گنجاندن فایل گیف در دی ان ای یک ویروس ممکن شد

دانشمندان در اقدامی بی سابقه موفق شدند یک فایل متحرک با فرمت gif را در دی ان ای یک ویروس بگنجانند، تحولی که می تواند دنیای پزشکی و فناوری اطلاعات را متحول کند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از فارس، به نقل از دیجیتال ترندز، این بدان معناست که باکتری E. coli قادر به ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها برروی دی ان ای خود خواهد بود.
دکتر ست شیپمن، از محققان دانشگاه هاروارد که در این طرح مشارکت داشته می گوید: هدف ما این بود که دریابیم آیا سیستم CRISPR-Cas در باکتری ها برای ذخیره سازی اطلاعات پیچیده قابل استفاده است یا خیر.
وی می افزاید: ما تصاویر و فیلم ها را رمزگذاری کردیم و بر روی یک دی ان ای قرار دادیم و سپس آنها را بر روی سلول های مربوط به دو پروتئین در سیستم CRISPR به نام های Cas1 و Cas2 قرار دادیم.
با این دستاورد مهم می توان امیدوار بود که مولکول های زنده در آینده برای ذخیره سازی اطلاعات جدید قابل استفاده باشند و بتوان در genome آنها اطلاعات حیاتی ذخیره کرد.
فایل گیف ذخیره شده در این باکتری بخشی از فیلم جنگ های ستاره ای به نام Star Wars: A New Hope است که دقت آن ۳۶ در ۲۶ پیکسل است. دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند بر دقت و کیفیت فایل های قابل ذخیره سازی در باکتری ها بیفزایند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz