استارتاپ سواری دولت/ با لعنت فرستادن به تاریکی چراغی روشن نمی‌شود

در نشست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با فعالان حوزه کسب وکارهای نوپا (استارتاپ ها) آذری جهرمی گفت: از همین امروز که ادغام فناوری و اقتصاد جدی‌تر شده است نگران فرهنگ خودمان در تحولات پیش‌رو هستیم و برای آن فکر خواهیم کرد.

 
به گزراش فاوانیوز به نقل از فارس،  نشست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با فعالان حوزه کسب وکارهای نوپا (استارتاپ ها) راس ساعت مقرر در محل وزارت ارتباطات برگزار شد.

به طوری که هنوز بسیاری از مهمانان جلسه نرسیده بودند که وزیر راس ساعت در جلسه حاضر شد و جلسه را شروع کرد و ساعت جلسه را با متاخران هماهنگ نکرد.

در این نشست فعالان استارتاپی گلایه و مشکلات خود را مطرح کردند.

فرشاد وکیل زاده دبیر اتحادیه کسب و کارهای مجازی و مدیر یک فروشگاه اینترنتی با طرح این سوال که چه میزان از استارتاپ های ایران از ایده های نو هستند، گفت: وقتی یک فروشگاه اینترنتی گل می کند همه می خواهند فروشگاه اینترنتی بزنند یا با موفق شدن تاکسی های اینترنتی ۱۰۰ ایده تاکسی اینترنتی از راه می رسد. این روند نشان می‌دهد دولت به جای کمک مالی به استارتاپ ها باید به موضوعات دیگری از جمله آموزش توجه کند و با شناخت از بازار کسب و کارها فضای کار را برای متقاضیان شفاف کند.

پویا پیرحسینلو فعال کسب و کار حوزه رایانش ابری و نخستین ارایه کننده توزیع شبکه محتوا و امنیت ابری در ایران اظهارداشت: با ورود وزیر جوان انتظار می رفت اصلاحات سریع تر انجام شود اما نشد. اصلاحات فقط محدود به این خواهد بود که سایت های جدید فیلتر نشوند؟ اگر امروز تلگرام قدرت گرفته به این دلیل است که شبکه های دیگر فیلتر شده اند. اگر فردا شبکه اجتماعی بومی قوی داشته باشم یعنی تلگرام می تواند فیلتر شود؟

وی ادامه داد: برای مثال دسترسی برخی مسئولان به توییتر بلا اشکال است اما برای مردم اشکال دارد، باید شجاعت برای رفع پارادوکس ها در جامعه ایجاد شود. در اختلال های اخیر اعلام شد که میزان تراکنش ها کم نشده است. کاش یک روز هزار تومان خسارت بگیریم که ثابت کنیم کسب و کارهای نوپا خسارت دیده اند.

پیرحسینلو افزود: از یک طرف برخی سایت های داخلی فیلتر شده اند و از طرف دیگر برخی سایت ها را نیز خارجی ها تحریم کرده اند. vpn فیلتر شکن نیست و یک ارتباط امن است وقتی آن را قطع می کنند بسیاری از کسب و کارها مختل می شوند.

به گفته وی فیلتر سرویس های خارجی بزرگترین ضرر را به سرویس های داخلی می زند. زیرا باعث بی اعتمادی به سرویس داخلی می شود.

در ادامه این نشست محمد رضا فرحی مدیر یک فروشگاه آنلاین برای خرید اینترنتی بیمه اظهارداشت: در مدل جهانی کسانی هستند که سرمایه دارند، دانش ندارند در مقابل افرادی وجود دارند که دانش دارند اما پول ندارند. دولت این دو گروه را به هم معرفی کند تا از سرمایه گذاری های اشتباه و هدر رفت بیت المال نیز جلوگیری شود.

یک ارایه دهنده بستر تبدیل ایده به کسب و کار: موج دوم استارتاپی شکل گرفته است

محسن ملایری یک ارایه دهنده بستر تبدیل ایده های جوانان به کسب و کار  نیز گفت: بسیاری از کسب و کارهای فعلی دورکار هستند و از این رو با مشکلات بیمه ای مواجه می شوند.همچنین این کسب و کارها اغلب سرمایه گذار دارند و با موضوعات مالیاتی متعدد مواجه اند.

وی خواستار ایجاد فرهنگ نوآوری در بدنه کارشناسی دستگاه ها شد و گفت: استارتاپی در حوزه پول خرد تاکسی فعالیت می کرد که کارمند تاکسی رانی به سوال کنندگان اعلام کرده بود هر جا با این موضوع مواجه شدید به ۱۱۰ زنگ بزنید.

وی گفت: معتقدم موج دوم استارتاپی با راه اندازی ایده های منطبق با نیازهای بومی در ایران شکل گرفته و موج سوم جهانی شدن استارتاپ ها هستند.

مدیر یک سایت کاریابی:نگاه وزرات کار به سایت‌های کاریابی مانند موسسات کاریابی است

میلاد صابری مدیر یک سایت کاریابی با اشاره به فیلتر و رفع فیلتر شدن اخیر برخی از این کسب و کارها، اظهارداشت: نگاه وزارت کار به سایت های کاریابی مانند موسسات کاریابی است و فرآیند اخذ مجوز منوط به داشتن دفتر کار و مشاوره شغلی است.

وی افزود: این یک مدل کسب و کار دیکته شده است که با ذات خلاقیت در کسب و کارها مغایرت دارد. علاوه بر این اطلاعات کامل متقاضیان ما را درخواست می کنند که در یک شرکت واسط نگهداری کنند از دو منظر سرمایه و مزیت بودن برای شرکت و حریم شخصی دارای اشکال است.صابری تاکید کرد: از سوی دیگر من متقاضی دریافت مجوز از وزارت کار باید توسط حراست وزارت کار تایید شوم که حراست از من گواهی مبتلا نبودن به ایدز را خواست. آیا اگر من کار آفرین مبتلا به ایدز باشم نمی توانم یک کسب و کار کاریابی داشته باشم؟

محدودیت‌های اخیر رشد استفاده از تلویزیون‌های اینترنتی را منفی کرد

احسان خرم مدیر یک سایت پخش زنده و آرشیو صدا و سیما گفت: پس از مصوبه فروش غیرحجمی اینترنتی میزان استفاده از تلویزیون های اینترنتی به شدت رشد کرد که پس از محدودیت های اخیر متوقف و حتی منفی شد و هنوز به شیب رشد اول نرسیده ایم.

وی افزود: در آن زمان خطای سرور ۳۰۰ رشد کرد که در نتیجه اتصال کاربران با وی پی ان به شبکه بود.

در ادامه این نشست محی سینسیل مدیر یک پلت فرم کراود فاندینگ (تامین جمعی) ایرانی گفت: تا بحث سرمایه گذاری در استارتاپ مطرح می شود می‌گویند باید تبدیل به یک نهاد مالی شوند و این به معنی درگیری با روندهای پیچیده بورسی است.مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی در ایران:وام بزرگترین خیانت به استارتاپ ها استرضا زرنوخی مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی در ایران گفت: دعواهای پیش روی این صنعت بسیار بزرگ تر از بحث های این جلسه است و لازم است یک کمیته همیشگی برای این منظور دیده شود.

وی با اشاره به اینکه وام بزرگترین خیانت به استارتاپ ها است، افزود: در این حوزه فقر نیروی انسانی داریم و هر صاحب کسب و کاری باید خودش نیروی مورد نیاز خود را تامین کند و هیچ بخشی از دولت در زمینه مهارت آموزی برای این حوزه وارد نشده است.

وی از وضع مقررات محدود کننده جدید در این حوزه انتقاد کرد و گفت: اخیرا بانک مرکزی در نامه ای حضور بانک ها درهمه لایه های نهادهای جدید مالی را ممنوع کرده است که به ضرر کسب و کارهای نوپا است، در حالی که استارتاپ ها باید از این حوزه مثتنی می شدند.

زرنوخی یادآور شد: تاکنون ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه گذاری در استارتاپ ها هزینه شده که همه از بخش خصوصی بوده است. دولت می خواهد استارتاپ سواری کند اما باید کمک کننده باشد.

* اگر تلگرام در آینده فیلتر می‌شود از الان بگویید

فرشید هندی مدیر یک کسب و کار برای توسعه استارتاپ‌ها گفت: وقتی دانش خودم در ۵ سال گذشته را نگاه می‌کنم، می‌خندم. در این حوزه تغییرات شدید است و تقاضا دارم، به مدیران دولت هم آموزش داده شود.

وی گفت: به عنوان یک سرمایه‌گذار روی ۵ شرکت نوپا سرمایه‌گذاری کرده بودیم که همه آنها روی تلگرام فعالیت‌های مختلفی ارائه می‌کردند. استارتاپ به تنهایی کسب و کار پرریسکی است و تغییرات بیرونی نیز بر ریسک‌های آن اضافه می‌کند.

وی با بیان اینکه همه خیر و صلاح کشور را می‌خواهند، خواستار شفاف شدن وضعیت و رفع ابهام‌ها شد.

هندی گفت: در مدت فیلتر بودن تلگرام این کسب و کارها بلاتکلیف بودند و اگر در آینده نیز قرار است، تلگرام فیلتر شود بهتر است که اعلام عمومی صورت گیرد، زیرا اکوسیستم استارتاپی خودسازگار است و راه‌حلی برای شرایط جدید پیدا می‌کند.

* مدیر وب‌سایت آموزش آنلاین: برای حل معضل کپی‌رایت به جای قانون سراغ فرهنگ‌سازی برویم

محمد رشیدی مدیر یک پلتفرم آموزش‌های ویدیویی مهارتی از طریق وب‌سایت آموزش آنلاین محتوا بی‌ارزش‌ترین دارایی در این کشور است، به طوری که با همه سختی‌های تولید و حفظ ارزش محتوا پس از پرداخت سهم رگولاتوری اپراتور و مالیات تنها ۱۵ درصد برای ما باقی می‌ماند.

وی با اشاره به مشکلات این صنعت، گفت: وقتی از ارائه‌دهنده بستر ارتباطی ۵۰ درصد تخفیف دسترسی به سایت‌های دارای محتوای ایرانی را مصاحبه می‌کنیم، می‌گویند این تخفیف برای تلویزیون‌های اینترنتی است و باید ثابت کنیم نوعی از تلویزیونی اینترنتی است.

رشیدی گفت: این جلسه سومی است که با این موضوع در وزارت ارتباطات برگزار می‌شود و هنوز موضوع کپی‌رایت مشکل بزرگ ما است که پیشنهاد می‌کنم، در این زمینه قانون را کنار بگذاریم که نیاز به یک بازه ۱۰ ساله دارد و تا قانون تصویب شود بازار تغییر کرده و قانون دیگر کاربرد اجرایی نخواهد داشت. کپی‌رایت مشکل فرهنگی است و تا زمانی که مردم قبول نکنند که برای تولید محتوا زحمت کشیده شده کپی‌رایت اجرایی نمی‌شود. در نتیجه نبود کپی‌رایت یک نفر را در شرکت داریم که به صورت تمام وقت محتواهای کپی شده غیرمجاز را رصد می‌کند و گزارش می‌دهد که اغلب آنها افراد زیر ۱۸ سال هستند. آیا این افراد را بگیریم و ببندیم؟ بهتر است برای راهکار اجرایی برای توسعه فرهنگ کپی‌رایت هزینه کنیم.

* یک ارائه‌دهنده سایت مکان‌محور

میلاد نوری یک ارائه‌دهنده خدمات مکان‌محور و از طریق سایت مکان‌یاب، گفت: بسیار راحت در حال جذب کاربر بودیم که وقتی سایت فوراسکویر (مشابه خارجی) در ایران فیلتر شد بی‌اعتمادی نسبت به کسب و کار ما شکل گرفت و کاربران گارد گرفتند که مشخص نیست این سایت ایرانی متعلق به کدام آقازاده است که سایت‌های خارجی رقیب را فیلتر کرده است. در همان زمان الزام انتقال سرور به ایران نیز مطرح شد که بر بی‌اعتمادی کاربران افزود و روند جذب کاربر را کند کرد.

وی گفت: تجربه ما از فیلتر شدن سایت‌ رقیب ضرر به کسب و کار خودمان بود.

وی ادامه داد: همچنین تماس‌هایی از شماره‌های ناشناس با این کسب و کار می‌شود که درخواست اطلاعات می‌کنند و تقاضا داریم که تمامی درخواست‌های حقوقی در این رابطه به صورت مکتوب و از یک مرجع واحد به کسب و کار اعلام شود.

نوری گفت: همچنین یک پیام‌رسان ایرانی در قالب نمونه خارجی تبلیغات خارج از عرف تبلیغات داخل کشور در بسترهای خارجی ارائه می‌کند که همین کار برای نمونه داخلی ممنوع است و فضای رقابتی شفاف نیست و کسب و کار ایرانی اساساً در شبکه ماهواره‌ای مناسب تبلیغ نیست.

* مدیر یک سامانه سفارش آنلاین غذا: برخلاف شغل سنتی خسارت مشاغل اینترنتی جبران نمی‌شود

بابک کبیری مدیر سامانه سفارش آنلاین غذا در کشور گفت: این کسب و کار در مدت اختلالات اخیر اینترنتی با منجر به ضرر شدن ۷۰ درصد هزینه‌های بازاریابی مواجه شد.

وی گفت: در یک شغل سنتی برای مثال کشاورزی در صورت بروز حوادث ملی خسارت جبران می‌شود اما در کسب و کار اینترنتی محلی برای جبران خسارت نیست.

* مدیر یک سایت ورزشی: تلگرام معایب و گرفتاری‌های زیادی برای کسب‌وکارهای رسمی داشت

محمدعلی جنت‌خواه دوست مدیر یک سایت ورزشی ارائه‌دهنده اخبار و ویدیو با رویکرد شبکه اجتماعی به معایب کسب و کارهای تلگرامی اشاره کرد و گفت: این کسب و کارها مالیات نمی‌دهند اما کسب و کار اینترنتی رسمی مالیات می‌دهد و آنها بدون هیچ مالیاتی از محتوای ما کسب درآمد می‌کنند.

وی گفت: علاوه بر این رسانه‌های تلگرامی چون امکان تبادل‌نظر ندارند باعث افزایش شایعات در جامعه شدند. که نتیجه آن را در افزایش محتواهای سطحی و سواد سطحی در تلگرام می‌بینیم که به جامعه ضرر می‌زند.

وی گفت: علاوه بر این در حالی که شرط‌بندی ورزشی مجاز نیست و تلگرام به وفور از این محل درآمد کسب می‌کنند که درآمدشان از کل کسب و کار مجاز ما بیشتر است.

جنت‌خواه دوست گفت: در سال ۴ میلیون کامنت در این سایت ورزشی منتشر می‌شود که موضوع کامنت‌ها از جمله گرفتاری‌های این کسب و کارهای محتوایی است. به دلیل برخورد با وبلاگ‌نویس‌ها و توئیترها در برهه زمانی گذشته بسیاری از مردم از وبلاگ و محتوانویسی داخلی زده شده‌اند که نتیجه آن بی‌اعتمادی به سرویس‌های محتوایی ایرانی بود. در ایام فیلتر بودن تلگرام بسیاری از مردم در کامنت سایت ورزشی حرف سیاسی می‌زدند که بخش زیادی از نیروهای خود را به جای تولید محتوا صرف بررسی کامنت‌ها می‌کردیم از ترس اینکه مبادا سایت ما هم فیلتر شود.

وی گفت: محتوای کامنت نباید برای دارنده کسب و کار محتوایی نگرانی ایجاد کند.

* مدیر یک سایت جست‌وجو و رزرو بلیط: فیلتر یک سایت خصوصی در پی ارائه یک خدمت و راه‌اندازی همان خدمت توسط هواپیمایی کشوری

نیما قاضی مدیر یک سیستم جست‌وجو، رزرو و خرید بلیط‌های سیستمی و چارتر با انتقاد از فیلتر شدن بخشی از کسب و کار خود در روزهای اخیر، گفت: پس از فیلتر و رفع فیلتر شاهد راه‌اندازی دوباره همان کسب و کار توسط سازمان هواپیمایی کشوری هستیم.

وی گفت: قوانین ناکارآمد، مسئولین ناآگاه و رقابت ناسالم سه مشکل بزرگ کسب و کارهای اینترنتی ایران است.

قاضی همچنین از کندی فرایندها در حاکمیت انتقاد کرد و گفت: مدت‌هاست که یک سرویس کوچک از سامانه استعلام اطلاعات مشترکان اپراتورها (شاهکار) خواستیم که هنوز محقق نشده است.

وی همچنین از درخواست نهادهای امنیتی برای دریافت دیتا انتقاد کرد و گفت: خواستار تعیین چارچوبی برای این درخواست‌ها هستیم.

* مدیر یک پلتفرم تأمین مالی جمعی: تعهد محضری اپراتورها برای شراکت ۳۴ درصدی در سهام استارتاپ‌ها

جعفر محمدی مدیر یک پلتفرم تأمین مالی جمعی با اهداف خیریه و مدیر پلتفرم ذخیره‌سازی فایل و اطلاعات کاربران در فضای ابری به نمایندگی از فعالان دیگری که در این جلسه حاضر نبودند، گفت: اپراتورها در همکاری با استارتاپ‌ها تعهد محضری می‌خواهند که هر وقت استارتاپ موفق شد ۳۴ درصد از سهم استارتاپ‌ ها شریک شوند.

وی گفت: همچنین اپراتورها خواستار همکاری انحصاری یک استارتاپ هستند که این روش سبب چند تکه شدن استارتاپ شده و مانع از ایجاد استارتاپ بزرگ می‌شود.

محمدی گفت: علاوه بر این در نخستین بند از مصوبه حمایتی از پیام‌رسان‌های داخلی آمده که پیام‌رسانی مورد حمایت قرار می‌گیرد که امکان اعمال حاکمیت در آن فراهم باشد. همین بند کافی است که کاربر را از نصب پیام‌رسان منصرف کند.

*یک ارائه دهنده بستر میزبانی از برنامه‌های جانبی موبایل: ابلاغ دستور بستن سرویس داخلی روی آی‌پی‌های خارجی برای مقابله با استفاده مردم از وی‌پی‌ان

امین امیرشریفی یک ارائه دهنده بستر میزبانی از برنامه‌های جانبی موبایل اظهار داشت: برای حذف برنامه‌ها با اعمال سلیقه روبه‌رو هستیم به طوری که یک برنامه روی بسترهای دیگر وجود دارد اما دستور حذف از پلت‌فرم خود را می‌گیریم. علاوه بر این این برنامه از پلت‌فرم ایرانی حذف می‌شود اما همچنان روی پلت‌فرم خارجی وجود دارد و کاربران ایرانی از پلت‌فرم خارجی برنامه مورد نظر را دانلود می‌کنند.

وی گفت: علاوه بر این سازمان امور مالیاتی در حالی که مقرر شده فاکتورهای غیرکاغذی را بپذیرد اما همچنان در این باره سخت‌گیری می‌کند و فاکتور کاغذی می‌خواهد.

وی گفت:‌ همچنین دادسرای جرایم رایانه‌ای در نامه‌ای اعلام کرده که باید سرویس خود را روی آی‌پی‌های خارجی ببنیدیم زیرا مردم با وی‌پی‌ان وصل می‌شوند در حالیکه بستن آی‌پی خارجی به معنی محدود کردن کسب و کار در بازار خارجی است و مغایر با اندیشه جهانی شدن کسب و کار ایرانی است.

وی گفت: علاوه بر این اعلام کردند که باید از این پس در سرویس کاربرمحور شماره ثابت معیار ارائه سرویس قرار گیرد زیرا در مواردی پیش آمده که کاربر از شماره سیم‌کارت اعتباری استفاده کرده و پس از کلاهبرداری سیم‌کارت را معدوم کرده و قابل پیگیری نیست این در حالی است که مشکل هویت سیم‌کارت به سایت ارائه‌دهنده خدمات محتوایی مربوط نمی‌شود و مشکل آن را باید جای دیگری حل کرد.

* مدل پیشنهادی شرکت‌های دانش‌بنیان آزمایشی با مسئولیت محدود و معافیت مالیاتی خاص

در این نشست محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از شنیدن صحبت‌های فعالان کسب و کارهای نوپا توضیحاتی کلی ارائه کرد و اظهار داشت که هدف این جلسه بیشتر شنیدن نظرات فعالان استارتاپی بود و جلسه بعدی این نشست دو هفته آینده برگزار می‌شود.

وی گفت: موضوعات جدید حوزه فناوری اطلاعات بسیار تحول‌آفرین خواهد بود و برای مثال موضوع بلاک‌ چین تحول شگرفی را در اقتصاد دیجیتالی رقم خواهد زد. اگر نتوانیم مرزهای خود را با تغییرات منطبق کنیم باید منتظر مشکلات بیشتری باشیم از این‌رو از همین امروز که ادغام فناوری و اقتصاد جدی‌تر شده است نگران فرهنگ خودمان در تحولات پیش‌رو هستیم و برای آن فکر خواهیم کرد.

وی گفت: در حال حاضر در نتیجه اهمیت یافتن فناوری در عرصه اقتصاد می‌بینیم که اغلب شرکت‌های برتر دنیا شرکت‌های فناوری هستند و از آمریکایی‌ها و چینی‌ها سرمایه‌گذاری جدی در عرصه فناوری اطلاعات انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه این موضوع آینده و چالش پیش‌روی دنیا است این سؤال را مطرح کرد که سهم ما در این آینده کجا است؟

وی گفت: در این رابطه دو راهکار ایستادگی مقابل فناوری و رهاشدگی صرف در برابر فناوری را می‌توانیم داشته باشیم که هر دو صحیح نیست بلکه باید با خلاقیت با فناوری همگام شویم که اتفاقاً ایران در زمینه استفاده از خلاقیت در ایجاد کسب و کار از شاخص جهانی خوبی بین کشورها برخوردار است و می‌توانیم با خرج خلاقیت از فناوری حداکثر استفاده را به نفع خودمان ببریم.

جهرمی با اشاره به وضعیت فعلی ایران در بازار اقتصاد دیجیتالی گفت: اخیراً مرکز ملی فضای مجازی گزارشی در این باره ارائه کرد که مورد استقبال دولت قرار گرفت و این امر نشان می‌دهد علی‌رغم ضعف آگاهی در حاکمیت اما شوق پذیرش این موضوع نیز زیاد است و در این باره اخیراً از یکی از شرکت‌های متخصص در این زمینه درخواست همکاری کرده‌ایم که مدیران وزارت ارتباطات را درباره مقوله‌های جدید کسب و کار در فضای اینترنت آموزش دهد.

وزیر ارتباطات گفت: در این باره نیاز به فرهنگ‌سازی داریم تا اکوسیستم کشور خودمان را به خوبی بشناسیم و بتوانیم برای خود سهم و چارچوب قائل شویم.

وی افزود: برای همراهی بیشتر با اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای نوپا اخیراً تغییر اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران برای خروج از یک شرکت حاکمیتی صرف به شرکتی برای توسعه کسب و کارهای نوپا در دستور کار قرار گرفته تا این شرکت در قالب سازمانی شبیه سازمان گسترش در کنار مرکز تحقیقات و پست‌ بانک اکوسیستمی سه جانبه برای توسعه کسب و کارهای نوپا ایجاد کند.

جهرمی همچنین از آماده شدن مدلی از شرکت‌های دانش‌بنیان آزمایشی خبر داد و گفت: در این مدل این شرکت‌ها تا دو سال تحت حمایت قرار می‌گیرند و اگر پس از این مدت به شرکتی در قامت شرکت دارای مسئولیت محدود نرسیدند  به صورت خودکار منحل شوند و در این دو سال از معافیتی خاص برخوردار خواهند شد.

*اگر روزی یک پیام رسان تصمیم به قطع ارتباط با کشورمان گرفت تکلیف چیست؟

وی در پاسخ به گلایه‌ها از فیلتر شدن تلگرام و محدودیت‌های موقتی اینترنت بیان داشت: اعتراضاتی تبدیل به اغتشاش شد و همچنانکه اگر در یک خیابان شلوغ شود مغازه‌های آن خیابان بسته می‌شود منطقی بود که مجبور شدیم برای شرایط کشور این تصمیم را بگیریم با علم به اینکه می‌دانستیم برای کشور خسران خواهد بود اما تکذیب خسارت‌های این اتفاق موضوع دیگری است. البته این اتفاق موضوع جدیدی را به ما نشان داد اینکه پیام‌رسان می‌تواند زیرساخت بسیاری از خدمات باشد و لازم است ظرفیت پیام‌رسان را در کشور فعال کنیم. زیرا اگر روزی سرویس‌دهنده خارجی تصمیم به قطع ارتباط با ایران گرفت آن زمان تکلیف چیست؟

وی گفت: قطعاً فیلتر کردن صرف مؤثر نیست و هزاران راه دور زدن وجود دارد اگر پشت فیلتر کردن افکار عمومی نباشد موفق نخواهد شد.

وزیر ارتباطات گفت:‌درباره اعتماد عمومی به پیام‌رسان‌های داخلی باید به واقعیت‌ها پرداخته شود و اشکالات را برطرف کنیم. اخیرا مدیر یک پیام‌رسان از گفته من درباره ضرورت اعتمادسازی برای پیام‌رسان‌های داخلی انتقاد کرده بود و گفته بود این گفته القای بی‌اعتمادی است؛ اما آیا باید بگوییم که بی‌اعتمادی به پیام‌رسان‌های خارجی وجود ندارد در حالی که مردم درباره آن حرف می‌زنند و یا بهتر است به واقعیت‌ها بپردازیم و اشکالات را برطرف کنیم.

جهرمی خاطرنشان کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان که قرار است برای توسعه کسب و کارها تخصیص داده شود در قالب وام نخواهد بود؛ البته در شهرستان‌ها که نیاز به سرمایه‌گذاری و آورده نقدی دارند به صورت وام با ارزیابی تخصیص داده می‌شود.

وی با انتقاد از برخی برچسب‌‌ زدن‌ها گفت: تا اتفاقی در کشور می‌افتد می‌گویند شبکه ملی  اطلاعات چه شد، یا تا کسی حرفی می‌زند که دغدغه فرهنگی دارد سریع برچسب می‌زنند که نمی‌فهمد. در حالی که باید آنها را درک کنیم اما درک کردن به معنی این نیست که هرچه می‌گویند گوش دهیم. نباید یک طرفه قضات کنیم زیرا با برخورد رادیکالی طرفین مسئله حل نمی‌شود.

وزیر ارتباطات درباره انتقاد از صراحت قانون در اعمال حاکمیت در پیام‌رسان‌های داخلی گفت: بند یک حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی به این دلیل نوشته شده که اگر برای مثال کلاهبرداری رخ داد و پول زیادی از مردم از دست رفت امکان پیگیری باشد که امکان پاسخگویی و پیگیری در تمام دنیا وجود دارد و باید حاکمیت پاسخی برای این مطالبه داشته باشد.

جهرمی تصریح کرد: آینده کشور و دنیا بخواهیم و نخواهیم در عرصه اقتصاد دیجیتال است و اگر کسی دنبال نقش‌آفرینی جهانی است باید در عرصه اقتصاد دیجیتال حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی گفت: برخی برداشت‌ها درباره شبکه ملی اطلاعات اشتباه است در غیر این صورت شبکه ملی اطلاعات طبق تعریف اصلی اکوسیستم برای رشد کسب و کارهای داخلی است که باید اولین مطالبه‌گر آن خود ما باشیم.

وزیر ارتباطات افزود: تمامی حرف‌های امروز فعالان استارتاپی در جلسه امروز را می‌پذیرم اما باید مرحله به مرحله پیش برویم و با لعنت فرستادن به تاریکی چراغی روشن نمی‌شود.

وی تأکید کرد: کشور در عرصه شبکه‌های اجتماعی هزینه‌هایی را که باید، کرده و اکنون در این مرحله از دست دادن موفقیت‌ها اشتباه است و با برخورد احساسی کار انجام نمی‌شود.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz