شرکت تلفن همراه ایرانسل ‘تحریم تجاری آمریکا را شکست’

ام تی ان تحریم تجاری ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده استفاوانیوز : ام تی ان تحریم تجاری ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که شرکت تلفن همراه ایرانسل موفق شده است با وجود تحریم تجاری و مالی ایالات متحده، مقادیری تجهیزات را از شرکت های آمریکایی سان میکروسیستمز Sun Microsystems ، هیولیت-پاکارد Hewlett-Packard و شرکت سیسکو سیستمز Cisco Systems خریداری کند.

براساس قوانین آمریکا راجع به تحریم جمهوری اسلامی ایران ، شهروندان و شرکت های آمریکایی مجاز به ارتباط مالی و معامله تجاری با ایران مگر در زمینه اقلام بشردوستانه نیستند و برای شهروندان و شرکت های آمریکایی که این قوانین را نادیده بگیرند مجازات های سنگینی پیش بینی شده است.

شرکت ایرانسل که بخش عمده ای از بازار تلفن همراه در ایران را در اختیار دارد، به عنوان یک شرکت سهامی خصوصی به ثبت رسیده و به گفته رویترز، ۵١ درصد از سهام آن متعلق به شرکت گسترش الکترونیک ایران و ۴٩ درصد سهام نیز متعلق به شرکت ام تی ان، یک شرکت آفریقای جنوبی است.

شرکت گسترش الکترونیک ایران یک شرکت ایرانی است و سهامداران آن عبارتند از بنیاد مستتضعفان و شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) که ظاهرا به وزارت دفاع ایران وابسته است.

به گزارش رویترز، در جریان خرید اقلام آمریکایی توسط شرکت ایرانسل، تعدادی شرکت مستقر در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه نقش واسطه را ایفا کردند و توانستند بدون جلب توجه مقامات آمریکایی، برخی تجهیزات مورد نیاز شرکت ایرانی را خریداری و به ایران حمل کنند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از کارکنان ارشد سابق شعبه ام تی ان در تهران، شرکت مادر را نیز به آگاهی از این معاملات متهم کرده اما پل نورمن، سخنگوی ام تی ان گفته است که “تا آنجا که ما مطلع هستیم، هیچیک از کارکنان این شرکت به طور مستقیم یا غیرمستقیم در صدد خرید تجهیزات مورد استفاده شرکت ایرانسل نبوده و چنین تجهیزاتی را به نحوی که مغایر قوانین تحریم ایالات متحده باشد به دست نیاورده است.”

تکذیب شرکتهای آمریکایی
وی با یادآوری اینکه شرکت ام تی ان سهامدار جزء شرکت ایرانسل بوده و در نتیجه، مدیریت آن را در دست ندارد، افزوده است که ام تی ان “به اجرای تحریم های ایالات متحده علیه ایران متعهد است و به همین منظور هم در حال حاضر با دولت ایالات متحده و مشاوران حقوقی بین المللی در این زمینه همکاری لازم را دارد.”

خبرگزاری رویترز در گزارش خود می افزاید که شرکت آفریقای جنوبی از اظهار نظر درباره فهرستی از کارکنان ارشد شرکت که گفته می شود در شکستن تحریم آمریکا علیه ایران نقش داشته اند خودداری ورزیده است.

در واکنش به گزارش دستیابی ایرانسل به تجهیزات آمریکایی، شرکت های آمریکایی مذکور در گزارش رویترز اعلام کردند که از چنین معامله ای آگاهی نداشته اند.

شرکت سیسکو گفته است که این شرکت کاملا از قوانین آمریکا تبعیت می کند و در تمامی قراردادهایی که منعقد می کند، از طرف قرارداد می خواهد تا این قوانین را به طور کامل رعایت کنند و افزوده که تا کنون هیچ مدرکی حاکی از ارتباط کارکنان سیسکو با فروش تجهیزات این شرکت به ایران به دست نیامده است اما این موضوع همچنان در دست بررسی است.

سخنگوی شرکت هیولیت-پاکارد نیز تاکید کرده که قراردادهای مربوط به توزیع اجناس تولیدی این کشور مشخصا فروش این اقلام به ایران را منع می کند و افزوده است که “تبعیت از قوانین و مقررات تجاری آمریکایی و بین المللی حائز اولویت انکارناپذیری برای شرکت است.”

گزارشگر رویترز با استناد به اظهارات یکی از کارکنان ارشد سابق شعبه ام تی ان در تهران گفته است که شرکت ایرانسل برای دستیابی به تجهیزات تحت تحریم، تعدادی شرکت تجاری به ظاهر مستقل را تاسیس کرده و همچنین از شعبه های برخی شرکت های منطقه ای در ایران برای این منظور استفاده برده است.

مقامات ایرانسل هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

منبع : بی بی سی
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz