فناوری‌های نوین به کمک پایش حریق پارک ملی گلستان می آیند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سامانه هوشمند پایش حریق در محدوده جنگلی پارک ملی گلستان با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان حفاظت محیط زیست نصب خواهد شد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: این سامانه شامل دوربین‌های حساس به گرما و دود است و با استفاده از پوشش شبکه مخابراتی ، اطلاع رسانی آنلاین و لحظه ای در مورد حریق های احتمالی را انجام می دهد.
وی ادامه داد: این سامانه در مسیر ۱۲ کیلومتری جاده پارک ملی گلستان در قسمت جنگلی این عرصه نصب خواهد شد چرا که بیشترین آتش سوزی‌ها در گلستان به دلیل حضور مسافران و گردشگران از حاشیه جاده آغاز می‌شوند.
ظهرابی افزود: این طرح با اعتبار بیش از ۴۰ میلیارد ریال و به صورت پایلوت در پارک ملی گلستان اجرا خواهد شد که امیدواریم در آینده نزدیک چنین طرحی در سایر نقاط حادثه خیز مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیز به اجرا در آید.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تقدیر از همکاری وزارت ارتباطات در این طرح گفت: ایده اصلی این طرح متعلق به وزارت ارتباطات است و دکتر محمد جواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات – به دلیل علاقه شخصیش به حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور شخصا پیگیری اجرای این طرح را انجام داده‌اند و برای ما مایه خرسندی است که این وزارتخانه در راه حفظ محیط زیست و جنگل‌های کشور چنین گام بلندی را برداشته است.
وی افزود: توجه وزارت ارتباطات به موضوع مسئولیت اجتماعی نشانه وجود دیدگاه‌های نوین در آن وزارتخانه است چرا که ماموریت این وزارتخانه، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند اما همین دستگاه برای حفظ محیط زیست دغدغه نشان می‌دهد. امیدواریم چنین دیدگاهی در دیگر وزارتخانه‌هایی که ماموریت‌های آنها گاه با حفاظت محیط زیست در تداخل و با تخریب همراه است هم دیده شود.
به گفته ظهرابی، به‌روزرسانی شبکه بی‌سیم پارک ملی گلستان به شبکه بی‌سیم دیجیتال با پوشش صددرصدی از دیگر طرح‌های در دست اقدام سازمان حفاظت محیط زیست در قدیمی ترین پارک ملی کشور است که در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ظهرابی در پایان اظهارکرد: ارتقای شرایط حفاظتی پارک ملی گلستان به عنوان نمونه‌ای از مدیریت روز آمد مناطق تحت مدیریت از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور است و ان‌شاالله تا پایان سال ۹۸ شاهد تحولی عظیم در حفاظت از این پارک ملی خواهیم بود.
ظهرابی ایجاد ردیف مستقل بودجه‌ای برای پارک ملی گلستان را در راستای حفاظت ویژه از این پارک ملی برشمرد و تاکید کرد: با تامین امکانات و منابع کافی و تکیه جدی به مشارکت جوامع بومی – محلی به مطلوب‌ترین شکل ممکن از این ذخیرگاه زیست‌کره حفاظت خواهد شد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz