متولیان تولید محتوا مورد حمایت وزارت ارتباطات هستند/باید در فضای مجازی آتش به اختیار وارد شویم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه باید در فضای مجازی آتش به اختیار وارد شویم گفت: از متولیان تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان حمایت می کنیم زیرا این موضوع یک دغدغه همگانی است.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر آموزش و‌ پرورش، اعضای شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی جشنواره کودکآنلاین با اشاره به گسترش فضای مجازی و اثر مهم آن بر آینده بشریت اظهار کرد: امروزه فضای مجازی، فضای بزرگ‌ برای  شکوفایی محسوب می شود که اقتصاد، اشتغال، درآمدزایی و خلاقیت در این فضا شکل می گیرد  بنابراین باید نسل آینده را متناسب با این ظرفیت تربیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی در همه جای دنیا برای افراد مخاطراتی را در کنار مزایا در بردارد، خاطرنشان کرد: تهدیدهای فضای مجازی مختص کشور ما نیست بلکه همه کشورها با آن مساله دارند اما  برای آن راهکارهایی اندیشیده اند.
آذری جهرمی درباره سند اینترنت و کودک نیز توضیح داد: برای حل این آسیب ها کمیته ای تشکیل شد تا بر طبق مطالعه میدانی و تطبیقی، منطبق با سایر کشورها عمل کنیم بنابراین در این راه از همه دستگاه ها مانند: وزارت دادگستری و آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و نیروی انتظامی درخواست همکاری کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ورزشگاه آزادی در حوزه فضای مجازی و دغدغه های ایشان، خاطرنشان کرد: از این بیانات به این نتیجه رسیدیم که  به این حوزه ورود کنیم و آتش به اختیار باشیم، اما بر اساس تعریف وزارتخانه، ادعای محتوایی نداریم بنابراین اگر کسی متولی شود، محتوا را به او واگذار می کنیم و کنار او می مانیم چون موضوع کودک و نوجوان و فضای مجازی، یک موضوع ملی و دغدغه همه ماست.
وی تصریح کرد: ظرفیت ارائه محتوا ، ارتقای دانش والدین، تولید محتوای مناسب، ابزارهای مدیریتی و نظارتی در فضای مجازی و آموزش عمومی به همه خانواده در یک زنجیره قرار دارند که تجمیع آنها نهضت تولید محتوا در فضای مجازی را شکل می دهد.
آذری جهرمی با اشاره به جشنواره کودکآنلاین خاطرنشان کرد: در این جشنواره فعالیت سمن ها در وزارت ورزش و جوانان، اقدامات ترویجی، مشارکت هنرمندان در معرفی جشنواره و لزوم مشارکت آموزش و پرورش در حمایت از ترویج و راه اندازی تولید وب سری‎ها دیده می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در بخشی از سخنان خود در حضور متولیان آموزش و پرورش کشور، درباره مجموعه حلقه اکوسیستم برای کودک و نوجوان بیان کرد: نگاه انحصارگرا در پلتفرم‌ها کشنده خلاقیت است که امکان دارد رشدی را رقم بزند اما کل اکوسیستم را نابود می کند و ضررده باشد.
وزیر آموزش و پرورش: کودکان نباید تک بعدی تربیت شوند
در ادامه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت این وزارتخانه در استفاده از ظرفیت های ارتباطی در «پروژه رسانه تعاملی سینا» (پروژه سینا با هدف کاستن فاصله میان خانواده‌ها، اولیای مدارس و دانش‌آموزان اجرا می شود تا پیام‌ها بی‌واسطه به خانواده‌ها و مخاطبان  برسد) اظهار کرد: اگر خانواده آموزش و پرورش به وسیله این رسانه با یکدیگر تعامل داشته باشند، بسیاری از مسائل حل می شود.
وی افزود: کودکان و نوجوانان نباید تک بعدی تربیت شوند برنامه های مکمل نیز نباید مانع از دانش ، شناخت و کسب مهارت های زندگی باشد.
بطحایی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف ترمینولوژی آموزش رسمی و غیررسمی اشاره کرد و گفت:  به اقتضای شرایط جدید، اصرار داریم این واقعیت را ببینیم و درک کنیم.
دبیر جشنواره کودکآنلاین: این رویداد همگرا کننده است
سید جمال هادیان دبیر جشنواره کودکآنلاین نیز در این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده و استقبال از جشنواره کودکآنلاین از سوی هنرمندان، مسوولان و مردم خاطرنشان کرد: این رویداد همگراکننده است و وزارت ارتباطات، در این بین به عنوان شتاب دهنده عمل می کند. پس هر فرد و تشکلی که ایده ای جذاب با قابلیت تجاری شدن دارد، می تواند به کودکآنلاین بپیوندد.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد محتواهای ویدئویی متعلق به بزرگسالان است یا ایرانی نیست، تصریح کرد: امیدواریم جشنواره کودکآنلاین بتواند این آمار را برگرداند و سهم ما در تولید محتوا برای کودک را بیشتر کند.
هادیان با اشاره به سهم آموزش و پرورش در ارتقای جشنواره کودکآنلاین تصریح کرد: نشست صمیمانه گروهی از نوجوانان با وزیر ارتباطات ما را به آگاهی بیشتری از میزان شناخت این نسل از فضای مجازی رساند و باید این نسل را بیش از پیش جدی گرفت.
بر اساس این گزارش، در این نشست حسین شیخ الاسلامی دبیر کمیته علمی و محتوایی جشنواره کودکآنلاین، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  نیز حضور داشتند که مطالبی را در این زمینه عنوان کردند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz