پهنای‌باند سایتهای ایرانی باز هم نیم‌بها نشد/ وزیر ارتباطات: بله اطلاع دارم

بالغ بر یک سال از اجرای مصوبه تبعیض‌آمیز نیم‌بها کردن پهنای باند برای برخی سایتهای داخلی می‌گذرد و با وجود تمامی تأکیدات و دستور مسئولان بر اجرای یکپارچه این مصوبه برای تمامی سایتها اما وزیر ارتباطات مشکلات فعلی در عدم اجرای این مصوبه را پذیرفت.

 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به انتقادات مطرح شده در فضای مجازی و همچنین درباره پیام‌رسانهای بومی که نمی‌توانند در حال حاضر جایگزین خوبی برای تلگرام باشند، برخی مشکلات پذیرفت.
هم‌زمان با قطعی موقت پیام‌رسان تلگرام در یکی از روزهای پایانی ایام عید نوروز، برخی کاربران فضای مجازی به اشتباه این قطعی را اقدامی از سوی دولت دانسته و شروع به انتقادات در فضای مجازی کردند؛ هر چند که همان روز تلگرام این اختلال را ناشی از برق دیتاسنتر خود عنوان کرد.
در گوشه‌ای از انتقادات مطرح شده، کاربران فضای مجازی از وزیر ارتباطات خواستند تا پیام‌رسان جایگزینی را معرفی کند که قابلیت پاسخگویی هم‌زمان به ۴۰ میلیون کاربر فعلی تلگرام را داشته باشد زیرا به زعم برخی از کاربران توییتر، وزارت ارتباطات به دنبال تقویت پیام‌رسانهای بومی نیست و عزمی برای این کار ندارد.
با این حال برخی دیگر از کاربران هم با انتشار توییتهایی از حمایتهای انجام شده این وزارتخانه از پیام‌رسانهای بومی گفتند و نوشتند «اگر وزارت ارتباطات بخواهد، می‌تواند نمونه‌های داخلی قدرتمندی را به وجود آورد.»
یکی از کارشناسان فضای سیاسی کشور هم که در این انتقادات مشارکت داشت، صراحتا عنوان کرد «باید مطالبه جدی شود تا وزارت ارتباطات به سمت حمایت از پیام‌رسانهای بومی برود.»
در همین حین محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات نیز با مشارکت در بحث، مطالبه مردم برای مسئولان را نعمت دانست و اظهار کرد: مطالبه با مطالعه برای کشور راهگشاست؛ شما را به مطالعه مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره حمایت از پیام‌رسانها دعوت می‌کنم؛ زیرساخت صرفا فنی نیست.
با چنین دعوتی، کاربران برخی مفاد این مصوبه را به شرح زیر نگاشتند:
• به حداقل رساندن هزینه‌های مرتبط با مصرف پهنای باند• کمک به تأمین زیرساخت‌های شبکه‌ای، ذخیره‌سازی و امنیتی• حمایت‌های لازم به منظور گسترش فعالیت پیام‌رسانهای اجتماعی داخلی به خارج از مرزها در راستای افزایش اقتدار در فضای مجازی
بار دیگر وزیر ارتباطات به اظهارنظر و مشارکت پرداخت و در دنباله توییتها نوشت: همه مواردی که اشاره کردید به جز موضوع اتصال دولت الکترونیکی که در حال پیگیری است، عملیاتی شده است.
همین اظهارنظر باعث شد تا یکی دیگر از فعالان فضای مجازی با انتقاد نسبت به وزیر ارتباطات وارد فضای گفت‌وگو شود و بنویسد: حداقل مورد اول اجرایی نشده است؛ پیشنهاد می‌کنم به جای مطالعه گزارش‌های بعضا کذب مدیران زیردست خودتان و اکتفا به حلقه مشاوران و رفقای دست چین شده، واقعیت کف فضای مجازی را ببینید.
این فعال فضای مجازی همچنین نوشت: مصداق مشخص، عملیاتی نشدن مصوبه تخفیف پهنای باند برای همه سایت‌های ایرانی است که مدیران زیرساخت و اپراتورها مشترکا در مقابل آن مقاومت می‌کنند.
آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات با بیان اینکه حضور در شبکه‌های اجتماعی و شنیدن نظرات عموم مردم و نیز متخصصان، جایی برای حلقه بسته و دستچین شدگان باقی نمی‌گذارد، عنوان کرد: همواره تلاش کردیم در گزارش عملکرد شفاف باشیم.
وزیر ارتباطات درباره انتقاد مصداقی این کاربر فضای مجازی درباره اجرایی نشدن مصوبه تخفیف پهنای باند برای همه سایت‌های ایرانی گفت: بله؛ در اجرای مصوبه نیم‌بها برای سایت‌های داخلی هنوز مشکلاتی هست و اطلاع دارم.

در حالیکه بیش از یک سال است وزارت ارتباطات مصوبه کاهش نرخ پهنای باند را برای چند صد سایت ایرانی به شکل سلیقه‌ای اعمال کرده و همین تبعیض قائل شدن، منجر به ناراحتی و انتقادات فعالان فضای مجازی و تولید کنندگان محتوای داخلی شده است و ضمنا با وجود اینکه محدودیت مذکور در مصوبات بعدی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برداشته شد اما هنوز اپراتورها تن به نیم بها کردن پهنای باند تمامی سایتهای داخلی نمی‌دهند.
ظاهرا برخلاف ذهنیتهایی که درباره چالشها و تنگناهای نظارتی و مقرراتی بود، اما اپراتورها تنها بخاطر سودجویی و کسب منفعت بیشتر است که حاضر به اجرای این مصوبه نیستند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz