مشکل فین‌تک ها با فیلتر حل نمی‌شود/ قوانین را اصلاح می‌کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کارگروه «نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب و کار مالی» هفتمین همایش نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیکی گفت: جایگاه فین تک ها در اقتصاد ایران در حال گسترش است.

 
به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، محمد جواد جهرمی در کارگروه نخست هفتمین همایش نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیکی «نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب و کار مالی» درباره اینکه برنامه دولت درباره فین تک ها در چه مسیری قرار دارد گفت: کسب و کارهای نوین در شرایط فعلی روز به روز در حال گسترش است و دولت برای این که بتواند موانع توسعه و آسیب های جاری آن را کاهش دهد در حال برنامه ریزی است.
وی گفت: کسب و کارهای نوین در گام نخست با تقابل های کسب و کارهای سنتی مواجه است و برای نمونه می توان به راه اندازی استارت آپ حمل و نقل شهری اشاره کنیم که در ابتدا آژانس ها و تاکسیرانی به تقابل با آن پرداخت اما در ادامه با پذیرش شرایط و درک شرایط نوین کسب و کارها این مساله حل و عادی شد.
نقش فین تک ها در کشور
جهرمی در ادامه به نقش فین تک ها در کشور اشاره کرد و گفت: فین تک ها رو به روز در اقتصاد کشور در حال گسترش و پیدا کردن جایگاه هستند و به موازات آن بخشی از شکایات در دستگاه قضا نیز مرتبط به این مجموعه نوین در کشور است که بخش عمده ای از آن به خاطر شناخت ناکافی از این پدیده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهارداشت: وجود کسب و کارهای نوین علاوه بر این که باعث بزرگ تر شدن بازارها می شوند به رشد بهره وری در اقتصاد هم کمک می کنند.
راه حل برطرف شدن
جهرمی درباره راه حل برطرف شدن یا کمرنگ شدن اینگونه چالش ها گفت: باید با تعامل و گفتگو برای حل چالش های موجود اقدام کرد و در ادامه باید با تدوین و به روز رسانی قوانین در همه بسترهای اقتصادی و مالی زمینه های حل تعارض های موجود را ایجاد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرایی شدن این اتفاق مهم نیز گفت: دولت برای هماهنگ سازی این موضوع که در بسیاری از مواقع به تعارض با دستگاه قضا نیز منجر شده است درصد ارائه یک لایحه در زمینه کسب و کارهای نوین و حریم خصوصی است تا بتواند تا حدود زیادی این مشکل را حل کند.
عدم شناخت دقیق کسب و کارهای نوین
جهرمی به مسئله عدم شناخت دقیق کسب و کارهای نوین در دستگاه قضایی نیز اشاره  کرد و گفت: بعضا احکامی برای این نوع کسب و کارها از سوی این دستگاه در کشور صادر می شود که سرمنشا آن عدم شناخت این نوع کسب و کارها در فضای فعلی است.
وی البته دغدغه های دستگاه قضا را نیز دغدغه های مهم و قابل اعتنایی اعلام کرد که باید به آن نیز توجه ویژه شود تا در یک مسیر تعاملی و با گفتگو بالاخره برای این مسئله مهم راه حل های پایداری ایجاد کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری به مطالبه گری و پیگیر بودن در این زمینه اشاره کرد و اظهارداشت: با اطلاع رسانی و تدوین قوانین و مقرارات مناسب می بایست چالش و تعارض های کسب و کارهای نوین در ایران را بر طرف کرد چرا که این بخش نقش مهمی در اقتصاد و توسعه آن در ایران بازی می کنند و روز به روز در اقتصاد جایگاه ویژه تری پیدا می کند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz