تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات از شاخصه‌های اصلی توسعه

۱۷ ماه مه برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات است، در چنین روزی در سال ۱۸۶۵ ، نمایندگان بیست کشور جهان گرد هم نشستند تا اولین قوانین فراملی ارتباطات را که در آن زمان در پیشرفته‌ترین شکل، محدود به تلگراف بود، تدوین کنند .
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، نتیجه‌ این گردهمایی و بحث‌ها منجر به تشکیل «اتحادیه بین‌المللی تلگراف» و اختصاص روز هفدهم مه به این مناسبت شد و صد و چهل سال پس از آن، در سال ۲۰۰۵ و بعد از «اجلاس جهانی جامعه اطلاعات» در تونس، سازمان ملل متحدد قطعنامه‌ای را صادر کرد که به موجب آن روز ۱۷ مه به عنوان روز جهانی «ارتباطات و  فن‌آوری اطلاعاتی» نام نهاده شد.
امروزه ابزار ارتباطات مخابراتی، به وسیله‌ای برای ابراز و تحقق اراده جمعی جامعه جهانی تبدیل شده‌ است، صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات مخابراتی، انقلابی در شیوه ارتباطی جهانیان ایجاد کرده است وجود مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اصلاحات مقرراتی و پویای دولت‌ها، استانداردهای بین المللی، نوآوری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی و خدمات جدید، میلیاردها نفر را در مدت کوتاهی وارد جامعه اطلاعاتی کرده است بر اساس این دستاورد اکنون در یک فضای خیلی هوشمندانه و شبکه‌ای، زندگی می‌کنیم که در آن، پدیده رایانش ابری، سیل عظیم اطلاعات، و نرم افزارهای گوناگون کاربردی در زمینه‌های علمی، آموزشی، صنعت، کشاورزی، زیست محیطی  بهداشت و درمان، مالی و اقتصادی، سیاسی، نظامی  و… ما را فرا گرفته است؛ و افزون بر این، به سوی آینده‌ای پر از سیستم‌های شهری و حمل و نقل هوشمند پیش می‌رویم. همگام با پیشرفت در زمینه زیرساخت‌ ها و امکانات ارتباطاتی، خدمات و نرم افزارهای کاربردی نیز، با ایجاد فرصت عرضه راه کارهای مناسب نیازهای محلی فراهم می نماید.
محمد باشوکی رئیس مخابرات شهرستان بیجار، به مناسبت همین روز در گفت‌وگو با ایسنا با ارائه آماری از تلفن‌های ثابت در نقاط شهری و روستایی شهرستان بیجار گفت: ظرفیت سازی سویچینگ تلفن ثابت بیجار اکنون بیش از نیاز متقاضیان است و حدود ۳۱ هزار مشترک وجود دارد که متشکل از یک مرکز پر ظرفیت در بیجار هفت دستگاه کافوی نوری و ۵۴ مرکز کم ظرفیت در نقاط شهری و روستایی توابع است.
وی افزود: ۷۲ روستای شهرستان بیجار دارای تلفن ثابت خانگی و ۶۲ سایت روستایی است که ۱۰۷ روستا را پوشش می دهد و ۱۰ روستا نیز از طریق سیتم GSM تحت پوشش هستند.
رییس مخابرات شهرستان بیجار عنوان کرد: حدود ۱۹۰ روستا دارای ارتباط مخابراتی هستند که این میزان از ضریب نفوذ میانگین استان بالاتر است.
باشوکی با بیان اینکه پوشش همراه اول با ۱۰۶ سایت در سطح شهرستان صورت می پذیرد تصریح کرد: بهترین نوع تکنولوژی، نصب ۴۴ سایت bts در نقاط شهری، روستایی و جاده ای مواصلاتی و ۶۲ سایت wll در نقاط روستایی در مجموع ۱۰۶ سایت پوشش همراه اول در تمامی نقاط شهری، بخش اعظم روستایی و جاده های مواصلاتی وجود دارد و در نقاط شهری بهره گیری از تجهیزات اینترنت پر سرعت نسل ۳ G و ۴ G مورد استفاده است.
رئیس مخابرات شهرستان بیجار از افزایش و توسعه تعداد پورت های ADSL مرکز شهید پورهاشمی شهر بیجار خبر داد و گفت: بیش از ۵۰۰۰ پورت افزایش پهنای باند انتقال دیتا به چهار برابر بر بستر سیستم FIbeRHOME به ظرفیت ۱ G برای تامین پهنای باند اینترنت پر سرعت برای مشترکین مخابرات و شرکت های ارائه دهنده اینترنت و دیتای اختصاصی ادارت، سازمان ها، دانشگاه ها و… توسعه سیستم انتقال و افزایش پهنای باند  در مسیر بیانلو، حسن آباد یاسوکند و بابارشانی از طریق سیستم  CWDM بر  بستر فیبر نوری و سیستم FIbeRHOME نصب تجهیزات ADSL اینترنت در  توابع ۳۴ مرکز روستایی مسیر های انتقال با ۱۶۲ مرکز از طریق انواع سیستم های  فیبر نوری، رادیو ماکس و انواع سوئیچ‌های مختلف انجام می گیرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان بیجار از زیر ساخت فیبر نوری با استان های زنجان، آذربایجان غربی و شهرستان‌های تکاب، دیواندره سنندج و قروه بهره‌مند است.
منبع : نمایندگی کردستان
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz