مودم‌های خانگی طعمه مجرمان سایبری برای انجام فعالیت‌های مجرمانه

با مرور برخی از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا می‌توان بی گناه بودن برخی از کاربران را به چشم دید اما به دلیل وجود مدارک بر علیه آنها، در دادسراها به دنبال راهکاری برای اثبات بی‌گناهی خود هستند. این موضوع شامل افرادی است که به علت عدم رعایت برخی از نکات ایمنی کوچک در دام افراد سودجو گرفتار شده‌اند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به مطالب فوق گفت: متاسفانه برخی از قربانیان فضای مجازی بدون آن‌که بدانند به عنوان مجرم شناخته شده و در مقابل مقام قضایی باید پاسخگوی عمل انجام نداده باشند.
سرگرد مهدی شکیب، حسن اعتماد بیش از حد و یا کم دقتی هموطنان عزیز را علت اصلی وقوع چنین جرائمی دانست و افزود: یکی از مواردی که کاربران کمتر به آن توجه دارند، انتخاب پسورد مناسب برای مودم‌های وایرلس و یا ADSL می‌باشد.
وی با بیان این‌که متاسفانه نداشتن اطلاعات کافی از نحوه استفاده صحیح از مودم های ADSL و انجام تنظیمات امنیتی، باعث دردسرهای زیادی برای این دست کاربران می‌شود، گفت: مجرمان سایبری با به کارگیری و سوءاستفاده از اکانت اینترنتی شما مرتکب جرم شده و این در حالی است که فرد قربانی باید در مقابل مقام قضایی پاسخگو باشد.
سرگرد شکیب در تشریح این موضوع ادامه‌داد: برخی از کاربران، بعد از دریافت مودم از شرکت‌های خدمات اینترنتی متاسفانه همان نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را استفاده می‌کنند و نسبت به تغییر آنها هیچ گونه حساسیتی ندارند.
وی گفت: این امر باعث می‌شود تا این کاربران به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار و از طریق اکانت اینترنتی این کاربران در فضای مجازی جرائم سایبری صورت بگیرد.
سرگرد شکیب افزود: کاربران و استفاده کنندگان از مودم های وایرلس و ADSL در قبال اکانت خود مسئول بوده و باید با تغییر رمزهای عبور پیش فرض و انتخاب رمز های عبور مناسب از سوءاستفاده افراد سودجو جلوگیری نمایند.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری از ایجاد نام کاربری و رمز عبور مناسب به عنوان یکی از ملزومات مهم در فضای مجازی نام برد و گفت: رمز عبور مناسب رمزی است که بیش از ۸ کاراکتر و ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و علائم، ضروری می‌باشد و به هیچ عنوان از مشخصات فردی یا سازمانی برای تعریف نام کاربری و رمز عبور استفاده نکنید.
سرگرد شکیب از رمز‌های عبور به عنوان سدی برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو یاد کرد و در توصیه به کاربران افزود: کاربران عزیز باید رمز عبور پیش فرض مودم ADSL خود را تغییر داده و این تغییرات باید به صورت دوره‌ای بوده و به صورت ماهیانه رمزهای عبور خود را تغییر دهید و از دادن رمز عبور و اکانت خود به دیگران خودداری نمائید.
این مقام مسئول گام دیگر افزایش امنیت مودم کاربران را، مخفی سازی SSID و یا به‌اصطلاح، خاموش کردن SSID Broadcasting عنوان کرد و گفت: کاربران می‌توانند در تنظیمات مربوط به Wireless مودمشان، این گزینه را پیدا کرده و با خاموش نمودن این قابلیت، نام مودم خود را از لیست وایرلس‌ها ناپدید کنند.
News-FATA-WIFI-www.cyberpolice.ir_
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا به کاربران و همچنین مدیران فنی شرکت ها در خصوص فعال کردن امکان MAC- filtering توصیه کرد: برای اتصال سیستم های موجود حتما کارت شبکه (مک آدرس) سیستم را برای مودم تعریف نمائید تا امکان ورود کاربران غریبه محدود گردد.
وی همچنین در خصوص خاموش بودن مودم در مواقع غیر ضروری و بلا استفاده به مدیران فنی شرکت ها و کاربران تاکید نمود و گفت: کاربران و مدیران فنی توجه داشته باشند که قابلیت WPS مودم غیر فعال باشد.
سرگرد شکیب در خصوص یکی از راهکارهای تشخیص استفاده از وای فای شخصی توسط دیگر کاربران گفت: با وارد کردن آی پی آدرس مودم در نوار آدرس مرورگر اینترنت و ورود به صفحه تنظیمات مودم و کلیک روی گزینه کلاینت می‌توانید ببینید چند سیستم به مودم شما متصل است و با کلیک کردن روی دکمه بلوک(block) آن سیستم ها را از استفاده اینترنت از مودم خود محروم کنید.
وی ادامه‌داد: لازم به ذکر است در صورتی که شخص بعد از دسترسی به رمز عبور مودم مرتکب جرایمی مانند جعل، سرقت، کلاهبرداری، هتک حیثیت، نشر اکاذیب و یا سایر جرایم رایانه ای گردد، فردی که صاحب خط تلفن و اکانت اتصال به اینترنت است باید به عنوان متهم در برابر اتهام وارد شد از خود دفاع نماید.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در انتها از هموطنان عزیز خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
 
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz