راه‌اندازی آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب‌گاه‌ها

فاوانیوز : رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی، از ساماندهی وب‌گاه‌ها و پرتال‌های دستگاه‌های اجرایی بر اساس استانداردهای بین‌المللی، در آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب‌گاه‌ها خبر داد.

به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، علی حکیم‌جوادی با اشاره به تدوین استانداردهای بومی و بین‌المللی برای وب‌گاه‌ها و پرتال‌های دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی تصریح کرد: این وب‌گاه‌ها باید خدمات و اطلاعات خود را بر اساس این استانداردها در اختیار مردم قرار دهند.

وی با اشاره به برگزاری سومین دوره از جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی و لزوم روزآمدی و ارزیابی دقیق وب‌گاه‌ها بر اساس شاخص‌های تدوین شده ادامه داد: محتوا، شکل، سهولت دسترسی و امنیت از جمله شاخص‌هایی است که در ارزیابی وب‌گاه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که پرتال‌ها و درگاه‌ها پنجره ورود کاربران به خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها است و براین اساس هر فردی برای دریافت خدمات از طریق این پرتال‌ها باید به لحاظ کیفیت، نوع سرویس و در دسترس بودن با مشکلی مواجه نشود.

او گفت: همچنان برخی از سامانه‌ها و درگاه‌های دستگاه‌ها در کشور به مرحله استاندارد نرسیده‌اند و براین اساس برگزاری جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌ها برای سنجش خدمات و اطلاعات ارائه شده و اینکه حداقل استانداردها را رعایت می‌کند، بسیار ارزشمند خواهد بود. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شاخص‌های مورد ارزیابی را بر اساس شاخص‌های بومی و ملاحظات کشور عنوان کرد و افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران آزمایشگاهی را با همکاری دانشگاه تهران ایجاد کرده است تا تمامی وب‌گاه‌ها برای استانداردسازی و تست اینکه بر اساس چه شاخص‌هایی باید راه‌اندازی شوند، به این آزمایشگاه مراجعه کنند.

وی در پایان گفت: ایجاد وب‌گاه استاندارد، مطابق با استانداردهای روز دنیا یکی از شاخص‌های برنامه پنجم توسعه است که آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب‌گاه‌ها می‌تواند با سنجش کیفیت دسترسی و امنیت این هدف را برآورده کند؛ در نهایت در مراحل بعدی تمام تمامی دستگاه‌ها ملزم خواهند شد برای سنجش استانداردهای مدنظر به این آزمایشگاه مراجعه کنند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz