گیم‌ها رسانه غالب بر دنیا می‌شوند

فاوانیوز : مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی گفت: بازی‌های رایانه‌یی همانند سینما جزو هنرهای مهم و تاثیرگذار در دنیا محسوب می‌شوند و گیم‌ها در آینده نه چندان دور رسانه غالب بر دنیا خواهند بود.

به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا ، بهروز مینایی اظهار کرد: بیش از ۲۰ سال است که بازی‌های رایانه‌یی همانند بسیاری از رسانه‌های دیگر همچون تلویزیون، موبایل وارد کشور شده و پس از ورود این رسانه امروز ما به دنبال فرهنگسازی در استفاده از این هنر صنعت هستیم.

وی با بیان اینکه سال‌ها است ذائقه کودکان و نوجوانان ایرانی به بازی‌های اکشن عادت کرده یادآور شد: تلاش ما بر این بوده بازی‌های رایانه‌یی مناسب و غیرمناسب را تفکیک کنیم و نظام رده‌بندی سنی اسرا نیز در همین راستا تدوین شد.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی ادامه داد: این بنیاد از سال ۸۷ در عمل کار خود را آغاز کرد و پس از یکسال فعالیت، نظام رده‌بندی سنی اسرا به منظور بررسی محتوایی بازی‌های رایانه‌یی داخلی و خارجی از نگاه روانشناسی و جامعه شناسی ایجاد شد و امروز از این نظام در بسیاری از کشورهای مسلمان همچون ترکیه و امارات به منظور رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌یی استفاده می شود.

مینایی تاکید کرد: بیش از دو هزار و ۱۰۰ اثر خارجی با استفاده از نظام رده بندی اسرا محتوا سنجی شده‌اند که بر این اساس یک سوم این آثار نامتناسب با فرهنگ ما شناخته شدند. همچنین یک سوم این بازی‌ها نیز نیاز به ویرایش داشته و یک سوم برای عرضه در بازار متناسب با فرهنگ ما شناخته شدند.

وی با بیان اینکه تولید بازی‌های رایانه‌یی ایرانی ۴ سال است که آغاز شده گفت: کشورهای خارجی حرکت خود در زمینه بازی‌سازی را ۴۰ سال است که آغاز کرده‌اند و ما نیز با افزایش سرمایه گذاری می توانیم آثاری همسطح بازی‌های خارجی تولید کنیم. مینایی به سهم گسترده هنرمندان و سینماگران در توسعه بازی‌های رایانه‌یی اشاره کرد و یادآور شد: بازی‌های رایانه‌یی همتراز با سینما جزو هنرهای مهم محسوب می شوند و گیم‌ها با توجه به درگیر کردن کاربران، در آینده نچندان دور رسانه های غالب بر دنیا خواهند بود.

وی ادامه داد: تدوین آیین‌نامه ورود بازی‌های رایانه‌یی به کشور، صدور مجوز تولید بازی، ارتقای کیفی بازی‌ها، بررسی محتوای بازی‌های رایانه‌یی، ایجاد جذابیت و ارائه خدمات آموزشی، تولید نیروی انسانی برای خلق بازی‌های رایانه‌یی ارزشمند و ارائه خدمات به تولیدکنندگان از جمله وظایف بنیاد ملی بازی‌های رایانه است اما در تولید این هنرمندان هستند که باید با بنیاد مشارکت داشته باشند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی تاکید کرد: بنیاد بازی‌های رایانه‌یی به تنهایی نمی‌تواند در عرصه تولید موفق باشد و هنرمندان و خانواده‌ها با کمک به بنیاد می‌توانند فضا را برای تولیدات قابل توجه در عرصه بازی‌های رایانه‌یی فراهم کنند.

مینایی در ادامه گفت: کارشناسان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی در کنار تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌یی حضور دارند اما بدون شک برای تولید این بازی‌ها نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داریم و نیروهای ما در استودیوهای بازی سازی باید ۱۰ برابر شوند اما امروز با همین بضاعت اندک بازی‌سازان ما توانسته‌اند محصولات قابل توجهی خلق کنند.

وی یادآور شد: شاید ما در تعداد تولید بازی‌های رایانه‌یی از کشورهای بزرگ دنیا در عرصه بازی‌سازی همچون آمریکا، ژاپن و کانادا عقب باشیم اما در زمینه تولید بازی‌های رایانه‌یی ناموفق نیستیم و برخی تولیدات ما در زمینه بازی‌های بزرگ، کوچک و بازی‌های موبایل در سطح تولیدات خارجی ساخته شده است.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی ادامه داد: هزینه‌ای که برای تولید بازی‌های ایرانی همچون میرمهنا شده یک پانصدم بودجه تولید بازی‌های رایانه‌یی مشابه این آثار در خارج از کشور است و استودیوهای خارجی برای تولید یک بازی ۷۰۰ برابر ما هزینه می کنند.

مینایی تاکید کرد: متاسفانه بازی‌های رایانه‌یی قاچاق در بازار با قیمت ۱۰هزار ریال عرضه می‌شوند در حالی که بازی‌های ایرانی با قیمتی بیش از این ارائه می‌شود و همه نهادها برای حمایت از تولید ملی باید در راه مقابله با قاچاق بازی‌های رایانه‌یی تلاش کنند.

به گفته وی، چنانچه وضعیت بازار بازی‌های رایانه‌یی کنترل شود خانواده‌ها می‌توانند با اعتماد بازی‌های رایانه‌یی مورد نظر خود را خرید کنند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی گفت: برخی از شرکت‌های غیرمجاز از نشان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی سوء استفاده کرده و بازی های غیرمجاز را با نشان این بنیاد به بازار ارائه می کنند و این افراد با این اقدام تلاش کردند وجهه بنیاد را خدشه‌دار کنند.

مینایی ادامه داد: خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به سایت بنیاد، مراکز اصلی فروش بازی‌های رایانه‌یی را شناسایی کرده و برای تهیه بازی‌های رایانه‌یی به این مراکز مراجعه کنند.

وی یادآور شد: فهرستی از نام بازی‌های غیرمجاز در اختیار ستاد حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی و هنری قرار گرفته و این ستاد نیز در راستای جمع آوری بازی‌های رایانه‌یی غیرمجاز اقدامات قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی توضیح داد: در سال ۹۱ و ۹۲ بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی به دنبال فرهنگسازی در زمینه نحوه انتخاب و استفاده از بازی‌های رایانه‌ای است و امیدوارم در این راستا اقدامات موثری با همکاری رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی انجام شود.

مینایی در ادامه به استفاده از اساتید مجرب در انستیتو ملی بازی سازی اشاره کرد و گفت: در این انستیتو از سازندگان بازی‌های رایانه‌یی موفق ایرانی همچون گرشاسب، آسمان دژ و طلای سیاه برای آموزش دانشجویان استفاده می شود و معتقدم هر ۱۶۰ دانشجوی فعال در این انستیتو توانایی حضور موفق در زمینه بازی سازی را دارند.

وی از بازی سازان و علاقه مندان به بازی های رایانه‌یی دعوت کرد تا ۶ تا ۱۰ تیرماه امسال با حضور در مصلای امام خمینی (ره) از دومین نمایشگاه بازی‌های رایانه‌یی تهران دیدن کرده و با دستاوردهای تولیدکنندگان داخلی در زمینه بازی سازی آشنا شوند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی با بیان اینکه ۹۰ اثر سال گذشته در جشنواره بازی‌های رایانه‌یی درخواست حضور داشتند ادامه داد: حدود ۱۹۰ اثر برای حضور در دومین جشنواره بازی‌های رایانه‌یی تهران درخواست خود را به دبیرخانه این جشنواره ارائه کرده اند؛ همچنین در این دوره از جشنواره ۴۰ بازی مستقل نیز حضور خواهند داشت.

مینایی تاکید کرد: در دومین نمایشگاه بازی‌های رایانه‌یی فضایی مفرح برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده و در عین حال تولیدکنندگان داخلی ما برای تولید کنسول‌های بازی نیز تلاش‌های قابل توجهی انجام داده‌اند، در این دوره از نمایشگاه بازی‌های رایانه‌یی تهران این کنسول‌ها در معرض دید عموم قرار می گیرند.

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌یی از تولید ۷ بازی رایانه‌یی مختص کودکان خبر داد و تاکید کرد که در سال جاری بر تعداد این بازی‌ها افزوده خواهد شد.

مینایی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما سخن می‌گفت، موفقیت در عرصه بازی‌های رایانه‌یی را منوط به حمایت همه جانبه دولت، مجلس و دیگر نهادهای ذیربط دانست و اظهار امیدواری کرد هنرمندان در تولید بازی‌های رایانه‌یی همکاری تنگاتنگی با بازی سازان داشته باشند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz