هشدار! حمله‌ی هکرها به ایمپلنت‌های پزشکی

به تازگی حملاتی از سوی هکرها طراحی شده که ایمپلنت های بکار رفته برای کنترل بیماری‌های دیابت و بیماری‌های قلبی را شناسایی کرده و مورد هدف قرار می دهندفاوانیوز : به تازگی حملاتی از سوی هکرها طراحی شده که ایمپلنت های بکار رفته برای کنترل بیماری‌های دیابت و بیماری‌های قلبی را شناسایی کرده و مورد هدف قرار می دهند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از سیتنا ، یکی از این حملات، استفاده از سیگنال رادیویی شناسایی است که در صورت بازپخش، دفیبریلاتور کاشته شده در قلب را از کار می اندازد.
 
محققان می گویند که برای ایمن سازی ایمپلنت ها و محافظت از آن ها در برابر فعالیت های مخرب باید بیش تر تلاش شود.
 
پیس میکرهایی که ضربان قلب را تنظیم می کنند، پمپ هایی که انسولین را توزیع می کنند، و دیفیبریلاتورهایی که بی نظمی های ضربان قلب را تحت کنترل دارند در بدن افراد بی شماری نصب می شوند تا به عملکرد قلب کمک کنند.
 
بارنابی جک، یکی از محققان شرکت امنیتی مک آفی دریافته است که پیوندهای بی سیم بکار رفته برای بررسی و به روزرسانی این وسایل آن ها را در معرض حمله قرار می دهد.
 
بارنابی جک، طی دو هفته کار، راهی برای نفوذ در سیستم پمپ های انسولین که به صورت بیسیم کنترل می شود، پیدا کرد.
 
به گفته وی، می توان تقریباً از فاصله ۹۰ متری بر روی هر نوع پمپی تأثیر گذاشت. می توان پمپ را بدون نیاز به شماره شناسایی وادار کرد که کل ذخیره ۳۰۰ واحدی انسولین را یک باره آزاد کند.
 
به گفته این محقق، افراد مبتلا به دیابت معمولاً بعد از خوردن غذاهای سنگین به دوزی معادل ۱۰-۵ واحد انسولین برای تنظیم قند خود نیاز دارند. اگر پمپ مذکور کل ذخیره اش را در جریان خون میزبان تخلیه کند “مشکل بزرگی” ایجاد می شود.
 
پروفسور کوین فو، دانشمند علوم کامپیوتر در دانشگاه امرست ماساچوست، نیز دست به تحقیقی مشابه زده و دریافته است که امکان دستیابی و کنترل سیگنال تنظیم کننده دیفیبریلاتور قلب وجود دارد.
 
هنگامی که دیفیبریلاتورها در بدن بیمار کاشته می شوند از سیگنال رادیویی ویژه ای برای آزمایش آن ها استفاده می شود. این سیگنال وسیله مذکور را روشن و خاموش می کند.
 
کارهای آزمایشگاهی پروفسور فو نشان داد که می شود این سیگنال را در هنگام پخش گرفت و با بازپخش آن وسیله ای را که در نزدیکی منبع بازپخش است خاموش کرد.
 
پروفسور فو می گوید که محدودیت عمر باتری های وسایل مذکور موجب آن شده که نتوان از هیچ نوع تأییدیه یا کدگذاری ای برای محافظت از سیگنال های دریافتی و ارسالی به این وسایل استفاده کرد و به همین دلیل، این وسایل در آینده در معرض خطر قرار خواهند داشت.
 
قلب بسیاری از افراد به کمک این وسایل به تپیدن ادامه می دهد و کاربرد آن ها ضروری است اما به گفته پروفسور فو، تحقیقات وی و دیگران هشداری است درباره مشکلات آتی این وسایل که باید رفع شود.
 
وی می گوید که وسایل آینده بسیار بیش تر از اکنون قابلیت اتصال خواهند داشت، بیش تر از اکنون به اینترنت وابسته خواهند بود و از فناوری بی سیم بیش تر استفاده خواهند کرد.
 
تولیدکنندگان در هنگام طراحی محصولات خود باید درباره امنیت آن ها بیش تر بیندیشند و آن ها را در برابر مشکلات آتی ایمن سازند.
 
پروفسور فو می گوید که نگرانی اصلی این است که پیش از یافتن راهی برای حفظ ایمنی این سیستم ها اتفاق ناخوشایندی رخ دهد. اما وی معتقد است که با کاربرد فناوری های موجود می‌توان این خطرات را به طور چشمگیری کاهش داد.
 
البته مؤسساتی چون مؤسسه قانونگذاری محصولات بهداشتی و پزشکی بریتانیا اعلام کرده که هیچ گزارشی از هک شدن ایمپلنت­های پزشکی دریافت نکرده است. سخنگوی این مؤسسه می گوید: “ما ایمنی و عملکرد تمام وسایل پزشکی را تحت نظارت داریم و برای تضمین امنیت بیماران تلاش می کنیم.”
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz