هلدینگ مخابرات ایران سومین کمپانی پرسود و اشتغالزای کشور شد

گروه مخابرات و ارتباطات همچون سنوات گذشته توانست رده‌های بالایی را در بیست‌ویکمین رتبه‌بندی صد شرکت برتر ایرانی به دست آورد و در شاخص‌های مختلف صاحب رتبه شود.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بیست‌ویکمین سال ارزیابی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی ایران براساس رتبه‌بندی IMI-100 برگزار شد و همچون سنوات گذشته جایگاهی به گروه ارتباطات و مخابرات کشور اختصاص یافت.
رتبه‌بندی IMI-100 مانند رتبه‌بندی‌های مشابه مثل Fortune 500 برتری شرکت‌ها را از جنبه‌ای خاص نشان می‌دهد، مثلا از جنبه فروش یا سودآوری یا بازده فروش و … بنابراین، این رتبه‌بندی مدعی نیست که برتری شرکت‌ها را از جمیع جهات و به طور مطلق نشان می‌دهد.
هر چند به گفته متولیان برگزاری این رویداد، الگوی طراحی شده توسط سازمان مدیریت صنعتی برای معرفی «شرکت‌های پیشرو» و «شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع» تلاشی است که شرکت‌های موفق و رشد یابنده طی یک روند چند ساله را معرفی می‌کند.
در ارزیابی اخیر، شرکت‌های برتر براساس شاخص‌هایی همچون «بیشترین فروش»، «بیشترین سودآوری»، «بالاترین ارزش بازار»، «بالاترین ارزش افزوده»، «بیشترین دارایی»، «بالاترین اشتغال زایی»، «بهره وری کل عوامل» و … معرفی شدند.
هلدینگ‌های مخابرات ایران، ارتباطات سیار ایران و شرکت پرداخت اول کیش به ترتیب رتبه‌های ۱۱، ۱۴ و ۷۴ را در میان صد شرکت برتر ایرانی سال۹۶ از نظر میزان فروش و درآمد کسب کرده‌اند.
در شاخص‌های «بالاترین ارزش افزوده» و «بیشترین سودآوری» اسامی هر دو هلدینگ بزرگ ارتباطی ایران به چشم می‌خورد و شرکت مخابرات ایران با ارزش افزوده ۹۵ هزار و ۹۲۴ میلیارد ریال و شرکت ارتباطات سیار با ارزش افزوده ۵۹ هزار و ۲۹۳ میلیارد ریال توانسته‌اند به ترتیب رشدهای ۱۸٫۵ و ۲۰٫۵ درصدی را به نسبت سال ۹۵ در بخش ارزش افزوده به دست آورند.
همچنین “همراه اول” به عنوان سومین کمپانی پر سود ایرانی معرفی شده که سود قبل از کسر مالیات سال گذشته آن ۳۹ هزار و ۷۹۱ میلیارد ریال بوده و بعد از آن نیز شرکت مخابرات ایران با سود ۳۹ هزار و ۱۸۴ میلیارد ریالی قرار دارد.
براساس گزارش ارائه شده در این رویداد، شرکت مخابرات ایران با ۲۱ هزار و ۵۹۴ کارمند، پنجمین رتبه را در بخش اشتغال‌زایی به دست آورده است؛ این شرکت همچنین پنجمین رتبه را از منظر ارزش بازار با ارزشی معادل ۱۳۲ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال به دست آورده است.
نتایج رتبه‌بندی صد شرکت دوم
در بین ارزیابی‌های مربوط به صد شرکت دوم نیز، اسامی «شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان»، «شرکت نقش اول کیفیت»، «شرکت خدمات اول مخابرات»، «شرکت خدمات همراه آیسان لوتوس»، «شرکت داده‌گستر عصر نوین» و «شرکت انتقال داده‌های آسیاتک» نیز به ترتیب رتبه‌های ۱۱۴، ۱۲۸، ۱۳۳، ۱۵۱، ۱۶۱ و ۱۹۳ را از منظر فروش و درآمد به دست آورده‌اند.
در بین این شرکت‌ها، شرکت نقش اول کیفیت توانسته رتبه پنجمین شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت دوم را نیز به دست آورد؛ تغییر رتبه فروش این شرکت ۲۹ واحد در سال ۹۶ به نسبت سال ۹۵ گزارش شده است.
شرکت خدمات اول مخابرات نیز توانسته بالاترین رتبه در بخش «ارزش افزوده» را در بین صد شرکت دوم با ارزش افزوده پنج هزار و ۶۵۴ میلیارد ریال به دست آورد.
جمع‌بندی
بنابراین گروه مخابرات و ارتباطات در میان گروه‌های صنعتی، با ارائه پنج برند اقتصادی رتبه‌هایی را در جداول مختلف این رتبه‌بندی به دست آورد.
شرکت مخابرات ایران با فروش ۱۶۳ هزار و ۲۵۴ میلیارد ریالی و شرکت ارتباطات سیار ایران با فروش ۱۱۹ هزار و ۲۲۱ میلیارد ریالی در سال ۹۶، پیشتازان بخش فروش در صنعت ارتباطات و مخابرات به حساب می‌آیند.
سه رتبه بعدی نیز به ترتیب در اختیار «شرکت نقش اول کیفیت»، «شرکت داده گستر عصر نوین» و «شرکت انتقال داده‌های آسیاتک» قرار دارد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz