رونق اشتغال با گسترش کسب و کار پست در بستر اینترنت

مهندس نعمتی معاون وزیر، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست در یادداشتی که در روزنامه ایران امروز منتشر کرده به تشریح نقش پست در رونق کسب و کارهای اینترنتی پرداخته است.
به گزارش فاوانیوز به نقل از سایت شرکت ملی پست، در متن این یادداشت آمده است:
گسترش کسب و کار پست در بستر اینترنت فرصتی مغتنم برای رونق اشتغال و تقویت مناسبات بین المللی است؛ به همین جهت توسعه سرویس های تجارت الکترونیک و پست مالی در پیشبرد خدمات پستی و پاسخگویی به نیاز مشتریان از جمله مهم ترین موضوعات مورد تأکید در اجلاس اخیر شورای راهبری اتحادیه پستی جهانی و دومین اجلاس مدیران عامل کشورهای عضو این اتحادیه بود که ایران به عنوان یکی از اعضای شورا در آن حضور داشت.
اتحادیه پستی جهانی به صورت دوره ای براساس چهارمعیار کلیدی اعتماد پذیری، حق دسترسی به خدمات، رقابت پذیری، پایداری و انعطاف پذیری به ارزیابی توسعه خدمات پستی کشورها به صورت کاملاً مستقل می پردازد. براساس آخرین ارزیابی صورت گرفته در سال ۹۶ (اواخر ۲۰۱۶) ایران توانست با کسب ۵۱/۳۲ امتیاز رتبه ۵۰ را در بین ۱۷۰ کشور و درسطح منطقه با میانگین ۳۸/۹ درصد در رتبه دوم بعد از کشور ترکیه قرار گیرد. اما عامل این توسعه یافتگی چیست؟ شبکه مویرگی پست عامل مؤثری در توسعه اقتصادی است که زمینه ایجاد بستر گسترده و امنی برای ارائه انواع خدمات فراهم ساخته و با بهره گیری از آخرین نوآوری ها، توانسته روند توزیع و مبادله اسناد و مرسولات را شتاب بیشتری بخشد. همکاری با شرکت های خدمات هوایی و ارسال مرسوله به ۱۲۰ کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم یکی دیگر از قابلیت های پست جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر شرکت های مشابه است، به همین دلیل نقش مؤثری در توسعه بازارهای ملی و بین المللی ایفا می کند.
ارسال بسته کوچک و امانات، بازاریابی مستقیم فیزیکی و الکترونیکی، انتقال مطمئن و مقرون به صرفه وجوه از طریق سرویس های امن دیجیتال در شبکه خدمات مالی پستی و…، بخشی از قابلیت های فراهم شده برای کمک به توسعه فضای کسب و کار و همچنین ارائه خدمات بر مبنای برنامه های راهبردی اتحادیه جهانی پست در کشورمان است.
شرکت های پستی پیشرو در دنیا با در نظر گرفتن این نیازها و تغییر الگوهای مصرف مردم، رشد و توسعه فناوری، در پیش گرفتن مدل های نو، آزاد سازی و ایجاد زمینه حضور بخش های غیردولتی دست به بازسازی زیرساخت ها زده و مسیر پیشرفت کشورشان را هموار کرده اند.
از سوی دیگر نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ توسط اتحادیه جهانی پست انجام شد نشان می دهد، پیوند مستحکمی بین ارتباطات پستی یک کشور با سرانه محصول ناخالص داخلی و خط فقر وجود دارد؛ بدین صورت که هرچه ارتباطات پستی یک کشور با سایر ادارات پست دنیا بیشتر باشد، رشد اقتصادی آن کشور بیشتر است. از سوی دیگر، چنانچه این ارتباطات مطلوب با عملکرد خوب سایر شبکه های ارتباطی مانند حمل ونقل هوایی، ارتباطات اجتماعی و تلفن همراه باشد، نقش پست در توسعه معنادارتر و با اهمیت تر می شود.
علاوه بر اینها، پست به دنبال ایجاد سامانه های هوشمند است تا بتواند خدمات خود را با کیفیت بهتری در اختیار مردم قرار دهد. برنامه های نوآورانه و ارتقای کیفیت بویژه در زمینه تسریع در ارسال مرسولات نیز در دستور کار قرار دارد که از مهم ترین آنها توافق و قراردادهای امضا شده با پژوهشگاه فضایی ایران به منظور ساخت پهپاد پستی تحویل دهنده مرسولات به شهروندان است.
ایران در تیرماه ۹۶ با میزبانی دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه توانست ریاست دوره ای شورای عالی مدیران این اتحادیه تا سال ۲۰۲۰ را کسب نماید؛ فرصتی کم نظیر برای شرکت ملی پست که در سایه آن می تواند علاوه بر رونق هر چه بیشتر خدمات پستی به تقویت مناسبات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز بپردازد. در این کنگره که بیش از ۱۲۰ نماینده از ۳۰ کشور جهان شرکت داشتند، ایران توانست تبلیغات منفی بیگانگان مبنی بر ترسیم چهره نامناسب از فضای اجتماعی کشورمان بخصوص در رابطه با حضور زنان در عرصه های اجتماعی ایجاد کرده بودند را خنثی نماید. حال با استفاده از فرصت مناسب به وجود آمده به دلیل ریاست دوره ای ایران، می توانیم شاهد رونق بیش از پیش شبکه پستی کشورمان، فراگیر شدن خدمات و ارتقای رتبه منطقه ای و جهانی باشیم.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz