استفاده از دانش فضایی منحصر به یک کشور نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: استفاده از دانش فضایی ربطی به یک کشور ندارد و جزو حقوق تمام نسل بشر در تمام دنیا به حساب می آید.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز یکشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت سالروز فناوری فضایی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آن ها پاسخ داد.جهرمی گفت: برخی منابع مانند محیط زیست، آب، غذا متعلق به یک کشور نیست. زمانی که منابع غذایی، آبی و محیط زیستی یک کشور دچار مشکل می‌شود می‌توان گفت کل این منابع در جهان مورد خطر قرار گرفته است.اگر یک آلودگی محیط زیستی در کشور ما تولید شود به کشورهای دیگر منتقل می شود و آن ها را نیز آزار می دهد. این یک مسئله جهانی است پس دانش فضایی نیز یک دانش جهانی است و تمام کشورها باید از آن استفاده کنند.وی ادامه داد: استفاده از این منابع در ایران به علت تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران با محدودیت هایی رو به رو است. سال ها قبل تصمیم گرفتیم در عرصه مخابراتی از این مسائل فضایی استفاده کنیم، مانند ماهواره مصباح که با همکاری ایران و کشورهای دیگر ساخته شد، اگر مطالعه ای روی سرنوشت این ماهواره داشته باشید خواهید دید که چرا در مدار قرار نگرفت. همکاری های بین المللی در این عرصه همراه ما نبود و این دانش در اختیار ما قرار نگرفت.«اما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم، طبیعتا تلاش می کنیم تا به موفقیت برسیم. جوانان ایرانی قابلیت این کار را داشتند. سال ها قبل این مسیر را شروع کردند و در حوزه سنجشی به دستاوردهای خوبی رسیده اند. در حال حاضر دانش پردازش تصویر بومی شده و دانشمندان ما مقالات بین المللی در این خصوص دارند. زیرساخت های لازم برای تحلیل داده و جمع آوری آن ها تهیه شده، سکوهای آزادسازی دیتا به وجود آمده و در حوزه ساخت ماهواره دانش ما متناسب با دستاوردهایی که اعلام شده توسعه پیدا کرده است. در حوزه ماهواره بر هم وزارت دفاع تلاش زیادی کرده و کار خود را پیش برده است.
**تاثیر تحریم های ضدایرانیجهرمی افزود: با توجه به تحریم هایی که وجود دارد، سرعت ما کمی کند است اما در حال سرعت بخشیدن به آن هستیم. این ها چالش ویژه ای برای ما ایجاد نمی کند. عکس آن که دیگران در به اشتراک گذاری این منابع و دانش با ما همکاری نکردند، تلاش ما این است که از ابتدا این دانش را با دیگران در میان بگذاریم. رفتار زشتی که دیگران با جمهوری اسلامی کردند ما با سایر کشورها انجام نخواهیم داد. در واقع ما به دنبال دیپلماسی فضایی هستیم و در مجامع بین المللی حضور داریم و استفاده صلح آمیز از صنایع فضایی را با جدیت دنبال می کنیم.وی افزود : سنگ اندازی اصلی و به صورت مشخص از سوی ایالات متحده انجام می شود. اروپایی ها همکاری جدی انجام نمی دهند اما سنگ اندازی در حوزه فضایی به سمت ما ندارند. در هر صورت ما به دنبال توسعه همکاری هستیم. پیام ما مشخص است، دانش فضایی ما پیام صلح و زندگی بهتر برای مردم ایران و جهان است و طبیعتا اگر ایالات متحده، تحریم هایی را برای ما وضع کرده نمی توانیم بگوییم که بر سرعت رشد عملی ما تاثیر ندارد اما ایجاد فشاری می کند که سرعت علمی را چندین برابر می کند. ما به این تحریم، در کنار بدی ها و سختی هایی که دارد به چشم یک فرصت نیز نگاه می کنیم.وی در ادامه افزود : داده های باز فضایی متعلق به مردم است و به صورت رایگان در اختیار عموم آن ها قرار می گیرد. این داده ها از طریق سایت سازمان فضایی قابل دسترسی است.
**آتش سوزی در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضاییاو با اشاره به اتفاق ناراحت کننده ای که در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی رخ داده است گفت : هنوز گزارش کارشناسی به دست ما نرسیده است اما حین یک آزمایش، ساختمان آزمایشگاه دچار حریق می شود و چون بقیه افراد برای شرکت در مراسم رفته بودند و کسی در محوطه نبود، متوجه نشدند این آتش سوزی رخ داده و متاسفانه سه نفر که داخل آن ساختمان بودند بر اثر آتش سوزی جان باختند. منتظر گزارش کارشناسی هستیم که به دست ما برسد و علت حریق را بررسی کنیم.
**سرنوشت دولت الکترونیکاو در خصوص دولت الکترونیک و آخرین جزئیاتی که در دست انجام است گفت : با رشد تعداد دستگاه های متصل به مرکز تبادل ملی مواجه هستیم. تاکید رئیس جمهوری نیز بر این است که ظرفیت های دولت الکترونیک بیشتر به سمت اجرایی شدن برود که این برنامه ما هم است.«شاخص های رشد ما مشخص است. ما از دو میلیون استعلام در فرودین ما در ماه گذشته به ۹۶ میلیون رسیده ایم. پروژه های ملموس مانند کارت سوخت، استحقاق سبد کالا، سلامت و… را برای این که مردم بتوانند آن ها را ببینند اجرا کردیم. اولویت های ۲۳گانه ای مشخص شده است که ما مشغول کار کردن روی آن ها هستیم و تمام این ها در کنار تاکیدات ریاست جمهوری باعث شده دستگاه ها به شکل جدی تری پای کار بیایند. البته هنوز راضی کننده نیست».جهرمی در خصوص فناوری بالن و کشتی هوایی در کشور گفت : یکی از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی و به صورت خاص پژوهشکده حمل و نقل توسعه کشتی های فضایی یا سامانه های فضایی است که می توانند در فضا و ارتفاعات پایین تر استقرار پیدا کنند و خدمات بدهند. تا به حال چهار نسخه از بالن ها برای چهار استان تهیه شده و با جدیت در حال پیگیری هستند تا ما بقی را هم تحویل دهند تا این بالن ها در فرآیندهای بحران مورد استفاده قرار بگیرد. به نظر می رسد باید تا پایان سال ۹۸ این ها اجرایی شوند.او در ادامه به این مسئله اشاره کرد که گرچه اخبار مربوط به ارسال ماهواره دوستی از سوی وزارت دفاع اعلام می شود اما به احتمال زیاد ماهواره دوستی تا چند هفته آینده پرتاب خواهد شد.
**همکاری با همسایگانوزیر ارتباطات در خصوص همکاری با کشورهای همجوار نیز گفت: ما در سیاست های بین المللی، توسعه روابط با کشورهای همسایه را در دستور کار قرار داده ایم. اجلاس چهار جانبه ای با آذربایجان، روسیه، ترکیه و ایران در حال پیگیری است. روی عراق و افغانستان هم سرمایه گذاری کردیم. با افغانستان در هفته گذشته ملاقات داشتیم و ما هم به زودی به کشور آن ها سفر خواهیم کرد.«امروز جلسه ما و رئیس رگولاتوری و تیمی که به دعوت ما از عراق آمده اند، برای توسعه همکارهای منطقه ای، پوشش های مرزی، ارتباطات ویژه اربعین، سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بازار ارتباطات عراق و… برگزار می شود».وی گفت:ایجاد منطقه قوی تر در خاورمیانه را پیگیری می کنیم و بخشی از مذاکرات نیز برقراری ارتباط مستقیم شبکه ای در عرصه اینترنت بین ایران و عراق است. در حال حاضر سوئیچ ارتباطات ما از طریق اروپا انجام می شود. در ماه های گذشته با ترکیه، ارمنستان، عمان، امارات و آذربایجان، ارتباطات خودمان را به شکل مستقیم درآورده ایم و در خصوص عراق نیز باید این اتفاق رخ دهد.وزیر ارتباطات همچنین گفت: امریکا بارها اعلام کرده که پرتاب ماهواره به فضا پوششی برای آزمایش های موشکی و هسته ای است. مردم دنیا با دلقکی به نام نتانیاهو آشنا هستند. او متخصص نقاشی کردن در سازمان ملل است و در جاهای دیگر رویاپردازی و خیال بافی می کند. البته ما خوشحال هستیم که وی و بستگانش از دستاورد جوانان ایرانی ناراحت هستند و وقتی با صداقت اعلام کردیم که ماهواره بر ما در مرحله سوم عملیات به نتیجه نرسیده است، باور نکرد و می گوید عملیات موفق بوده است.«دولت ایالات متحده و اسرائیل همواره دنبال این هستند که همه حرکت های ایران را به نوعی با بحث ایران هراسی همراه و درباره آن دروغ پردازی کنند. اهداف ما در سطوح بین المللی نیز مشخص است و به صورت شفاف نیز در این پروژه ها شرکت کرده ایم. برای عده قلیلی که دنبال تسلط و زورگویی به ملت های دیگر هستند، حیثیت خودشان را زیر سوال می برند، باید بدانند که مردم ایران برای پیشرفت و توسعه علمی نیاز به اجازه کسی ندارند».جهرمی در خصوص همکاری های بین المللی نیز گفت: ما در کوپوس – کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا – حضور فعال داریم. اخیرا نیز ایران مسئولیت هماهنگی کشورهای گروه ۷۷ در حوزه فضایی را برعهده گرفته است. حضور ما در جوامع بین المللی حضور مثبت بوده است. انتصاب اخیر نیز حاکی از این است که جامعه جهانی در حوزه فضایی، ایران را به نام یک کشور توسعه گر به رسمیت شناخته و ما از این فرصت ها استفاده خواهیم کرد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz