لزوم خلق پول فراملی با بهره‌مندی از فضای مجازی/ بلاک‌چین حکومت‌ها را تضعیف می‌کند

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر بهره‌مندی از فرصت‌های فضای مجازی با خلق پول فراملی و نقش‌آفرینی در تجارت بین‌الملل تأکید کرد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، به گزارش سرویس فناوری اطلاعات و ارتباطات باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید ابوالحسن فیروزآبادی در چهارمین همایش تراکنش ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: در ترکیب تکنولوژی و حوزه‌های مالی و پولی بایستی بیش از گذشته و با توان بیشتر حرکت کرده و سرمایه‌های کشور را به این حوزه هدایت کنیم.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید تنوع شبه پول‌ها، اسناد مالی و نقدینگی همچون رمز ارزها داشته باشیم، گفت: در پیچ تاریخی دنیا هستیم که امریکا مواضعی مغایر با جریان جهانی شدن گرفته و علیه ایران تحریم‌هایی را اعلام کرده است که این تحریم‌ها هم بسیار تلخ است و هم افتخار‌آمیز؛ از این جهت که دشمن به جای ضربه به ما حرکتی مغایر حرکت بشری، تجارت و اقتصاد آزاد داشته و همه کشورها را اجبار به محدودسازی کرده است.
وی با بیان اینکه نخبگان امریکا به دلیل این تناقض با جریان ترامپیزم مشکل دارند، تصریح کرد: از این تحریم هیچ سازمان بین‌المللی که نماینده ملت‌ها هستند، حمایت نمی‌کند و امید به آن داریم که بشریت در برابر این اجبار بایستد اما آنچه که این رفتار به ما می‌آموزد این که امریکایی‌ها قدرت اقتصادی خود را در دنیا به شکلی تعریف کردند که یا انحصار دارند یا شبه انحصار یا می‌توانند خواسته‌های خود را تحمیل کنند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اینکه به عنوان یک ملت هوشمند بایستی فکر کنیم که ما چطور می‌توانیم با این رفتار مقابله کنیم، ابراز کرد: یکی از راه‌ها این است که نسبت به حوادث تکنولوژی حوزه‌های مالی، پولی و اقتصاد دنیا بی‌تفاوت نباشیم و از فرصت‌های بی‌شماری که تکنولوژی ایجاد کرده، استفاده کنیم.
وی افزود: ما داریم به سمت جهانی شدن حرکت می‌کنیم و در این مسیر مکتب‌های فکری متعددی مطرح شده است که به نظر می‌آید در یک دهه اخیر و شاید سه دهه‌ای که از فروپاشی شوروی گذشته امریکا تلاش می‌کند به سمت حکمرانی مطلق حرکت کند و برای این کار مهمترین پیشرانی که مورد توجه قرار داده ICT با رویکرد اقتصادی است.
او گفت: امریکایی‌ها در این فضا انحصارات بسیاری ایجاد کردند و شاهد انحصارات تکنولوژیکی آنها در حوزه سخت‌افزار هستیم تا جاییکه دیگران با فاصله زیادی و تحت لیسانس شرکت‌های بزرگ آنها همچون اینتل و کوالکام هستند؛ در حوزه پلت‌فرم‌ها هم آن پلت‌فرم‌هایی که با ملت‌ها بیشترین تماس را دارد پلت‌فرم‌های امریکایی هستند و سعی کرده‌اند بازیگر اصلی پلت‌فرم‌های اصلی در حوزه رسانه، بانک‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارهای اداری باشند.
فیروزآبادی ادامه داد: بنابراین ما یک جریان نیرومند که میدان قوی را در دنیا ایجاد و اثرگذاری وسیعی را تعیین کرده، در فضای مجازی از امریکا شاهد هستیم.
وی تأکید کرد: در چند سال اخیر در دنیا مطرح می‌شود که چرا باید حکمرانی اینترنت دست یک کمپانی شبه دولتی امریکایی باشد، چرا باید قوانین و تخصیص دامین‌ها در اختیار امریکا باشد و چرا مدل‌های حاکم بر رسانه‌ها امریکایی است و همچنین مباحثی همچون حریم خصوصی که در اروپا طرح GDPR مطرح شد تا از این اتفاق جلوگیری شود.
او اعلام کرد: آنچه که مسلم است روند جهانی شدن یک روند مطلوب انسانی است و انسان‌ها می‌خواهند ارتباط داشته باشند و زندگی معنوی و دنیایی بهتر را فراتر از نژادها، رنگ‌ها وعقاید شخصی برپا کنند که برای جهانی‌سازی و داشتن زندگی بهتر مستلزم توسعه ارتباطات، تراکنش‌ها، اقتصاد و حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی هستیم؛ بنابراین نبایستی این جریان مثبت تحت تأثیر یک میدان قوی متمرکز از سوی امریکا قرار بگیرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور اظهار کرد: از جمله این تکنولوژی‌ها شکل‌گیری استارتاپ‌هاست که در آن نوآوری در کنار عوامل تولید است؛ بنابراین ما بایستی عامل نوآوری را وارد اقتصاد کنیم و از عوامل تولید بدانیم و جوامع باید به سمت خدماتی شدن حرکت کنند که می‌طلبد در حوزه‌های مالی و پولی و در حوزه‌های عقود اقتصادی و اجتماعی تکثر داشته باشیم و بر همین اساس هم اتصالات هوشمند همچون بلاک‌چین در دنیا در حال شکل‌گیری است.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور افزود: بایستی نوع نگاه کشور به فناوری، توسعه هر چه بیشتر برای بزرگ شدن بازار باشد که برای آن علاوه بر توسعه صنعت به توسعه خدمات با بهره‌گیری کامل از نوآوری‌ها توجه ویژه شود تا مؤسسات و نهادهای بزرگ اقتصادی در کشور شکل بگیرد چون در دنیا پیشران کشورها کمپانی‌های بزرگ خواهند شد و ما تا زمانیکه کمپانی‌های بزرگ خدماتی مبتنی بر تکنولوژی را در کشور نتوانیم، شکل دهیم نمی‌توانیم بازیگران بزرگی در حوزه حکمرانی جهان در آینده دنیا باشیم.
وی با بیان اینکه نمی‌توانیم در برابر موضوعات روز جهان همچون بلاک‌چین یا اینترنت اشیاء بی‌تفاوت باشیم، گفت: بعضی از این تکنولوژی‌هایی که در دنیا مطرح می‌شود نگرانی در رابطه با تضعیف حکومت‌ها ایجاد می‌کند اما در واقع دولت‌ها بزرگترین بازیگران و نمایندگان ملت‌ها هستند؛ بنابراین باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم و از عوامل کمک کننده افزایش مبادلات، تولید ثروت، خدماتی شدن جامعه مبتنی بر تکنولوژی با نگاه نوآورانه و مدل‌های جدید بهره ببریم و در صورتی که به این عرصه وارد نشویم به ظاهر حوزه پولی و مالی کشور همچون بانک‌ها افزایش سرمایه خواهند داشت اما با کاهش قدرت اقتصادی روبرو می‌شوند.
فیروزآبادی تأکید کرد: زمانی دنبال برابری صنعت‌مان با غرب بودیم اما الان اینها کافی نیست و باید تلاش‌هایی هم در حوزه طراحی یا حمایت از مدل‌های برتر اقتصادی داشته باشیم چرا که امروز موضوعات اجتماعی و فرهنگی هم اقتصادی شدند و رسانه‌های اجتماعی و صنایع کالاهای فرهنگی جزو کمپانی‌های بزرگ دنیا هستند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz