ارزش بازار ICT بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان بود / دو برابر بودن درآمد عملیاتی حوزه ICT نسبت به هزینه ها

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات با ارائه گزارش حساب های ICT از بازار اقتصاد ایران، گفت: درسال ۹۱ سهم ارزش افزوده آی سی تی (ICT)، ۱٫۴۱ درصد از کل اقتصاد بود که در سال ۹۵ این رقم به ۱٫۵۲ درصد افزایش یافت.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیلوفر مراد حاصل مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در جلسه ارائه حساب های ICT  در اقتصاد ایران که به صورت ویدیو کنفرانس با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان های سراسر کشور برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح حساب های ICT  در سال ۹۵، گفت: درحالیکه تا قبل از سال ۹۲ از وضعیت این بازار در کشور گزارشی وجود نداشت، برای نخستین بار در سال ۹۲ با آمارهای سال ۹۱ گزارشی از وضعیت بازار ICT  در کشورتهیه شد.
وی با اشاره به اینکه این گزارش  با همکاری و تایید مرکز آمار ایران انجام شده است، افزود: این آمار بر اساس حساب های کلان کشور تهیه شده و این امکان را می دهد تا وضعیت بازار ICT  کشور را بتوانیم در مقیاس بین المللی با کشورهای مختلف مقایسه کنیم.
مراد حاصل با اشاره به اینکه در این گزارش بخش بندی ها بر اساس طبقه بندی OECD  (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) انجام شده، گفت: بخش های مخابرات، فناوری اطلاعات و سایرخدمات، انتشار الکترونیکی و تولید محصولات سخت افزاری به عنوان هسته اقتصاد دیجیتال در این گزارش طبقه بندی شده و ارقامی که در گزارش های OECD ارائه می شود بر اساس همین بخش بندی هاست.
وی افزود: در این گزارش سه متغیر اصلی «ستانده»، «هزینه واسط» و «ارزش افزوده» بررسی می شود که ستانده مجموع درآمد های عملیاتی و سایر درآمدهاست؛ هزینه واسط که مجموع هزینه های عملیاتی را نشان می دهد و ارزش افزوده هم از تفاوت ستانده و هزینه واسط به دست می آید.
مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات ادامه داد: ستانده و اندازه بازار ICT در کشور در سال ۹۵ بر اساس حساب های به دست آمده، ۴۴۵ هزار میلیارد ریال است که در حدود ۳۰۶ هزار میلیارد ریال این رقم مربوط به بخش مخابرات و ۸۶ هزار میلیارد ریال نیز اندازه بازار فناوری اطلاعات است.
وی درباره وضعیت متغیر هزینه های واسط نیز افزود: در بخش مخابرات هزینه های واسط در سال ۹۵ مبلغ ۱۴۷ هزار میلیاردریال بود، به این معنی که با یک واحد هزینه، ۲ واحد درآمد عملیاتی داشتیم. در بخش ICT  نیز با هزینه ۲۳۲ هزار میلیارد ریالی، ستانده ۴۴۵ هزار میلیارد ریالی به دست می آمد که تقریبا درآمد عملیاتی دو برابری را نشان می دهد.
مراد حاصل ارزش افزوده بخش ICT  در سال ۹۵ را ۲۱۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: درسال ۹۱سهم ارزش افزوده ICT، ۱٫۴۱ درصد از کل اقتصاد بود و در سال ۹۵ این رقم به ۱٫۵۲ درصد افزایش یافت.
وی با اشاره به آمار های کشورهای مختف در حوزه ICT ، افزود: بر اساس این گزارش هر ساله سهم مخابرات از اقتصاد ICT  این کشورها کم می شود و سهم فناوری اطلاعات افزایش می یابد که نشان می دهد بازار ICT  ما نیز باید به همین سمت حرکت کند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz