فهرست خبرنگار خارج‌نشین، در مسدود شدن اپ‌های ایرانی اپ‌استور تاثیر جدی نداشت

اواخر هفته گذشته شرکت اپل شروع کرد به مسدود کردن اپلیکیشن‌هایی که با استفاده از گواهی‌های توسعه‌دهنده سازمانی، در اپ استور مشغول فعالیت بودند؛ این اتفاق جهانی شامل حال اَپ‌‌های ایرانی هم شد. اما ماجرا یک بعد دیگر هم داشت. انتشار فهرست اپ‌های ایرانی حاضر از اَپ استور از سوی یک خبرنگار ایرانی خارج‌نشین، هرچند عامل اصلی نبود ولی تنور این بگیر و ببندها را داغ‌تر کرد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، اواخر هفته گذشته برای اپلیکیشن‌های ایرانی و کسب‌وکارهایی که در بستر اپ استور فعالیت می‌کردند روز خوبی نبود و دسترسی کاربرانی که با گوشی آیفون به این اپلیکیشن‌ها متصل بودند، قطع شد. از همان ساعت اولیه تحلیل‌های مختلف در این خصوص آغاز شد.عده‌ای منشا اصلی را متوجه تحریم‌های آمریکا علیه ایران ‌دانستند، برخی دیگر مانند «رضا قربانی» فعال حوزه فین‌تک اعتقاد داشت مشکل از جای دیگری است. او در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: «اکوسیستم اپل ایجاب می‌کند که محیط کاری‌اش امن باشد.سوال مهم اینجاست چرا شرکت‌های بزرگ ما با علم به این موضوع و زیر پا گذاشتن ساده‌ترین نکات امنیتی، به سمت استفاده از بازارهای نا امن رفته‌اند؟ ما باید از فرصت و شکافی که به وجود آمده بود، استفاده می‌کردیم. ایراد اصلی به ما، دولت، حاکمیت، کسب‌وکارهای بزرگ برمی‌گردد که سعی کردیم از اکوسیستمی استفاده کنیم که ما را به رسمیت نمی‌شناسند.»اظهارنظرها حول همین محور می‌چرخید تا این‌که «حمیده حبیبی» کارشناس حوزه فین‌تک در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد یک خبرنگار ایرانی شاغل در شبکه‌های خارجی، فهرست اپلیکیشن‌های ایرانی را از قبل به شرکت اپل اعلام کرده است.همان روز، «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات در حساب کاربری توئیترش به این گمانه‌زنی‌ها مهر تایید زد و نوشت: «در خصوص محدودسازی‌های اپل بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد، خبرنگار یکی از شبکه‌های ضدایرانی فهرستی از اپلیکیشن‌های ایرانی را جهت محدودسازی تهیه کرده و در اختیار اپل قرار داده است. متاسفم که گاه برخی از ایرانیان این‌چنین زندگی هم‌وطنان خود را تحت فشار مضاعف قرار می‌دهند.»#منوتوفروختی هشتگی که ناظمی برای این توئیت استفاده کرد، به سرعت برای واکنش‌ها به تحریم اپل و انتشار فهرست، مورد استفاده قرار گرفت.
** ریشه این اتفاق به کجا برمی‌گردد؟«پوریا آسترکی» کارشناس شبکه‌های اجتماعی معتقد است ریشه اتفاقاتی که منجر به تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت اپل شده به قانونی برمی‌گردد که سال ۱۹۹۵به عنوان دستور اجرایی توسط رئیس جمهوری امریکا اعلام و دو سال بعد به قانون تبدیل شد.او روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۲۵سال قبل «بیل کلینتون» رئیس جمهوری وقت امریکا، یک دستور اجرایی اعلام کرد که بر اساس آن محدودیت‌های گسترده‌ای برای ارائه خدمات ایرانی به وجود آمد. دو سال بعد این دستور اجرایی به قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی (IEEPA) تبدیل شد.وی در خصوص کاربرد این قانون گفت: اگر رئیس جمهوری امریکا نسبت به امنیت داخلی کشور احساس خطر کند، می‌تواند براساس این قانون کشورهای دیگر را با اختیارات گسترده تحریم کند.این قانون از همان سال برای کشور ما اجرایی شد و در اولین قدم‌های این تحریم، قرارداد مهم نفتی ایران با یک شرکت آمریکایی لغو شد.او افزود: جالب است بدانید این قانون حالت اضطراری دارد و باید در زمان اضطرار از آن استفاده شود. با این اوصاف نزدیک ۲۵سال است که تحریم‌ها، هر سال برای ایران تمدید شده است.اجرای این قانون برای ایران، ربطی به فعالیت هسته‌ای نداشته و به طور عمومی به تشخیص رئیس جمهوری امریکا اعمال شده است.وی تصریح کرد: نکته مهم در قانون (IEEPA) این است که در زمان اجرایی شدنش، بسیاری از شرکت‌هایی که از خدمات‌شان محروم هستیم اصلا به وجود نیامده بودند.
**تحریم دنیای اینترنتاین فعال رسانه‌ای پس از صحبت در خصوص ریشه تحریم‌های امریکا علیه ایران به تاثیر آن در فضای مجازی پرداخت و به این‌که تحریم در این فضا چطور اتفاق افتاد و ادامه یافت.آستراکی یادآور شد: سال ۹۲-۹۳ وزارت خزانه‌داری امریکا، کمی قبل از امضای برجام اعلام کرد یک سری از خدمات اینترنتی مانند شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ، امکانات، تجهیزات و پلتفرم‌هایی که به ارتباط عمومی منجر می‌شوند از قانون (IEEPA) مبرا هستند.علاوه بر این، آن‌ها یک استثنای دیگر نیز قائل شدند و اعلام کردند شرکت‌های امریکایی می‌توانند در جایی که ارتباط غیرپولی مطرح باشد نیز به ایرانی‌ها خدمات بدهند.وی ادامه داد: حدود ۷-۸ سال قبل اپ استور و گوگل پلی راه‌اندازی شدند، اپلیکیشن‌های ایرانی نیز مطابق استاندارد و قوانینی که آن شرکت‌ها وضع کرده بودند، طراحی و در آن بستر ارائه شدند.آستراکی افزود: بعد از ارائه اپلیکیشن‌های ایرانی در این دو بازار، شرکت‌ها به تبادل مالی که در اپلیکیشن‌ها رخ می‌داد و خلاف رویه‌شان بود، ایراد گرفتند.وی با توضیح اینکه طبق استاندارد شرکتی مانند اپل، اگر یک اپلیکیشن تبادل مالی دارد، باید از رویه و مقرراتی که اپل اعلام کرده استفاده کند، گفت: این درحالیست که خدمات مالی بانکی ما مدت‌هاست توسط امریکا تحریم شده و عملا امکان ندارد از کانال بین‌المللی پولی رد و بدل شود و همین مسائل باعث شد، حدود دو سال قبل در چند نوبت اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور و گوگل‌پلی حذف شوند.این فعال فضای مجازی در ادامه با اشاره به این که برنامه‌نویس‌ها برای ادامه کارشان از گواهی‌های توسعه‌دهنده سازمانی اپل که صرفا برای اپلیکیشن‌های درون سازمان صادر می‌شد استفاده کردند گفت: این گواهی‌ها در دنیا به شکل گسترده‌ای مورد سوء استفاده قرار گرفت و همین مساله موجب شد سه هفته قبل اپل هشدار دهد که با استفاده‌کنندگان از این گواهی‌های سازمانی برخورد می‌کند.
؟؟؟؟؟ او افزود: در واقع تحریم‌ها، اپلیکیشن‌های ایرانی را مجبور به استفاده از گواهی‌های سازمانی اما پس از آن خودش با برخورد با این گواهی‌ها روی آن‌ها تاثیر جدی گذاشت. البته شرکت اپل به طور خاص، اپلیکیشن‌های ایرانی را هدف قرار نداد و با تمام اَپ‌‌های که از این گواهی‌ها استفاده می‌کردند برخورد کرد.چنین برخوردی باعث شد در تمام دنیا اپلیکیشن‌های قمارخانه تعطیل شوند، اما در کشور ما خدمات ضروری و شرعی و کسب‌وکارهای نوپای ایرانی، هدف این برخوردها قرار گرفتند.
**مقاله‌ای که جدی نبود، اما تاثیر گذاشتاو در خصوص مقاله‌ منتشر شده از سوی یک خبرنگار ایرانی خارج از کشور و تاثیری آن بر این قضایا گفت: قبل از این‌که شرکت اپل اعلام کند قصد برخورد با اپلیکیشن‌های ایرانی دارد، کارمند شبکه من‌وتو مقاله‌ای نوشت و اطلاع‌رسانی کرد که بسیاری از اَپ‌‌های ایرانی روی پلتفرم اپل منتشر شده‌اند و در آن‌ها تبادل مالی صورت می‌گیرد. او در ادامه فهرستی از این اپلیکیشن‌ها و حتی آدرس دانلودشان را نیز منتشر کرد.این فعال رسانه‌ای افزود: اگر بخواهیم بگوییم انتشار این مقاله به شکل مستقیم روی روند کلی این ماجرا تاثیر جدی داشته، درست نیست. اما دو نکته وجود دارد؛ به هرحال برخورد با گواهی‌های که اَپ‌‌های ایرانی تحت آن فعالیت می‌کردند پس از انتشار این مقاله رخ داد و نکته دوم این که شرکت اپل حتما راه دور زدن تحریم‌ها را می‌دانسته اما کاری با آن نداشته، چرا که سودش در توسعه پلت‌فرمش است. این شرکت می‌داند بازار خوبی در ایران دارد و ایرانی‌ها تا چه میزان از اَپ‌استور استفاده می‌کنند و خریدار گوشی‌هایش هستند.او در ادامه گفت: حالا این که یک نفر با نوشتن مقاله، این موضوع را رسانه‌ای کند، شرکت اپل مجبور به برخورد می‌شود، چون ممکن است دولت امریکا از اپل به همین دلیل شکایت کند و از آن غرامت میلیون دلاری بگیرد.او در پاسخ به اینکه باید منتظر چه اتفاقی در آینده باشیم، گفت: تا الان معمولا هر راهی که برای ماندن اپلیکیشن‌ها در بازار جهانی انجام داده‌ایم، صرفا راهی برای فعال ماندن در این مارکت بوده و متاسفانه اکنون عملکرد و بقای‌ اپلیکیشن‌ها به شدت با مشکل روبه‌رو شده است، باید بگویم برای حل کردن این مشکل راه سختی در پیش است و معمولا هم باید از همین راه‌های دور زدن یواشکی برای حضور در آن بازار استفاده کنیم زیرا راه با ثباتی وجود ندارد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz