ثبات در درآمد، تحول در زیرساخت‌ها

فنلاند کشوری با جمعیتی کمی بیش از چهار و نیم میلیون نفر، یکی از سه کشور مهم در صنعت بازی‌سازی اروپا است. این کشور با سرمایه‌گذاری بلند مدت خود که از اوایل دهه‌ی نود میلادی آغاز شده، با به کار بستن روش‌هایی که بعضا مختص خود فنلاندی‌ها است به پیشرفت‌های عظیمی در صنعت بازی‌های ویدئویی دست یافته است. آنها در عرصه‌ی ساخت بازی‌های AAA و البته بیشتر در عرصه‌ی بازی‌های موبایلی، از بهترین‌های این صنعت به حساب می‌آیند. با این وجود، پیشرفت‌ها و درآمد روزافزون این صنعت در فنلاند طی دو سال اخیر به یک ثبات کلی رسیده است. فنلاند که زمانی (سال ۲۰۰۶) فقط ۸۷ میلیون دلار از طریق صنعت بازی درآمد داشت، در حال حاضر ۲ میلیارد یورو یا ۲ میلیارد و دویست میلیون دلار درآمد دارد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از سایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای، با وجود ثابت بودن درآمد صنعت بازی فنلاند طی دو سال اخیر، تعداد کارمندان فعال در این عرصه افزایش یافته است. ۳۲۰۰ نفر در پایان سال ۲۰۱۸ در صنعت بازی فنلاند مشغول به فعالیت بوده‌اند. براساس پژوهشی که Neogames فنلاند انجام داده، این رقم در سال ۲۰۱۶ برابر با ۲۷۵۰ نفر بوده که نشان می‌دهد تعداد کارکنان فعال در صنعت بازی فنلاند ۱۶ درصد رشد داشته است. این آمار البته نشان می‌دهند، بیشتر این تعداد افزوده شده را نیروی کار خارجی تشکیل می‌دهد که طی سال‌های اخیر وارد صنعت بازی فنلاند شده‌اند. تعداد کارکنان خارجی صنعت بازی‌سازی فنلاند در پایان سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۸ درصد کل و در پایان سال ۲۰۱۸ هم ۲۷ درصد کل کارمندان شاغل در این صنعت بوده است.
با وجود افزایش تعداد فعالان، به شکل عجیبی تعداد استودیوهای بازی‌سازی این کشور از ۲۵۰ استودیو در سال ۲۰۱۶ به ۲۲۰ استودیو در سال ۲۰۱۸ کاهش داشته است. با احتساب این‌که، ۴۸ استودیوی جدید در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تاسیس شده‌ است، پس در مجموع، ۷۸ استودیوی بازی‌سازی فنلاند یا تعطیل شده‌اند یا به شرکت‌های خارجی فروخته شده‌اند.
تعداد بازی‌های تولید شده هم نسبت به سال‌های گذشته افت محسوسی را تجربه کرده است؛ در سال گذشته تعداد ۱۰۰ بازی تولید شده در حالی که در سال‌های قبل بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ بازی در سال تولید می‌شد. به‌شکلی که در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۰ شرکت بزرگ بازی‌سازی این کشور، فقط ۵ بازی جدید منتشر کرده‌اند.
دو عامل اصلی ثبات درآمد
کارشناسان عقیده دارند، دلیل ثبات درآمد با وجود کاهش شرکت‌های بازی‌سازی و کاهش تعداد بازی‌های ساخته شده، دو عامل مهم است.
یکی از این عوامل، سرمایه‌گذاری شرکت‌های بازی‌سازی و پخش‌کننده‌ها روی بازی‌های موسوم به Games as a service است. بازی‌هایی که دایما توسط سازنده‌ها به‌روزرسانی می‌شوند و در واقع مثل یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای آنها عمل می‌کنند. به‌شکلی که نیازی به ساخت و ارائه‌ی بازی‌های جدید احساس نمی‌کنند یا در اولویت نخست‌شان نیست.
دومین عامل، شرکت بزرگ «سوپرسل» (Supercell) است. این شرکت که بزرگ‌ترین شرکت بازی‌سازی فنلاند هم هست، در سال ۲۰۱۵ برابر با ۸۸ درصد کل درآمد این صنعت را به خودش اختصاص داده بود. البته این درآمد در سال ۲۰۱۸ به ۶۵ درصد کل درآمد صنعت بازی‌سازی فنلاند کاهش داشته است؛ که یکی از دلایل این کاهش سهم، کاهش درآمد سوپرسل عنوان شده است. البته ارزش سوپرسل در زمان فروش به کشورهای خارجی در سال ۲۰۱۵ برابر با ۳۳۹ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۸ به رقم ۷۹۱ میلیون دلار رسیده است. در حال حاضر هم سوپرسل ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است که رقم چشمگیری برای صنعت بازی فنلاند است.
نئوگیمز این آمار را با بررسی روی ۱۴۰ شرکت بازی‌سازی فنلاند (که ۶۳ درصد کل شرکت‌های بازی‌سازی فنلاند را تشکیل می‌دهند) به دست آورده است. بر اساس این آمارها، تعداد کارکنان زن فعال در شرکت‌های بازی‌سازی این کشور نیز افزایش داشته است. این تعداد از ۴۰۶ نفر در سال ۲۰۱۶ به ۵۶۹ نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
صنعت بازی فنلاند، طی دو سال اخیر با تغییرات زیادی روبرو بوده است. تغییراتی که عمده‌ی آنها تحت تاثیر تغییرات بازار جهانی بازی و تغییر سلیقه‌ها در انجام بازی‌ها ایجاد شده است. توسعه و همه‌گیر شدن بازی‌های بتل رویال و بازی‌های Game as a service چند دلیل عمده است که می‌تواند کند شدن رشد این صنعت در فنلاند و به ثبات رسیدن درآمدهای آن را توجیه کند. با این وجود فنلاند نشان داده، همیشه با تغییرات کنار می‌آید؛ همانطور که طی سال‌های گذشته متکی به یک روش خاص برای درآمدزایی نبوده است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz