استارتاپی برای تسریع در روند درمان بیماری‌های نادر

یک استارتاپ توانسته با استفاده از فناوری پیشرفته هوش مصنوعی زمان کشف و درمان بیماری را از سال به ماه کاهش دهد.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات باشگاه خبرنگاران پویا؛ Healx یک استارتاپ تکنولوژی دارویی انگلستانی است که در کمبریج استقرار دارد.
این استارتاپ پیشرفت‌های غیرمنتظره‌ای در زمینه درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های داشته است؛ جاناتان میلنر (Jonathan Milner) و آمادیوس کاپیتال (Amadeus Capital ) نیز دو سرمایه‌گذاری هستند که در این زمینه با یکدیگر مشارکت می‌کنند.
در حال حاضر هفت هزار بیماری نادر شناخته شده در جهان وجود دارد که ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آنها مبتلا هستند.
بر اساس این آمار از هر ۲۰ نفر یک نفر از یک بیماری نادر رنج می‌برد؛ در مجموع می‌توان گفت بیماری‌های نادر واقعا نادر نیستند اما با این وجود ۹۵ درصد از بیماری‌های نادر هنوز یک درمان معتبر ندارند.
مأموریت Healx این است که با استفاده از هوش مصنوعی (AI)، فیزیوتراپی تخصصی عمیق و تعامل گسترده بیمار، کیفیت زندگی آنها را بهتر کند.
رویکرد این استارتاپ به طور گسترده‌ای ترکیبی از تکنولوژی پیشرفته با یکی از بزرگترین مجموعه‌های از بینش گروه بزرگی از افراد مبتلا به بیماری‌های نادر است.
Healx در سال ۲۰۱۴ توسط دکتر تیم گیلیمس (Tim Guilliams)، دیوید براون (David Brown) یک مهندس بیوشیمیایی و بنیانگذار شبکه بیماری‌های نادر کمبریج به همراه آندریاس بندر (Andreas Bender)؛ استادیار و محقق بخش علوم مولکولی دانشگاه کمبریج تأسیس شد.
تیم گیلیمس؛ مدیرعامل شرکت Healx، توضیح می‌دهد: استارتاپ Healx یک هدف ساده اما عمیق دارد و آن عبارتند از متحول کردن زندگی بیماران مبتلا به بیماری‌های نادر.
وی‌ ادامه داد: این تکنولوژی به ما کمک می‌کند تا درمان‌هایی را پیدا کنیم که در حال حاضر هیچ‌کدام از آنها وجود ندارد؛ علاوه بر این، رویکرد اثبات شده ما این است که از داروهای موجود شروع کنیم و هوش مصنوعی را به جمعیت توده‌ای انسانی نفوذ داده و با گروه‌های مختلف بیماران به منظور تسریع در پیشرفت روند درمان کار کنیم.
گیلیمس موفقیت این گروه را ناشی از همکاری گروهی از کارشناسان چند رشته‌ای در سطح جهان می‌داند و می‌گوید: با استفاده از فناوری پیشرفته هوش مصنوعی زمان کشف و درمان بیماری را از سال به ماه کاهش داده‌ایم.
فناوری استارتاپ Healx در گذشته نیز با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است و از جمله موفقیت‌های اخیر آن می‌توان به همکاری این استارتاپ با FRAXA که با گروهی از بیماران مبتلا به سندرم فراژیل ایکس (Fragile-X) هستند، اشاره کرد.
پلت‌فرم Healx توانست یک دارو را برای بیماران فراژیل ایکس کشف کند که فرآیند آماده‌سازی آن برای کلینیک کمتر از ۱۵ ماه به طول انجامید و علاوه‌بر آن موفق شد تا زمانبندی‌های مربوط به پیشرفت دارو را تا ۸۰ درصد کاهش داده و میزان هزینه‌ها را نیز به اندازه قابل توجهی کاهش دهد.
در قلب استارتاپ Healx، یکی از جامع‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی جهان برای بیماری‌های نادر موسوم به HealNet قرار گرفته است که بیش از یک میلیارد بیماری منحصر به‌فرد و تعاملات دارویی را نشان می‌دهد.
HealNet با استفاده از انواع روش‌های یادگیری ماشین برای طیف گسترده‌ای از انواع داده‌ها از منابع عمومی موجود و منحصر به‌فرد از جمله ادبیات علمی، اختراعات، آزمایشات بالینی، علائم بیماری، اهداف دارویی، داده‌های چند لایه و ساختارهای شیمیایی اصولی ساخته و نگهداری می‌شود.
HealNet فرآیند کشف دارو را به صورت اتوماتیک و در مقیاس وسیع تسهیل کرده است و از این طریق زمان و هزینه کشف در مقایسه با فرآیندهای سنتی را کاهش می‌دهد.
برای موفقیت Healx، استراتژی درمان نیز به همان اندازه مهم است؛ در حالیکه این فناوری می‌تواند برای توسعه درمان‌های جدید مورد استفاده قرار گیرد، این شرکت همچنین تاکنون برای یافتن داروهای موجود و استفاده از آنها در ترکیبات بالقوه متمرکز شده است.
استفاده از این استراتژی در زمینه بیماری‌های نادر این امکان را فراهم می‌کند تا Healx با سرعت بیشتر به بازار برسد؛ داروهای موجود نیاز به آزمایش‌های کمتری دارند و برای تشویق در زمینه تحقیق و توسعه درمان‌های مربوط به بیماری‌های نادر طراحی شده‌اند.
سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری اخیر که برای کشف سریع‌تر روش درمان بیماران نادر با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی به این استارتاپ اختصاص داده شده است، برای بیش از دو برابر تیم Healx متشکل از مهندسان نرم‌افزار، دانشمندان داده، متخصصان داروسازی و توسعه دارو از اکوسیستم چند منظوره کمبریج و گسترش فناوری‌های هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دیوید براون؛ بنیانگذار شبکه بیماری‌های نادر کمبریج هم می‌گوید: روند کشف ۱۰ تا ۱۵ ساله داروهای سنتی همراه با هزینه ۲ میلیارد دلاری در هر سال برای هر داروی جدید که اغلب با نرخ شکست ۹۵ درصدی همراه است، بسیار کند بوده و میزان شکست آن بسیار بالا است و علاوه بر این برای بیماری‌های نادر به هیچ وجه به صرفه و اقتصادی نیست؛ با این حال، تکنولوژی پیشرفته امروزی می‌تواند آن را تغییر دهد و به ۳۵۰ میلیون بیمار مبتلا به بیماری نادر کمک کند.
وی افزود: استارتاپ Healx نشان می‌دهد که ما می‌توانیم میزان کشف داروهای جدید، کاهش زمانبندی و هزینه‌ها را به شدت تغییر دهیم.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz