اپلیکیشن مسیریاب ویژه‌ معلولان رونمایی شد

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور از اپلیکیشن مناسب‌سازی معلولان کشور رونمایی کرد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایکنا، به نقل از روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان بهزیستی، ابراهیم کاظمی مؤمن‌سرایی، رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور در اولین نشست تخصصی مناسب‌سازی که با حضور معاونین عمرانی و مدیران کل بهزیستی مناطق شش گانه کشور در لرستان برگزار شد، از اپلیکیشن مناسب‎سازی رونمایی کرد.
وی در این نشست تخصصی با بیان اینکه اتفاقات بسیار خوبی در چند سال اخیر در حوزه مناسب‎سازی در سطح کلان کشور رخ داده است، افزود: جلسات و برنامه‎ریزی‎های بسیاری در این زمینه انجام شده است و خوشبختانه امروز شاهد مناسب سازی در همه استان‎ها و شهرستان‌های سراسر کشور هستیم.
رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور گفت: مناسب‎سازی براساس آئین‎نامه اجرایی ماده دو قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تشکیل و برگزار شده و شاهدیم این مهم در متن قانون جامع حمایت از حقوق معلولین آمده است و یک ضرورت قانونی و دستاورد خوبی در بازنگری قانون جامع حمایت از معلولین است.
وی عدم فرهنگ‎سازی را یکی از معضلات موضوع مناسب‎سازی عنوان کرد و افزود: مستندسازی ۱۳ قسمتی «شهریور حرم» در شبکه ملی پخش شد و اکثر شبکه‎های استانی آن را پخش کردند.
مؤمن‌سرایی به وارد کردن موضوعات مناسب‎سازی در شاخص‌های عمومی جشنواره شهید رجایی طی دو سال گذشته و امسال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمامی آمار و گزارش تحلیلی استان‎ها و شهرستان‎ها در خصوص مناسب‎سازی به تفکیک ثبت شده است.
وی افزود: بهترین دستگاه‎ها در سطح استان‌ها به لحاظ مناسب‎سازی را استان‎های قم، قزوین و خراسان جنوبی ببه خود اختصاص داده استو استان‎های کرمانشاه، کهگیلویه و همدان از لحاظ مناسب‎سازی دستگاه‎های مرکزی و شهرستانی در سطح پایین‎ترین ردیف مناسب‎سازی در کشور بودند.
وی از رونمایی اپلیکیشن مناسب‎سازی در کشور خبر داد و تصریح کرد: این اپلیکیشن مسیریاب ویژه‌ای برای افرادی است که نیازمند استفاده از خدمات مناسب‌سازی هستند، این مهم با تلاش کارشناسان مجرب به‎صورت کارشناسی و تخصصی ایجاد شده و کاری بسیار بی‎نظیر بوده که به‌زودی رونمایی می‌شود و تمام فضاهای مناسب‎سازی در سطح کشور در این اپلیکیشن وجود دارد.
مؤمن‌سرایی در ادامه اظهار کرد: پیش از این سامانه معبر را راه‎اندازی کردیم و براساس این سامانه مشکلات ۱۲ و ۱۳ ساله معلولین ظرف یک هفته برطرف شد. همچنین سامانه دیگر را طراحی کردیم که براساس آن تمام مصوبات استان‎ها و شهرستان‎ها در آن از تهران رصد می‎شوند تا طی چند سال آینده مناسب‎سازی را در سطح خیابان‎ها شاهد باشیم، این سامانه به‎زودی رونمایی می‎شود.
رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور بیان کرد: در حال تدوین طرح درس مناسب‎سازی در دانشگاه‎ها هستیم و جلسات مهمی را با وزارت علوم برگزار کردیم؛ همچنین با نماینده وزارت علوم صحبت‎هایی داشتیم و قرار براین شد که بحث مناسب‎سازی در سر فصل دروس رشته‎های مرتبط با مناسب‎سازی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در حال پیگیری و رایزنی با سازمان صمت در راستای ساماندهی خودروهای مناسب‎سازی شده برای معلولین و جانبازان هستیم افزود: این قشر از فضای عمومی کشور استفاده و موضوع حمل و نقل و خودروهای آنها حل و فصل شود.
رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور در پایان با بیان اینکه تدوین ضوابط اعطای گواهی کیفیت برای اماکن را در دستور کار داریم و باید اماکن و افرادی که در این حوزه کار می‎کنند معرفی شوند، یادآورشد: در آئین‎نامه اجرایی ماده ۳ قانون جامع معلولین در حال تصویب است و بحث ضمانت اجرایی این موضوع در ماده ۵ این قانون لحاظ شده است.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz