ورود اتحادیه اروپا به رقابت تولید ابررایانه برتر

۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپایی ابتکار عملی را به امضا رسانده اند که به موجب آن تلاش های مشترکی به منظور تولید ابررایانه های قدرتمند و سریع صورت خواهد گرفت.

 
به گزارش فاوانیوز به نقل از فارس، تلاش ها در این زمینه از مارس سال گذشته آغاز شده و بر اساس توافق این ۱۳ کشور ابررایانه تولیدی این گروه باید حداقل صد کوادریلیون سرعت داشته باشد که معادل یک میلیارد محاسبه در یک ثانیه است.

طرح یادشده که EuroHPC نام دارد به تولید دوابررایانه منجر خواهد شد. همچنین محققان دو ابررایانه متوسط نیز تولید خواهند کرد که قادر به انجام دهها کواردیلیون محاسبه خواهد بود. انتظار می رود این ابررایانه ها تا سال ۲۰۲۰ در دسترس قرار بگیرند.

اتحادیه اروپایی یک میلیارد یورو بودجه را به پیشبرد این طرح اختصاص داده و از این طریق در تلاش است تا رقبای سرسختی همچون چین و آمریکا را پشت سر بگذارد. این اتحادیه در نهایت به دنبال ساخت ابررایانه ای است که بتواند در هر ثانیه یک میلیارد محاسبه را با موفقیت انجام دهد.

در مرحله اول اجرای این طرح ۴۸۶ میلیون یورو هزینه خواهد شد  و کشورهایی مانند بلژیک، بلغارستان، کرواسی، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ ، پرتغال، اسلوونی، اسپانیا، سوئیس وهلند در اجرای آن مشارکت خواهند کرد.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz