حمایت وزارت ارتباطات از توسعه فناوری کوانتومی در کشور

حمایت-وزارت-ارتباطات-از-توسعه-فناوری-کوانتومی-در-کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : وزارت ارتباطات با هر امکانی که در اختیار دارد از توسعه در حوزه پژوهش های کوانتومی در کشور، حمایت می کند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس آذری جهرمی در همایش ملی فناوری کوانتومی که در سازمان انرژی اتمی برگزار شد با اشاره به اینکه دنیا در حال تحول و تغییر به وسیله فناوری ۵G است ، تاکید کرد : ۵G زیرساخت اساسی فناوری اینترنت اشیا است که همه چیز را به شبکه های ارتباطی و فناوری متصل می کند و با این فناوری آینده نسل بشر دچار تغییر و تحولات گوناگونی می شود.
وزیر ارتباطات تصریح کرد : فناوری اینترنت اشیا منابع را بهینه می کند و هوشمند سازی به تمام عرصه های زندگی بشر وارد می شود و صنعت ، اقتصاد ، کشاورزی و سبک زندگی انسان ها را متحول می کند .
وی با بیان اینکه امروزه دنیا در حال ورود به این عرصه است ، گفت : در بسیاری از کشورهای دنیا مدل های مفهومی درباره اینترنت اشیا توسعه پیدا کرده و در کشاورزی و صنعت نوشیدنی ها، برای سلامتی انسان تاثیر بسیاری داشته است .
مهندس آذری جهرمی با اشاره به اینکه با این فناوری، سنسورهای بسیاری وارد زندگی انسان می شود ، اظهار داشت : سبک زندگی ، مدل اقتصادی و توسعه کشورها تحت تاثیر فناوری اینترنت اشیا قرار می گیرد .
وی تاکید کرد : امروز هیچ فناوری مانند فناوری اطلاعات و فضای مجازی زندگی بشر را متحول نکرده است و اثرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این تحول، در زندگی بشر، به راحتی مشاهده می شود.
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات ، با بیان اینکه ما در ایران تا حدودی در استفاده از تکنولوِِژی خود را به سطح دنیا رسانده ایم ، خاطر نشان کرد : اما در حوزه تولید هنوز با دنیا فاصله داریم و ضرورت دارد که در این حوزه به تراز نخست دنیا برسیم، چراکه بنا بر آمار ۸۰ درصد ارایه خدمات در دنیا به سمت فضای مجازی می رود و باعث ایجاد اقتصاد بزرگی می شود که می تواند راه حل مشکلات ما در عرصه اشتغال ، اجتماع و فرهنگ باشد.
وی ادامه داد : به عنوان یک مثال کوچک ، رانندگی هوشمند و اتوماتیک از شاخص های مهم نسل آینده است که خودروها بدون راننده در جاده ها حرکت می کنند و این کار نیازمند هوشمند شدن جاده ها ، وسایل ارتباطی و وجود یک بستر ارتباطی با حداقل تاخیر است.
مهندس آذری جهرمی ، افزود : استاندارد تاخیر در ارسال اطلاعات در فناوری ۵G یک میلی ثانیه است که این امکان فقط با تکنولوژی های نوین فراهم می شود و یکی از این تکنولوژی ها کوانتوم است که به علم انتقال اطلاعات بین فواصل می پردازد.
وی ، یکی دیگر از موضوعات موثر در این حوزه را ثبت و ضبط همه احوالات و رفتارهای انسان در عرصه فضای مجازی عنوان کرد و گفت : به طور مثال مصارف مربوط به برق ، آب ، گاز و وضعیت سطح فشار خون افراد ، برنامه تلویزیونی در حال پخش ، محتویات درون یخچال و محتویات غذایی که مصرف می کنیم ثبت و ضبط و حریم خصوصی افراد قابل دسترسی می شود و در این جا بحث رمزگذاری اطلاعات مطرح است که اتصال جدی به بحث کوانتوم دارد که بسیار تاثیرگذار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، انتخاب این تکنولوژی و پرداختن به آن در کشور را دقیق و درست دانست و افزود : ضرورت دارد از این عرصه به عنوان یک فناوری زیرساختی حمایت و استفاده از آن را تبیین کنیم و با ایجاد ارتباط با موسسات بین المللی در این حوزه بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه اقتصاد در ایران نیز استفاده کنیم .
وی تاکید کرد : در این مرحله ما تازه وارد این حوزه شده ایم و کشورهایی وجود دارند که رابطه خوبی نیز با ما دارند و می توانیم با مراکز تحقیقاتی مشترک موضوعات توسعه تکنولوژی را به پیش بریم و ما هم به عنوان وزارت ارتباطات با هر امکانی که در اختیار و توان ما باشد در حوزه های پژوهشی قطعا حمایت می کنیم .
مهندس آذری جهرمی به همکاری پژوهشگران وزارت ارتباطات با سازمان انرژی اتمی دراین حوزه اشاره کرد و گفت : امیدوارم با این همکاری و همبستگی بتوانیم به توسعه این فناوری در کشور کمک کنیم و این تکنولوژی یکی از پایه های فناوری اصلی ما در کشور شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz