پیوند تمبر و صنایع دستی؛ پیوند میان کشورها

تمبر از جمله مهمترین ابزاری است که یادآور خاطرات گذشته است.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست به نقل از خبرگزاری ایسنا، قطعه کاغذی کوچک با زبان تصویری که فاقد هرگونه محدودیت مرزی بوده و قابلیت حفظ تاریخ و فرهنگ یک کشور را دارد و از سوی دیگر سفیری جهانی است که می تواند فرهنگ و هویت هر فرهنگ و ملتی را به دنیا منتقل کند. …
تمبر از جمله مهمترین ابزاری است که یادآور خاطرات گذشته است؛ قطعه کاغذی کوچک با زبان تصویری که فاقد هرگونه محدودیت مرزی بوده و قابلیت حفظ تاریخ و فرهنگ یک کشور را دارد و از سوی دیگر سفیری جهانی است که می تواند فرهنگ و هویت هر فرهنگ و ملتی را به دنیا منتقل کند.
به گزارش تیتربرتر، مرجان معتمدی، پژوهشگر در تحقیقی که با عنوان «معرفی ظرفیت های صنایع دستی ایران در تولید تمبرهای غیر کاغذی به عنوان سفیر فرهنگی بدون مرز» در دانشگاه سوره انجام داده، پیشنهاداتی برای ساخت تمبرینه صنایع دستی ارائه کرده است. او بر این باور است که اگر تمبر با هنرهای دستی تلفیق شود، با توجه به ماهیت و تاریخ تمبر می تواند نقش رابطی فرهنگی میان کشورها را به خوبی ایفا کند.
نیت اصلی از انجام این پژوهش زنده نگاه داشتن تمبر، در قابی جدید از جنس صنایع دستی ایران مطرح شده است. به باور این پژوهشگر با تلفیق این دو مفهوم ارزشی- فرهنگی، هم در جهت طراحی صنایع دستی متفاوت گامی نوین برداشته شود و هم تمبر در خاطره ی جمعی نسل معاصر زنده بماند. در این پژوهش همچنین تاکید بر دوره ی تاریخی و مقطع زمانی مشخصی نشده است و صرفاً از آن دسته هنرهای صناعی که قابلیت رعایت اصول ریزه کاری در طراحی و ساخت نقوش، متناسب با ابعاد و اندازه های مورد نیاز تمبر را داشته باشند استفاده شده است.
از مهمترین یافته و نتایج پژوهش می توان به این مهم اشاره کرد که تمبرینه صنایع دستی ضمن احیا مجدد تمبر و همچنین بازآفرینی و ایجاد نگاهی جدید به محصولات صنایع دستی ایران می تواند با حفظ ویژگی های ساختاری و مفهومی خود سفیر فرهنگ و هنر ملل در جهان باشد. دستاورد عملی این پژوهش نیز تولید تمبرینه ای از جنس صنایع دستی ایرانی بوده است.
در این پژوهش با نگاه به بعد هنری صنایع دستی و در نظر گرفتن ظرفیت های فرهنگی موجود در این هنر، تلاش شده است، نگاه جدیدی به طراحی محصولات در این شاخه هنری شود. در این خصوص از تمبر استفاده شده تا با الهام از فرم بصری تمبر، در بستری مناسب از هنرهای سنتی، جنبه فرهنگی و هنری این دو محصول را در قابی مشترک به تصویر کشیده شود. در واقع می توان گفت که در این پژوهش ساخت محصولی مد نظر است که علاوه بر داشتن برخی از ویژگی های بصری صنایع دستی بتواند معرف فرهنگ ایرانی اسلامی نیز باشد.
بنابراین این ایده می تواند با ایجاد نوآوری، سهمی از بخش کارآفرینی و اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی را نیز به خود اختصاص دهد. در واقع از آنجا که تمبر و صنایع دستی به لحاظ محتوای فرهنگی کاربرد مشابهی دارند، می توان با برقراری پیوند میان این دو، از ظرفیت ایجاد شده در جهت اشاعه فرهنگ کشور در سطح جهانی استفاده کرد. به این ترتیب هم تمبر _ که به دلیل افزایش شبکه های اجتماعی و عدم استفاده از آن در ارسال نامه و بسته های پستی در خطر فراموش شدن قرار دارد _ زنده نگه داشته می شود و هم به صنایع دستی صرفاً از بعد فرهنگی و هنری بودنش پرداخته می شود.
طرح عملی این پروژه ساخت صنایع دستی با استفاده از فرم بصری تمبر است، که اگرچه در تغییر شکل تمبر ایده جدیدی نبوده، اما در حوزه صنایع دستی طرحی نسبتاً جدید بوده است. به همین منظور طی انجام این پژوهش تعدادی از تمبرهای غیر کاغذی موجود در دنیا در بخش جامعه آماری قرار داده و توضیحاتی نیز در خصوص این تصاویر داده شده است تا به با نمونه های موجود در این خصوص آشنا شویم.
گروه هدف چنین محصولی نیز مؤسسات و وزارتخانه هایی عنوان شده است که در مراسم های رسمی خود قصد اهدا هدایایی را دارند که معرف فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی باشد و همچنین علاقه مندان به جمع آوری تمبر؛ زیرا برخی مجموعه داران هر محصولی را که به گونه ای معرف و یادآور تمبر باشد جمع آوری کرده و در مجموعه خود نگهداری می کنند و نیز کلیه علاقه مندان به صنایع دستی که تمایل به داشتن نمونه های خلاقانه و جدید از هنرهای صناعی را دارند.
پژوهشگر در این تحقیق عنوان کرده است که می توان در قاب صنایع دستی به شکل تمبر از نمادها و سمبل های مهم کشور استفاده و به صورت خیلی خلاصه و تک طرح آن را در قابی در ابعاد و اندازه تمبر واقعی طراحی و اجرا کرد. همچنین ساخت تمبرینه صنایع دستی به صورت تمبر مشترک بین کشورها از دیگر راه کارهای عنوان شده برای استفاده از تمبر به عنوان صنایع دستی است؛ به عنوان مثال اخیراً شیراز و شهر نانجینگ چین پیمان خواهرخواندگی امضا کرده اند که طی آن رابط مختلف فرهنگی و اعزام دانشجو و استاد بین این دو شهر برقرار شود. به مناسبت این رویداد فرهنگی تمبرینه مشترک صنایع دستی طراح و تولید و به رسم یادبود به مسئولان برگزاری این مراسم در چین اهدا کرد.
معتمدی همچنین مطرح کرده است که می توان تمبرینه صنایع دستی در ابعاد نسبتاً بزرگ تری نسبت به تمبر واقعی طراحی و اجرا کرد که فضای بیشتری برای طراحی موضوعات فرهنگی داشته باشد و کلیه خصوصیات تمبر از جمله قیمت ریالی آن، نوشته های موجود در تمبر واقعی، پرفراژ اطراف تمبر را دارا و حالت تابلویی برای نصب به دیوار را داشته باشد. یا اینکه می شود تمبرینه های موضوعی طراحی کرد و به مناسبت های مختلف فرهنگی و هنری که در کشور برگزار می شود، که شامل چهره پردازی فرد به شیوه قلمزنی یا منبت روی چوب در قاب تمبر می شود را تولید کرد.
در بخشی از این پژوهش نیز به این موضوع نیز اشاره شده است که به طور کلی کلیه هنرهای صناعی که این قابلیت را داشته باشند که فرم دندانه یا پرفراژ تمبر را به خود بگیرند و امکان ظریف کاری روی آنها و همچنین نازک شدن تا حد قابل قبولی وجود داشته باشد می توانند گزینه مناسبی برای ساخت صنایع دستی همانند منبت کاری، نقش برجسته روی سفال، فرش بافی ترجیها با ابریشم، قلمزنی روی صفحه مسی باشند که بتوان آن را به شکل تمبر برش داد؛ یا نگارگری روی مقوایی که به شکل تمبر برش خورده باشد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz