۹۰ درصد گوشی‌های بازار، مسافری است/ بیشتر گوشی‌های مسافری دست دوم است

فعالان بازار می‌گویند ۹۰ درصد گوشی‌های بازار از روش مسافری وارد شده‌اند و وزیر ارتباطات اعلام کرده یکی از دلایل جلوگیری از واردات این گوشی‌ها این بود که بیشتر آنها دست دوم و نوسازی‌شده هستند.به گزارش فاوانیوز به نقل از فارس، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی اعلام کرد: «علتی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهان جلوگیری از واردات تلفن همراه تحت عنوان مسافری شد، رعایت حقوق مصرف کننده بود. مطابق گزارش‌ها، اکثر گوشی‌های وارد شده تحت عنوان مسافری، گوشی‌های دست دوم کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که نوسازی ظاهری شدند.»
در حال حاضر معضل گوشی های رفرشی یا بازسازی شده بار دیگر در بازار گوشی تلفن همراه چشمگیر شده است.
در گرانی شدید گوشی تلفن همراه که برای مثال قیمت مدل های میان رده برند سامسونگ به حدود ۳٫۵ میلیون تومان رسیده، خرید گوشی با این قیمت ها خارج از توان بسیاری از مردم است.
در این شرایط بازار شاهد چند دسته گوشی از  جمله شرکتی، رفرشی (بدون هیچ گارانتی)، گارانتی اینتر (خاورمیانه) و شرکتی با گارانتی متفرقه است.
به گفته فعالان بازار در بلاتکلیفی تخصیص ارز به واردات گوشی، اکنون ۹۰ درصد گوشی های موجود در بازار از روش مسافری وارد شده اند و با گارانتی اینتر یا بدون گارانتی به فروش می رسند. گوشی دارای گارانتی شرکتی نیز در بازار بسیار کم شده اند.
گوشی های دارای گارانتی اینتر در خاورمیانه سرویس می گیرند اما گوشی های بدون گارانتی رفرشی گوشی های بازگشتی و تعمیری دیگر کشورها  هستند که پس از تعمیر و نوسازی بار دیگر در بازار عرضه می شوند و مردم باید نسبت به خرید این گوشی ها هوشیار باشند.
این گوشی ها فاقد هر نوع گارانتی هستند و قیمت به مراتب کمتری نسبت به گوشی های نو دارند و برای مثال یک گوشی اپل ۷ با ۱۲۸ گیگ حافظه حدود ۵ میلیون تومان و ۲ میلیون تومان کمتر از قیمت نو قیمت گذاری می شود.
اغلب مدل هایی که در بازار دیگر نو ندارند نمونه‌های رفرشی آنها در بازار دیده می شود و مدل‌هایی که نو آنها هنوز در بازار وجود دارند کمتر نمونه‌های رفرشی دارند. رفرشی‌ها قابل تشخیص هستند و در فروش به همکار و اغلب مشتریان به اسم رفرشی فروخته می شوند اما برخی واحدهای متخلف نیز رفرشی بودن گوشی را به مشتری اعلام نمی‌کنند.
امروز که بار دیگر گوشی های رفرشی در بازار زیاد شده‌اند مردم باید نسبت به وجود این گوشی ها هوشیار باشند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz