مشکل ترخیص کالاهای فناوری اطلاعات در بندر لنگه حل می شود

2315939
معاون مرکز واردات گمرک ایران از حل مشکل ترخیص کالاهای فناوری اطلاعات در بندر لنگه خبر داد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، نشست بررسی قوانین و مقررات واردات و صادرات ICT در کمیسیون فناوری اطلاعات ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با همکاری کمیسیون حمل و نقل و لجستیک و گمرک و معاونت فنی و خدمات بازرگانی و در راستای پایش مستمر فضای کسب و کار این حوزه­ برگزار شد.
در این نشست نمایندگان مرکز پژوهش­های مجلس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان تشکل­های فعال حوزه ی فاوا و نماینده بانک­های متولی این حوزه حضور داشتند.
محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران در این جلسه با اشاره به اینکه توسعه فناوری در دنیا با رشد سریعی روبه­ رو است، بر لزوم تسهیل قوانین کلی کشور برای فعالیتها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری گمرک، وزارتخانه های متولی، مرکز پژوهش­های مجلس و سازمان توسعه تجارت، موانع حوزه صادرات را مرتفع کنیم.
حل مشکلات ترخیص کالاهای فناوری اطلاعات در بندر لنگه
در این نشست علیرضا اسماعیلی معاون مرکز واردات گمرک ایران با بیان اینکه سال گذشته ۵۰۰ واحد تولیدی در مسیر سبز تعریف شدند، گفت: براین اساس اگر اتحادیه یا واحد تولیدی یا اتاق بازرگانی ایران، تقاضای خود را به مرکز گمرکات اظهار کنند و شواهدی ارائه دهند که در مسیر سبز هستند، می­ توانند از تسهیلات واحدهای تولیدی استفاده کنند. این مسیر سبز در واقع در حکم چک سفید امضایی است که در اختیار تولید کننده واقعی قرار داده می شود.
وی متوسط زمان ترخیص نوت­ بوک در مرکز گمرکات کشور را ۷ روز اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: اگر می‌بینید کالایی در مدت زمان طولانی ­تر از سه روز ترخیص می شود باید به مدیر کارشناس مربوطه در گمرک مراجعه کرده، مشکلات خود را از این طریق پیگیری کنید.
اسماعیلی افزود: مشکلات ترخیص کالاهای ICT در بندرلنگه نیز به زودی حل شده و بندر دیگری برای این کار اختصاص خواهد یافت.
تعرفه های نامناسب مشکل کالاهای فناوری اطلاعات
در این جلسه محمد آقایی دبیرکل مجمع عالی واردات نیز گفت: شرایطی که ما شاهد آن هستیم این نگرانی را ایجاد می ­کند که واردات قاچاق نسبت به ورود قانونی کالا افزایش پیدا کند.
وی مشکل کالاهای حوزه فناوری اطلاعات را وجود تعرفه های نامناسب دانست و گفت: برای مثال در بحث نوت بوک، مصرف کالای این حوزه افزایش داشته اما در سال‌های اخیر با کاهش واردات قانونی آن، با افزایش واردات قاچاق روبه­ رو هستیم.
دبیرکل مجمع عالی واردات تاخیر در ترخیص کالا را از دیگر مشکلات واردات کالاهای فناوری اطلاعات عنوان کرد.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz