رتبه ۱۸ جهانی ایران در تولید علم برتر حوزه نانو فناوری

57502486
در ۵ سال منتهی به سال ۲۰۱۶ کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان و سنگاپور بالاترین مقدرا اچ ایندکس را برای مقالات نانوی منتشر شده کسب کردند و ایران در این شاخص در جایگاه هجدهم جهانی قرار گرفته است.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، اچ ایندکس معیاری از کیفیت و کمیت مقالات علمی است که برای ارزیابی تأثیرگذاری علمی محققان، دانشگاه‌ها یا کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اچ ایندکس (h-index) شاخصی است که می‌توان به وسیله آن محققان تأثیرگذار را از آنهایی که صرفا تعداد زیادی مقاله منتشر کرده‌اند، متمایز کرد.
این شاخص معیاری از کیفیت و کمیت مقالات علمی است و برای ارزیابی تأثیرگذاری علمی گروهی از محققان نیز بکار برده می‌شود، مثلا شاخص اچ دانشگاه‌ها و یا یک کشور از این طریق قابل اندازه‌گیری است.
این شاخص با در نظر گرفتن تعداد مقالات پراستناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، اچ ایندکس ۱۰ یعنی فرد یا نهاد مورد نظر ۱۰ اثر انتشاراتی (مقاله) در یک بازه زمانی معین منتشر کرده که هر کدام از آنها از زمان انتشار حداقل ۱۰ بار مورد استناد واقع شده‌اند.
محاسبه اچ ایندکس توسط پایگاه‌های Web of Science، Scopus و Google scholar برای مقالات انگلیسی زبان انجام می‌شود.
بانک اطلاعاتی استت نانو مقدار این شاخص را برای مقالات نانوی کشورهای مختلف در ۵ سال منتهی به پایان سال ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-۲۰۱۲) از پایگاه Web of Science استخراج و منتشر کرده است.
مطابق این آمار ایالات متحده با مقدار ۲۶۹ رتبه اول را دارد. پس از آن چین با شاخص اچ ۲۳۸ دوم است و آلمان و سنگاپور و کره جنوبی در رده‌های بعدی قرار دارند.
محققان سنگاپوری در ۵ سال اخیر حدود ۱۱ هزار و ۴۶۰ مقاله نانو منتشر کرده‌اند و از نظر تعداد مقالات در رتبه هجدهم قرار دارند؛ درحالی که شاخص اچ آنها بالاتر از کره جنوبی و بسیار نزدیک به آلمان است که هر دو کشور در این بازه زمانی نزدیک به ۴ برابر سنگاپور انتشارات علمی نانویی داشتند.
جایگاه سوییس و استرالیا نیز در این شاخص با توجه به رتبه آنها از نظر تعداد مقالات نانویی به ترتیب بیست و یکم و سیزدهم است که نشان دهنده بهره‌وری و تأثیرگذاری علمی بیشتر دانشمندان این کشورها است.
ایران نیز در این ۵ سال بیش از ۲۹ هزار مقاله در حوزه نانو فناوری منتشر کرده و با شاخص اچ ۸۳ در رده هجدهم قرار گرفته است.
نمودار زیر موقعیت ۳۵ کشور اول دنیا (به جز آمریکا و چین) را در شاخص اچ و تعداد مقالات نانو نشان می‌دهد. کمیت و کیفیت مقالات نانوی کشورهایی که نزدیکتر به نمودار فرضی هستند، توازن بیشتری با هم دارند.
57536231
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz