وزیر ارتباطات: مردم را از یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر پاسکاری نکنیم

وزیر ارتباطات با اشاره به چالش‌های اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: چالش‌های محیط کسب و کار یکی از موانع مهم عدم تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و متاسفانه امروز مردم به جای پاسکاری از یک اداره به اداره دیگر از وب‌سایت به وب‌سایت دیگر جابجا می‌شوند.

 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، محمدجواد آذری جهرمی در همایش اقتصاد مقاومتی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد گفت: امروز اقتصاد مقاومتی در کشور دارای ستاد، پروژه و برنامه است اما سوالی که وجود دارد این است که آیا صرف وجود پروژه و برنامه می‌تواند معنای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد؟ به نظر می‌رسد اقتصاد مقاومتی مدل توسعه اقتصاد کشور است و نباید به آن به دید یک پروژه صرف نگریسته شود.
به گفته آذری جهرمی، ایجاد شاخص و پیشرفت پروژه‌ها یکی از نیازهای ضروری امروز کشور است تا متوجه شویم عملکردهای موجود انتظارات را برآورده می‌کند و ایا در آینده اهداف کلان مد نظر در اقتصاد مقاومتی برآورده خواهد شد یا خیر؟
وی افزود: اگر بخواهیم به رشد و وضعیت مناسب در اقتصاد برسیم حتما باید از نسخه اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.
وزیر ارتباطات گفت: سوالی که وجود دارد این است که مکانیزم تهیه آمارهای عملکرد دستگاه‌های مختلف در حوزه اقتصاد مقاومتی چیست؟ به نظر می‌رسد با توجه به ضرورت پایش‌های لحظه‌ای روش‌های سنتی، گزارش‌گیری مطلوب نیست.
به گفته آذری جهرمی متاسفانه امروز کشور زنجیره تولید نهایی از زنجیره بازرگانی منفک شده و همین چالش منجر به افزایش قاچاق کالا شده است. رصد زنجیره توزیع در مورد گوشی‌های تلفن همراه ساده‌تر از سایر کالاها بود و به همین دلیل برای مبارزه با قاچاق گوشی تلفن همراه طرح ریجستری پیاده‌سازی شد.
وی تاکید کرد: مقابله با قاچاق از شاخص‌های اصلی در حوزه اقتصاد مقاومتی است اما باید توجه داشت در این زمینه حلقه مفقوده فناوری اطلاعات است که می‌تواند بستر شفاف‌سازی و بهره‌وری را ایجاد کند.
آذری جهرمی با اشاره به دستاوردهای دولت در حوزه دولت الکترونیک گفت: در یک دوره‌ای نظام‌های ثبت سفارش، ال‌سی‌های بانکی و سامانه‌های گمرکی از هم جدا بودند اما خوشبختانه این حوزه‌ها تاحدودی در حال حاضر به هم متصل شده‌اند.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از حلقه‌های مفقوده در مبارزه با قاچاق کالا حلقه توزیع است که اخیرا گام‌های مثبتی برای برطرف کردن چالش‌های این حوزه برداشته شده است.
وزیر ارتباطات با اشاره به مطالبه پیاده‌سازی کامل دولت الکترونیک گفت: برای تحقق دولت الکترونیک چاره‌ای جز ایجاد نظام آماری دقیق و شفاف و برلحظه نداریم.
به گفته آذری جهرمی هر چند در دستگاههایی مانند سازمان مالیاتی، گمرک، وزارت راه، بانک‌ها به صورت مستقل تحولات مثبتی روی داده اما گزارش‌ها از آن حکایت دارد که در حوزه تبادل و اتصال اطلاعات برآیندها مثبت نیست.
وی افزود: به عنوان مثال دستگاههای اجرایی در تعیین دهک‌ها مختلف جامعه برای تشخیص وضعیت رفاهی مردم مشکل دارند و ما می‌بینیم که دستگاههای مختلف نمی‌توانند یک آمار واحد از دهک‌ها جامعه ارائه کنند.
وزیر ارتباطات با اشاره به چالش‌های موجود در محیط کسب و کار گفت: متاسفانه سابق بر این مردم برای گرفت مجوزها از این اداره به اداره دیگر پاسکاری می‌شدند اما امروز همان فرآیند از یک وب سایت به وب سایت دیگر انجام می‌شود.
وی افزود: به عنوان مثال یک فرد برای دریافت مجوز استخر آبزیان باید ۱۷ مرحله استعلام دریافت کند این نشان می‌دهد در تسهیل محیط کسب و کار وضعیت مناسبی در کشور وجود ندارد.
آذری جهرمی ادامه داد: این در حالیست که در حوزه‌ای مثل واردات با ۳ مجوز امکان واردات برای واردات‌چی‌ها ایجاد می‌شود.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی فقط تخصیص بودجه نیست بلکه باید به دنبال تغییر و اصلاح فرایندها باشیم که بخش مهمی از این اصلاح فرآیندی، اصلاح فرهنگ سازمانی در کشور است.
وزیر ارتباطات با انتقاد از هزینه‌های زیاد انجام شده در حوزه دولت الکترونیک گفت: در حوزه دولت الکترونیک هزینه‌های فراوانی انجام شده اما برآیند این هزینه‌ها در کشور مثبت نبوده است. از طرفی در زمان اصلاح نیز با مقاومت‌های شدید بین سازمانی مواجه می‌شویم.
وی گفت: وقتی فرماندهی کل اقتصاد مقاومتی (مقام معظم رهبری) اعلام می‌کنند که رضایت لازم را از اجرای اقتصاد مقاومتی را ندارند و نتایج کافی گرفته نشده باید بررسی شود که چالش‌ها و دلایل عدم تحقق اهداف در اقتصاد مقاومتی چه بوده است؟
وی افزود: بنابراین باید نشست‌های تخصصی برای بررسی این چالش‌ها برگزار شود و اگر مدیریت بینا و مبتنی بر آمار جایگزین مدیریت کور نشود نه اقتصاد مقاومتی بلکه هیچ طرحی در کشور به نتیجه نمی‌رسد.
به گفته آذری جهرمی، طی ماه‌های اخیر شاهد بودیم که وزیر بهداشت به شدت دنبال تهیه و خرید هلیکوپتر بودند این در حالی بود که دو فروند هلیکوپتر برای مدت طولانی در فرودگاه پیام بلااستفاده مانده بودند. این یک نمونه کوچک از عدم هماهنگی و عدم اتصال اطلاعات دستگاه‌های مختلف به یکدیگر است.
وی تاکید کرد: این نوع عدم هماهنگی در دستگاههای مختلف با افزایش بهره‌وری و تحقق اقتصاد مقاومتی همخوان نیست.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: به نظر بنده اجرای چند پروژه به معنای تحقق اقتصاد مقاومتی نیست بلکه باید به دنبال تحول فرایندی باشیم و به اقتصاد مقاومتی به دید یک مدل اقتصادی نگریسته شود.
وی تاکید کرد: باید فرهنگ پذیرش درد و خونریزی ناشی از اصلاح برای رسیدن به نقطه مطلوب ایجاد شود. ایجاد بستر فناوری  اطلاعات به معنای صرف‌نظر از برخی مشاغل دولتی و کوچک کردن دولت است این در حالیست که همه به دنبال استخدام دولتی هستند چرا که فرهنگ اشتغالزایی در کشور جا نیفتاده است.
وی افزود: در برنامه ششم ۵۰ درصد از نیروهای وزارت ارتباطات بازنشست می‌شوند و نباید گذاشت بدنه دولت حداقل در این حوزه مجددا بزرگ شود. از سوی دیگر نباید اجازه داد با استفاده از بندها و تبصره‌ها بدنه دولت بزرگ شود چرا که امروز همه درآمدهای دولتی خرج حقوق و دستمزد می‌شود. متاسفانه برخی پژوهشگران ما معتقدند لایحه بودجه،‌ لایحه توسعه نیست بلکه لایحه حقوق و دستمزد کارمندان است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz