رشد ۳۰۰ برابر تولید محتوا در ایران /تولید بیش از ۱۴۰ هزار اپلیکیشن فارسی

رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: ایجاد بیش از ۱۴۰ هزار اپلیکیشن فارسی، راه افتادن خدمات پایه داخلی مانند ابزارهای موتور جستجو، ایمیل و مرورگرهای بومی از جمله فعالیت‌هایی است که برای پیاده‌سازی امنیت و بومی سازی خدمات انجام شده است.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایلنا، نصر الله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات، با ارائه گزارشی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در مراسم رونمایی از فاز سوم شبکه ملی اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نتایج اجرای دو فاز از این شبکه را تشریح کرد.
نصرالله جهانگرد گفت:در شهریور ماه سال ۱۳۹۲ فاز اول و در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ فاز دوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد و برای پیاده‌سازی مرحله سوم تیرماه ۱۳۹۶ را انتخاب کرده بودیم که امروز مراسم رونمایی از فاز سوم این شبکه و پروژه ملی در حال برگزاری است.
جهانگرد ادامه داد: به دلیل تغییرات ایجادشده در شبکه ارتباطی کشور، سهم ترافیک خارج به داخل از ۹۵ درصد به ۶۰ درصد رسیده که با افزایش داخلی‌سازی هاست پایگاه‌هایی که مردم بیشتر دسترسی دارند، سهم محتوای داخلی به ۷۰ تا ۸۰ درصد نیز می‌رسد که پیشرفت بزرگی برای محتوای داخلی و استفاده از ترافیک داخلی محسوب می‌شود.
وی افزود: شبکه ملی اطلاعات دارای ویژگی‌های کلیدی و مهمی از جمله مدیریت مستقل، امکان عرضه محتوا، امنیت است که ما طبق برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای عالی فضای مجازی آن را اجرا کردیم. البته شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم توسعه نیز قرار دارد و روند توسعه آن ادامه خواهد داشت.
رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: توسعه و افزایش ظرفیت، اعطای مجوزهای متن سه و چهار همراه افزایش سرعت دسترسی به محتوای داخلی، اصلاح نظام اقتصادی شبکه به نفع محتوای داخلی از نتایج مثبت راه‌اندازی این شبکه است.
وی ادامه داد: پیش از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ظرفیت ترافیکی کل کشور به نحوی بود که ۹۰ درصد از ترافیک به خارج می‌رفت. در حال حاضر این عدد کاهش یافته و حدود ۶۰ درصد از ترافیک در داخل انجام می‌شود که امیدواریم این عدد تا به ۸۰ درصد و مانند بسیاری از کشورها برسانیم. همچنین ظرفیت بخش هسته شبکه ملی از ۶۲۴ گیگابیت به ۱۰ هزار گیگ رسیده که امیدواریم تا ۲۰ هزار نیز افزایش یابد.
جهانگرد اظهار کرد: زمانی که ما فعالیت خود را شروع کردیم، حجم خط و زبان فارسی ۰٫۹ دهم درصد از دنیای وب بود و اکنون این عدد به ۱٫۶ درصد افزایش یافته است. همچنین بیش از دو برار ضریب نفود و دسترسی به پهنای باند افزایش یافته است و در برنامه پنجم توسعه که قرار بود سرعت اینترنت کشور به ۲ تا ۴ مگابایت بر ثانیه برسد، امروز محقق شده است و باید در برنامه ششم توسعه به ۲۰ مگابایت در ثانیه افزایش پیدا کند.
نصر الله جهانگرد در رابطه با سرانه ترافیک برای هر شهروند گفت: زمانی که کار ما شروع شد، سرانه ترافیک برای هر شهروند ۱ کیلوبایت در ثانیه بود اما امروز با رشد ۲۳۰ برابری به ۲۳۰ کیلوبایت در ثانیه رسیده است. همچنین با معافیت پرداخت حق سهم دولت برای پرداخت موبایل، میزان رشد محتوا به بیش از ۳۰۰ درصد رسیده است که امروز تولید محتوا یک شغل درآمدزا و پایدار محسوب می‌شود.
جهانگرد در پایان گفت: زیرساخت‌های IOT (اینترنت اشیا) توسط اپراتور همراه اول و ایرانسل در سراسر کشور فراهم شده و توسعه شبکه شهری نیز توسط اپراتورهای خصوصی ایجاد شده است. ایجاد بیش از ۱۴۰ هزار اپلیکیشن فارسی، راه افتادن خدمات پایه داخلی مانند ابزارهای موتور جستجو، ایمیل و مرورگرهای بومی از جمله فعالیت‌هایی است که برای پیاده‌سازی امنیت و بومی سازی خدمات انجام شده است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz