کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه مهرماه برگزار می شود/ در مسیر تجارت آزاد حرکت کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در دیدار با وزیر اقتصاد ترکیه گفت: در این نشست تصمیم گرفته شد، بیست وششمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مهرماه درتهران برگزار شود و دو طرف تا زمان برگزاری در جهت رفع موانع تلاش کنند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ صبح امروز نیهات زیپچی وزیر اقتصاد جمهوری ترکیه که به دعوت دکتر محمود واعظی به تهران سفر کرده است با دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ،به عنوان رییس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه دیدار کرد.
در این دیدار دکتر واعظی این نشست را فرصتی سازنده برای گسترش روابط اقتصادی تجاری و صنعتی دو کشور برشمرد و افزود: تلاش می کنیم حجم روابط اقتصادی به سی میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند که به این این رقم قانع نبوده و می توانیم تا ۵۰ میلیارد دلار نیز آن را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به صورت منظم برگزار شده است ادامه داد: در این نشست تصمیم گرفته شد، بیست وششمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مهرماه درتهران برگزار شود و دو طرف تا زمان برگزاری در جهت رفع موانع تلاش کنند.
واعظی با تاکید بر اینکه موافقت نامه تجارت ترجیهی میان دو کشور گامی مترقی است، افزود: در این زمینه اعتقاد به بازنگری و اصلاح داریم تا اقلام گسترش یابد؛ همچنین لازم است، موافقت نامه ترجیهی در آینده به تجارت آزاد تبدیل شود.
وی به تسهیل روابط بانکی ایران و ترکیه اشاره کرد و ادامه داد: در آینده نزدیک رییس بانک مرکزی ترکیه به ایران می آیند تا موانع موجود برطرف شود.
رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به تشکیل کمیته حمل و نقل قبل از تشکیل کمیسیون مشترک، اشاره کرد و ادامه داد:‌ اگرموانع رفع نشد در مرز مشترک دیدار و در محل،‌ مسایل را حل می کنیم.
دکتر واعظی با بیان اینکه گسترش روابط ایران و ترکیه و همکاری های دو جانبه، موجب ثبات و صلح در منطقه می شود افزود: هم روابط ایران و ترکیه حایز اهمیت است و هم نقش این روابط درمنطقه موثر است.
وی با تاکید بر اینکه همکاری در زمینه انرژی و حمل و نقل را در دستور کار داریم ادامه داد: ما به عنوان روسای کمیسیون مشترک وظایف مهمی بر دوش داریمدکتر واعظی روابط دو کشور و تلاش برای گسترش همکاری ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت:‌ فقط روابط تجاری بین دو کشور مطرح نیست و می توا ن نقش کشور سوم نیز مد نظر باشد که برای ایران این موضوع حایز اهمیت است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz