وزیر ارتباطات دستور احیای خانه تاریخی مستوفی‌الممالک را صادر کرد

با وجود سالها تعلل نسبت به ترمیم و احیای عمارت مستوفی‌الممالک، سرانجام آذری جهرمی برای اجرای این مهم آستین بالا زد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ عمارت مستوفی‌الممالک بنابر اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران متعلق به اواخر دوره ناصرالدین شاه است که در تملک اداره پست قرار دارد و با توجه به اینکه برای سالیان طولانی در نوبت مرمت قرار دارد، مورد تهدید واقع شده است.
با توجه به اینکه روند مرمت این بنای تاریخی طولانی شده، چندی است برخی ابراز نگرانیهایی درباره آن دارند.
این عمارت تاریخی با قدمت ۱۲۵ سال به نوعی نمایان‌گر تاریخ معاصر ایران است؛ به این دلیل که نخستین کابینه مشروطیت در این خانه تشکیل شد.
به این عمارت لقب خانه سیاسی تهران را هم داده‌اند همچنین این خانه محل زندگی و کار یکی از اصیل‌ترین دولتمردان قاجار و پهلوی، «میرزا حسن خان مستوفی‌الممالک» بوده است.
این عمارت تاریخی از دیگر خانه‌های قدیمی تهران متمایز است زیرا تاکنون احیا و مرمت نشده و شکل اولیه خود را حفظ کرده است.
هرچند این خانه قاجاری در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده اما درهای این خانه تاریخی که در تملک اداره پست قرار دارد، کماکان به روی مردم بسته است.
این خانه تاریخی در چهارراه گلوبندک، خیابان بادامچی، کوچه چال حصار، گذر مستوفی قرار دارد.
فارغ از این روایت، روز گذشته علی محمد سعادتی؛ مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران در اینستاگرامش نوشت: یکی دیگر از خانه‌های تاریخی تهران در محله سنگلج با تدبیر واندیشه والای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران فرهنگ دوست ایشان، در مسیر نجات‌بخشی و احیا قرار گرفت.
13970419113656519146991810وی همچنین نوشت: به‌عنوان یک شهروند و عاشق هویت تهران جسارت ایشان را می‌ستایم و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.
ساعاتی نگذشت که محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی این اظهارنظر را به شکل غیرمستقیم تأیید کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشت: خانه ارزشمند مستوفی الممالک در قلب بافت تاریخی تهران از حدود دو دهه پیش در اختیار وزارت ICT قرار داشت اما اقدامی برای مرمت و احیای آن انجام نشده بود؛ از این هفته برای ایجاد یک مرکز فرهنگی در اختیار روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و طرح احیای این خانه تاریخی کلید خورد.
آذری جهرمی با وجود سالها تعلل از سمت مسئولان ارشد تصمیم‌گیر در وزارت ارتباطات نسبت به حفظ و مرمت این بنای تاریخی، سرانجام اجرای این مهم را برعهده گرفت و باید دید نهایتا درهای این بنای تاریخی برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود یا خیر.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz