سخنی با کسب‌وکارهای نوپا؛ دنبال ایجاد فرهنگ استارتاپی فوق‌العاده باشید

بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها اغلب چنان مشغول ایجاد شرکت‌هایشان و بهبود محصولاتشان هستند که اهمیت فرهنگ سازمانی را دست‌کم می‌گیرند.به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات باشگاه خبرنگاران پویا؛ فرهنگ سازمانی فقط اتاق‌های بازی در شرکت، عصرانه مجانی یا جمعه‌های غیررسمی (در بعضی شرکت‌ها کارمندان اجازه دارند جمعه‌ها لباس غیررسمی بپوشند) نیست؛ در واقع فرهنگ سازمانی به چگونگی همکاری تیم شما با یکدیگر مربوط می‌شود.
فرهنگ سازمانی همان چیزی است که تیم‌تان به آن باور دارد و بیشترین اهمیت را برایش قائل است؛ برای ایجاد همکاری مؤثر در تیم‌تان، باید فرهنگ سازمانی قوی ایجاد کنید.
روی توانایی‌هایتان تکیه کنید
فرهنگ‌های سازمانی توسط بنیان‌گذاران کسب‌وکارها ایجاد می‌شوند؛ برای مثال اگر مؤسسان یک شرکت در کار فروش باشند، بیشتر و مهم‌تر از هر چیز برای فروش ارزش قائل هستند.
مؤسسان این شرکت‌ها می‌دانند چگونه بهترین فروشندگان را استخدام کنند و حتی برای دیگر موقعیت‌های شغلی هم به دنبال افراد مشتری مدارتر هستند؛ نمونه‌های موفقیت‌آمیز در این شرکت‌ها، مربوط به زمانی خواهد بود که بیشترین فروش را داشته‌اند و قهرمانان شرکت کارمندانی‌اند که بزرگترین مشتری‌ها را پای امضای قرارداد آورده‌اند.
به همین ترتیب، شرکت‌هایی که توسط طراحان تأسیس می‌شوند به طراحی اهمیت می‌دهند و افرادی که فنی هستند، شرکت‌هایی بر مبنای تولید و فناوری تأسیس می‌کنند.
به‌عنوان یک مؤسس، باید این مسئله را درک کرده و فرهنگ سازمانی خود را براساس توانایی‌هایتان ایجاد کنید؛ سعی نکنید کسی غیر از خودتان باشید.
اگر طراح هستید، فرهنگ سازمانی که برای طراحی ارزش قائل است، بسازید؛ هیچ کسی نمی‌تواند شما را در قلمرو کاری خودتان زمین بزند و فرهنگ طراحی بهتر از آنچه شما ساخته‌اید، ایجاد کند.
از طرف دیگر اگر سعی کنید فرهنگی درباره آنچه نیستید به وجود آورید، شکست خواهید خورد؛ فرهنگی براساس ارزش‌های خودتان بسازید زیرا به‌طور غریزی می‌دانید چه باید بکنید و در آن خوب عمل خواهید کرد.
در ارتباطات‌تان شفاف رفتار کنید
همیشه در ارتباط با کارکنان‌ خود واضح و روشن برخورد کنید. آن‌ها باید بدانند آیا شرکت در حال رشد است یا خیر؟ به چه نوع تلاش‌ها یا کارهایی پاداش تعلق می‌گیرد یا مسیر ارتقای شغلی برایشان وجود دارد یا خیر؟ حتی وقتی خبرهای بدی هم دارید باید به‌وضوح با تیمتان صحبت کرده و اتفاقاتی که برای شرکت می‌افتد را توضیح دهید.
زمانی را برای گوش دادن به نگرانی‌های همه کارکنان و تلاش حداکثری برای حل مسائل آنها اختصاص دهید؛ براساس اطلاعات پایگاه بین‌المللی کارآفرین، یک کانال ارتباطی باز و دو جهته ( از کارکنان به مدیران و بالعکس) ایجاد کرده و در مواقع ضروری بازخورد آنها را دریافت کنید.
با کارکنان‌تان به‌طور مداوم و به‌صورت تک‌به‌تک جلسه بگذارید زیرا فرهنگ سازمان زمانی ارتقاء می‌یابد که صدای تک‌تک اعضا شنیده شود؛ وقتی‌که شرکتتان بزرگ‌تر شد، رهبران تیم خود را مؤظف کنید با تک‌تک اعضای تیم‌شان جلسه بگذارند.
در شرکت ما هر جمعه، روز ارائه کار (demo) است؛ در این روز تیم‌ها آنچه در هفته انجام داده‌اند یا آموخته‌اند را ارائه می‌دهند و البته زمان مناسبی است تا آزادانه در مورد موضوعات مهم صحبت کنیم؛ من در این جلسات خیلی کم صحبت اما با یادآوری اهداف و ارزش‌های‌مان توجه همه را جلب می‌کنم؛ کشمکش‌های روزانه گاهی می‌توانند موجب غفلت ما از آنچه واقعا اهمیت دارد شوند و به‌عنوان یک رهبر، یافتن زمان مناسب برای یادآوری مسائل مهم به کارکنانتان وظیفه شماست.
مجموعه‌ای از ارزش‌ها ایجاد کنید
در همان مراحل اولیه، ارزش‌های شرکت‌تان را تعریف و در مورد آن ارزش‌ها صحبت کنید؛ به آنچه برای شرکت مهم است، فکر کنید.
همچنین می‌توانید از اعضای تیم‌تان بخواهید به‌تنهایی بنشینند و ارزش‌هایی را که احساس می‌کنند به شرکت مربوط است، بنویسند؛ به‌عنوان مثال، رویکرد شما در مورد ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر چیست؟ شاید این مسائل به نظر جزئیات کوچکی بیایند اما از پیش دانستن ارزش‌ها، به شما کمک می‌کند از هرگونه اتفاق غیرمنتظره‌ای در مسیر جلوگیری کنید.
بهترین راه به اشتراک گذاشتن ارزش‌های شرکت با تیم‌تان این است که خودتان الگوی مناسبی باشید؛ اگر برای کیفیت محصول ارزش قائلید، درباره کیفیت محصولات‌تان بازخورد دقیقی به اعضای تیم ارائه کنید.
به آنها فرصت و منابع فراوان برای حل مسائل مربوط به کیفیت را بدهید؛ در جمعه‌های مخصوص ارائه کار  (demo)، ما حداقل سه تست کاربردپذیری را مشاهده می‌کنیم.
در این تست‌ها، افرادی که مشتری ما نیستند از محصول ما، که یک برنامه فرم‌ساز (form builder) است، استفاده می‌کنند؛ ما از آنها می‌خواهیم فرم خاصی بسازند و پیشرفت آنها را در صفحه نمایش بزرگ تلویزیون تماشا می‌کنیم.
ما می‌توانستیم به‌راحتی میانبر بزنیم و این وظیفه را به طراحان بخش تجربه کاربر محول کنیم اما این کار را نکردیم زیرا حضور همه کارکنان شرکت طی چندین ساعت انجام تست‌های کاربردپذیری به ما این اطمینان را می‌دهد که همه در جریان چگونگی استفاده کاربر از محصول‌مان قرار می‌گیرند.
در نتیجه این کار منجر به درک عمیق‌تر از تجربه کاربر شده و تضمین می‌کند که محصول باکیفیت تولید کنیم؛ در نهایت همه کارکنان در مقابل کیفیت محصولات مسئول هستند و این همان شیوه ساخت فرهنگ در شرکت ماست که برای کیفیت ارزش قائل است.
مدت زمانی که صرف یک فعالیت می‌کنید یکی از بهترین شیوه‌هایی است که می‌توانید به کارکنان‌تان نشان دهید چه چیزی از نظرتان اهمیت دارد.
هماهنگ و سازگار استخدام کنید
فردی را فقط به این خاطر که رزومه فوق‌العاده‌ای دارد، استخدام نکنید؛ به این مسئله توجه کنید که آیا این شخص متناسب با فرهنگ سازمانی شما هست یا خیر.
بهترین شیوه فهمیدن این موضوع آن است که او را برای ناهار دعوت کنید یا از او بخواهید چندساعتی کنار تیم فعلی شما باشد؛ به این ترتیب می‌توانید با مشاهده نحوه واکنش‌های فرد در محیطی بدون تنش و آرام، ارزیابی بهتری به عمل آورید.
گاهی من فقط برای یک روز یا یک هفته افرادی را استخدام می‌کنم و از آنها می‌خواهم با یکی از اعضای تیم کار کنند؛ سپس از اعضای تیم می‌پرسم آیا مایلند با آن شخص به‌طور دائم کار کنند؛ حتی در صورتیکه آنها مایل باشند هم، اگر بر این باور باشم که فرد موردنظر کاملا متناسب نیست، ممکن است برخلاف نظر آنها او را استخدام نکنم.
همچنین، شما باید به این نکته توجه داشته باشید که افراد با ویژگی‌های مشابه را استخدام نکنید؛ در عوض به دنبال تنوع باشید.
بدون تنوع، تیم شما خلاقیت و انعطاف‌پذیری کمتری خواهد داشت؛ گرد هم آوردن دیدگاه‌ها، زمینه‌ها و سابقه‌های مختلف در شرکت‌تان به شما کمک خواهد کرد مشتریان‌تان را با بهره‌گیری از انواع دیدگاه‌های مختلف درک کرده و راه محصولات‌تان را به سمت بازارها و مسیرهای کاملا جدید باز کنید.
محیط کاری دلپذیری فراهم آورید
اتاقی برای استراحت و رفع خستگی تدارک ببینید؛ این کار باعث افزایش روحیه و بهره‌وری کارکنان می‌شود و به آنها کمک می‌کند از ساعاتی که مشغول کارند لذت ببرند.
همچنین به کارمندان نشان می‌دهد نه‌تنها مجازند استراحت کنند بلکه تشویق هم می‌شوند.
به یاد داشته باشید امروزه همه مایلند در محیطی خوشایند کار کنند؛ بنابراین وقتی کارکنان‌تان می‌خواهند استراحت کنند، فراهم آوردن فضایی دلپذیر برای رفتن به آنجا و استراحت کردن، اهمیت بسیاری دارد.
شرکت شما از کارکنانی که سخت‌تر کار می‌کنند و زمان طولانی‌تر در شرکت می‌مانند، سود خواهد برد.
خارج از محیط کار فعالیت‌های تیمی انجام دهید
تفریحات فوق برنامه شرکت‌ها و فعالیت‌هایی در فضای باز، راه‌های فوق‌العاده‌ای برای تسهیل تیم‌سازی هستند؛ این فعالیت‌ها افرادی را که معمولا کنار هم کار نمی‌کنند دور هم جمع کرده و به آنها کمک می‌کند با هم دوست شوند.
وقتی کارمندان باهم به‌خوبی جور شده و دوست می‌شوند، فرهنگ شرکت قوی‌تر می‌شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz