المپیادهای دانش آموزی موجب ارتقاء مهارتی نخبگان می شود

2565722
قزوین- مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: برگزاری المپیادهای علمی موجب شناسایی استعدادها و تقویت بنیه مهارتی و کاربردی دانش آموزان کشور می شود.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، مراسم اختتامیه هشتمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو روز سه شنبه با حضور قربانعلی افشانی مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، سلطانی، مدیر دبیرخانه ستاد فنآوری نانو، صفر لک معاون دفتر آموزش و پژوهش استانداری، سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین و دانش آموزان نخبه برگزیده المپیاد دانش آموزی در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.
قربانعلی افشانی در این مراسم گفت: بر اساس سند تحول بنیادین به وزارت آموزش و پرورش ماموریت داده شده تا با ایجاد شبکه های محیطی زمینه یادگیری بهتر دانش آموزان در مدارس بخوبی مهیا شود.
2565724وی افزود: ایجاد و تجهیز پژوهش سراها، آزمایشگاهها، کتابخانه ها، موزه های علمی و فنآوری و برپایی نمایشگاهها می تواند نواقص موجود در مسیر دانش اندوزی را برطرف کرده و شرایط بهتری برای علم آموزان کشور فراهم کند.
مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش کشور یادآورشد:برگزاری اردوهای علمی والمپیادهای دانش آموزی نقش مهمی در ارتقاء سطح مهارتی دانش آموزان دارد و موجب می شود در کنار سیاست گذاری و آموزش های مهارتی بتوانیم نیروهای مستعد را در مدارس اقصی نقاط کشور شناسایی کنیم.
وی اضافه کرد: نانو از قویترین علوم پایه است که محتوای خوبی در آن پیش بینی شده اما در کنار آن یک سری علوم دیگر داریم که مصوب آموزش و پرورش نیست اما در چند سال اخیر وارد عرصه علمی کشور شده است که می توان از اپتیک، هوافضا، زیست فنآور، سلول های بنیادی، محیط زیست و پلاسمای هسته ای نام برد.
افشانی تصریح کرد: علوم بین رشته ای نیازمند شبکه های جدید است تا مورد حمایت قرار گیرد و بتواند به سوال دانش آموزان که خارج از محدوده درسی است نیز پاسخ دهد.
وی گفت: فضای آموزشی کنونی و آزمایشگاه و کارگاههای مدارس ما در حال حاضر تا حدودی پاسخگوی نیازهاست و خارج از آن باید از پژوهش و پژوهش سراها باید به این نیازها پاسخ داد.
2565726
آموزش و پرورش نیازمند مشارکت عمومی و بخش خصوصی است
افشانی بیان کرد: در کنار کتب درسی و علوم جدیدی که داریم به نظر می رسد به دلیل محدودیت منابع آموزش و پرورش به تنهایی قادر نیست همه کارها را پیش ببرد و نیازمند حمایت همه دستگاههای اجرایی و مشارکت همه دانش آموزان، والدین و بخش خصوصی است تا اهداف بلند خود را عملی کند.
وی اضافه کرد: با ۱۰ علوم رشته ای همکاری بین بخشی داریم و توانسته ایم پژوهش سراهای دانش آموزی را از ۳۰۰ مورد به ۶۲۸ مورد افزایش دهیم و امسال قرار است این تعداد به ۶۵۰ واحد برسد.
مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: خوشبختانه استان قزوین در ردیف استانهای پیشرو در علوم جدید و نانو و فعالیتهای آزمایشگاهی است و توانسته ایم در این زمینه مسابقات ازمایشگاهی را در رشته های فیزیک و زیست با حضور ۳۸۴ دانش آموز در این شهر برگزار کنیم که بسیار موفق بوده است.
2565732
افشانی اظهارداشت: حرکت در مسیر برنامه محوری، پژوهش محوری، آموزش محوری در برنامه های وزارتخانه با جدیت دنبال می شود تا بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.
وی افزود: آموزش و پرورش قادر است در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی جامعه تحول اساسی ایجاد کند و آینده کشور در بخش های اساسی و مهم را پاسخگو باشد.
در این مراسم از برگزیدگان هشتمین المپیاد علوم و فنآوری نانو تجلیل شد.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz