها و تعارض ها میان نسل سنتی و صنعتی ایجاد می شود، که طی آن با ادامه این روند شبکه های اجتماعی می توانند ما را به سمت تضادهای بین نسلی نیز بکشانند.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz