ظرفیت شبکه IP کشور سه برابر شد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اعلام سه برابر شدن ظرفیت شبکه IP به عنوان هسته مرکزی شبکه ملی اطلاعات، از اجرای پروژه ای در کمتر از ۱۰ ماه خبر داد .
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایلنا، صادق عباسی شاهکوه  با اشاره به توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: مطابق الزامات و سند تصویبی، شبکه ملی اطلاعات زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور محسوب میشود تا همه شبکه ها از طریق هسته مرکزی به یکدیگر متصل باشند .
وی توسعه اخیر شبکه ملی اطلاعات را مربوط به توسعه شبکه IP کشور دانست و افزود: در چند سال اخیر حدود ۷۰هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور کشیده شده که روی آن شبکه انتقال قرار دارد و حالا شبکه IP اکنون به سه برابر قبل افزایش ظرفیت داشته است.
عباسی شاهکوه با بیان اینکه با توسعه شبکه IP تعداد نقاط مرکزی از ۲۴ به ۱۷ کاهش پیدا می کند، تصریح کرد: با این روش شبکه ملی اطلاعات از نظر کیفیت و پایداری در وضعیت بهتری قرار میگیرد و تاخیرها، احتمال قطعی و در دسترس نبودن شبکه کاهش مییابد. ضمن اینکه با پیادهسازی کامل نسخه شش IPنقاط حضور زیرساخت در شبکه IP از ۹۰ به ۱۰۵ نقطه افزایش مییابد.
وی افزود: در اردیبهشت ماه ظرفیت شبکه انتقال به بیش از ۲۲ ترابیت بر ثانیه رسید که ما اکنون بخشی از آن را برای شبکه IP استفاده میکنیم.
عباسی شاهکوه بیان کرد: در حال حاضر بخش عمده فیبر تاریک در اختیار شرکت مخابرات قرار دارد که بیش از ۳۰ هزار کیلومتر را در بر میگیرد.
مدیرعامل شرکت زیرساخت با اشاره به سه برابر شدن ظرفیت IP، اظهار کرد: پس از اجرای این پروژه ظرفیت از ۷ترابیت بر ثانیه به حدود ۲۰ ترابیت بر ثانیه می رسد که حدود سه برابر افزایش دارد.
مدیرعامل شرکت زیرساخت در ادامه با اشاره به امنیت این شبکه تصریح کرد: در این شبکه با طراحی اتصال نقاط امن و پایدار مقاومت بهتری در برابر حملات و ویروسهایی که از خارج وارد شبکه شده حاصل شده و امکان ارایه سرویس در سطوح مختلف برای تضمین کیفیت به انواع خدمات وجود دارد.
وی درباره پروژه« نور۲» خاطرنشان کرد: در پروژه نور۲ فیبرکشی در حال اجراست که  پس از آن حدود ۱۴ هزار کیلومتر به فیبرنوری ما اضافه و همه  نقاط تحت پوشش زیرساخت تکمیل می شود و فیبرکشی که به عنوان تکلیف قانونی برای ما بود، انجام می شود.
عباسی شاهکوه افزود: هر آنچه اپراتورها درباره ارتباطات و ظرفیت در داخل کشور به آن نیاز دارند در اختیار آنها قرار میدهیم و با اینکه از سال ۹۲ تاکنون مصرف بخش ارتباطات در کشور افزایش داشته اما شرکت ارتباطات زیرساخت همیشه پیشرو بوده است.
وی با اشاره به افزایش پهن باند برای استفاده راحت کاربران بیان کرد: با افزایش مصرف بخش ارتباطات در کشور میزان استفاده از پهن باند نیز بیشتر شده است و در حال حاضر ۵۰-۶۰ میلیون کاربر میتوانند از این بخش استفاده کنند بنابراین با توسعه هسته مرکزی شبکه میتوانیم پاسخگوی نیاز اپراتورها باشیم.مدیرعامل شرکت زیرساخت درباره شبکه ترانزیت بین الملل نیز  اظهار کرد : ظرفیت در یک سال گذشته سه برابر رشد داشته و به بیش از سه ترابیت در ثانیه رسیده است که در برنامه ششم توسعه ظرفیت ترانزیت بین الملل برای ما حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه تعیین شده است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz