ترفند فیشینگ دام فیشرها برای سرقت اطلاعات کاربران

2017-09-10_121943
رئیس پلیس فتا استان البرز در جمع فراگیران مرکز آموزش علمی تخصصی شهید چمران استان البرز با اشاره به کلاهبرداری‌های اینترنتی گفت: بعضی افراد کلاهبردار ضمن ساختن صفحات جعلی، فرد قربانی را فریب داده و با ترفند‌های مختلف اطلاعات حساب وی را دریافت و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز می‌نمایند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ اقبالی ضمن معرفی پلیس فتا و اشاره به وظایف پلیس فتا در مرکز آموزش علمی تخصصی شهید چمران استان البرز اظهار کرد: فشینگ یا سرقت آنلاین به تلاش برای دستیابی به اطلاعات حساس افراد مانند نام کاربری‌، کلمه عبور و اطلاعات‌ کارت اعتباری به وسیله جا زدن خود به جای یک سایت مورد اطمینان‌، گفته می‌شود‌. اصطلاح phishing به نامه‌های الکترونیکی و صفحه‌های جعلی اطلاق می‌شود که حاوی تبلیغات بانک‌ها و شرکت‌های عرضه کننده کارت‌های اعتباری می‌باشد‌.
وی افزود: فرصت طلبان با ایجاد صفحاتی مشابه درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک‌ها اقدام به فریب مشتریان و اخذ و سوء استفاده از اطلاعات حساب آنان می‌نمایند‌. این سایت‌ها علاوه بر تشابه محتوایی‌، از نظر نام دامنه نیز بسیار شبیه سایت اصلی می‌باشند‌.
سرهنگ اقبالی با اشاره به شگردهایی که در فیشینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: ‌در ‌تکنیک دست‌کاری پیوند برای گمراه کردن کاربر از اسامی معتبری در آدرس استفاده می‌شود مانند استفاده از زیر دامنه آشنای gmail در www.gmail.phisher.com ، که در واقع کاربر را به سایت phisher هدایت می‌کند‌.
این مقام ارشد انتظامی گریز از فیلترها را یکی دیگر از شگرد‌های فیشینگ برشمرد و گفت: فیشرها برای جلوگیری از شناسایی متن‌های متداول فیشینگ در ایمیل توسط فیلترهای ضد-فیشینگ از عکس به جای نوشته استفاده می‌کنند‌.
به گفته سرهنگ اقبالی برخی از فیشرها از جاوا اسکریپت برای تغییر آدرس در نوار آدرس مرورگر استفاده می‌کنند تا هیچ جای شکی نماند‌.
وی تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی‌، امور خیریه و… را شگرد این مجرمان دانست و گفت: با این ترفند کاربران را به صفحات فیشینگ ترغیب و آنها را مجبور به افشای اطلاعات محرمانه شخصی با استفاده از هویت‌های قلابی و ساختگی می‌کنند.
سرهنگ اقبالی به قالب‌های حملات فیشینگ اشاره کرد و به انواع آن را بر شمرد و ادامه داد‌: به ایمیلی که از طرف فردی که ادعا می‌کند دوست یا همکار شماست مشکوک شوید.
وی گفت: پیغام یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی نظیر پیام‌های کوتاه تبلیغاتی بر روی تلفن همراه شما شامل درخواست اطلاعات از سوی بانکی قلابی‌، اعلام برنده‌ شدن شما در قرعه‌کشی و یا‌.‌.‌. می‌توانند از شگردهای نوین در امر تطمیع کاربران و کلاهبرداری از آنان به حساب آید.
رئیس پلیس فتای استان البرز تصریح‌کرد‌ : وب‌سایت‌های قلابی که برای امور خیریه تقاضای کمک می‌کند و وب‌سایت‌‌هایی که با نامی مشابه وب‌سایت‌هایی که شما متناوباً به آن‌ها سر می‌زنید ازجمله دیگر این شگردهاست.
سرهنگ اقبالی در پایان ضمن معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir گفت: در صورت برخورد با موارد مجرمانه و مشکوک می توانید از طریق بخش ارتباطات مردمی سایت پلیس فتا این موارد را گزارش نمائید.منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتاتصاویر مرتبط:
2017-09-10_121943
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (1)_0
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (2)_0
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (3)
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (4)_0
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (5)
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (6)_0
آموزش علمی تخصصی شهید چمران (7)
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz