پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال ۹۸ در مازندران گشوده می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : بالا آمدن و استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری به صورت ویژه در مازندان یکی از اهداف جدی دولت است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۹۸ این موضوع محقق شود.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری مازندران در ساری افزد: استان مازندران با طرفیت‌های بسیار یکی از برندهای سرمایه گذاری در کشور است.
وی به خاویار مازندران اشاره کرد و توضیح داد: یکی از برندهای جهانی، خاویار شمال ایران است که بزرگ‌ترین ظرفیت آن در استان مازندران است، اما متأسفانه ۲۰ درصد از ظرفیت خاوریان مازندران استفاده می‌شود.
وزیر معین استان مازندران در دولت دوازدهم گفت: مازندران به لحاظ شیلات، کشاورزی، دام پروری، صنعت و همچنین دسترسی به بازارهای داخلی ایران توانایی‌های بی بدیلی دارد که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
آذری جهرمی از فقدان بهره گیری از تمام یا حداکثر ظرفیت و توانایی اقتصادی مازندران انتقاد کرد و گفت: هدف اول دولت در استان مازندران افزایش بهره وری است.
وی تاکید کرد: زیبنده استانی نیست که محصولاتش در منطقه خاورمیانه و خارج از آن نفوذ مناسب و وابستگی کمی دارد، اما هنوز نتوانسته از این ظرفیت ها استفاده کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه سطوح زیر کشت مازندران بیش از این قابل گسترش نیست، گفت: انتظار ما از سرمایه گذاران خارجی مشارکت در بهره وری بیشتر و حداکثری از همین وسعت است.
آذری جهرمی ورود تکنولوژی جدید را لازمه حضور سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد و افزود: نیاز جدی مازندران در حال حاضر ورود فناوری‌های افزایش بهره وری است.
وی وظیفه دولت را حمایت از سرمایه گذاران و ارائه تسهیلات اداری و مالی برشمرد و افزود: نخستین اقدام دولت برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی تسهیل در فرآیند اخذ مجوز است که متأسفانه اکنون شرایط مطلوبی ندارد.
وزیر ارتباطات از سرگردانی و معطلی سرمایه گذران در فرآینده اداری استان و کشور به عنوان یک روند نامطلوب یاد کرد و افزود: پنجره واحد سرمایه گذراری یکی از برنامه‌های جدی دولت است که به صورت ویژه برای مازندران دیده شده است.
آذری جهرمی تاکید کرد: باید پذیرفت در کاهش درگیری سرمایه گذاران در دست اندازهای اداری کشور خوب عمل نکردیم اما دولت به صورت جدی در پی حل این مشکل ریشه‌ای است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال این مشکل برای مازندران برطرف شود.
وی همچنین از عدم حضور و نگاه به استارتاپ ها در این دوره از همایش فرصت‌های سرمایه گذار انتقاد کرد و گفت: نگاه دولت به ارتباط خارجی استارتاپ ها و نقش آنان در افزایش بهره وری صنعتی و کشاورزی و تجاری استان جدی است.
**صنایع تبدیلی و بسته بندی بزرگ‌ترین حلقه مفقوده تجارت مازندران
وزیر ارتباطات صنایع بسته بندی را بزرگ‌ترین حلقه مفقوده تجارت و سرمایه گذارای استان مازندران عنوان کرد و گفت: باید این صنایع خود را به سطح صادرات و کیفیت جهانی برساند.
آذری جهرمی زیرساخت‌های مازندران را از دیگر موانع جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و تاکید کرد: برنامه دولت این است با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی زیرساخت‌های استان برای تجارت خارجی تقویت کند.
وی همچنین هدف افزایش ۲ و نیم برابری از ظرفیت بنادر استان مازندران در یک سال پیش رو را هدفی دست یافتنی برشمرد و گفت که تحقق این مهم برای تمامی دستگاه‌ها اجرایی استانی و ملی هدفی لازم الاجراست.
نخستین همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری مازندران با حضور مهمانانی از کشورهای عراق، اسپانیا، افغانستان، و کشورهای حاشیه دریای خزر در ساری در حال برگزاری است.
در این همایش قرار است بیش از ۲۲۰ فرصت سرمایه گذاری به ارزش هفت میلیارد دلار به حاضران معرفی شود.
تاکنون خارجی‌ها در این استان افزون بر ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله مرکبات، صنایع لبنی، کشاورزی و دیگر بخش‌ها انجام داده اند.
استان مازندران با جمعیت سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری دارا، ۲۲ شهرستان، ۳۳۸ کیلومتر ساحل، سه بندر، سه فرودگاه است و ۳.۳ دهم درصد از تولید نا خالص ملی را در اختیار دارد و هفتمین اقتصاد استان‌های کشور محسوب می‌شود.
همچنین مازندران ۳۹ شهرک و ناحیه صنعتی با یک هزار و ۹۲۳ هکتار دارد و میانگین زمین هر شهرک صنعتی این استان ۵۰ هکتار است که اغلب آن در مناطق مرکزی و شرق استان قرار دارند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz