آفریقا به جرگه تولید علم و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان می‌پیوندد

رشد چشمگیر و رو به افزایش استفاده از اینترنت در قاره آفریقا امیدها را برای دموکراتیزه کردن تولید علم زنده کرده است، اما پژوهش اخیر نشان می‌دهد که میزان ارتباط بین کشورهای قاره آفریقا برای ارتقای جایگاه این قاره در اقتصاد دانش بنیان کافی نیست.به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، و به نقل از یو.دبلیو نیوز،‌ قاره آفریقا به طور سنتی از آنچه اقتصاد دانش بنیان نامیده می‌شود عقب مانده و کنار رفته است، چرا که کشورهای این قاره از نظر تعداد کتاب‌های منتشر شده و ثبت اختراعات در انتهای فهرست جهانی قرار دارند.
اما دنیا در حال تغییر است. تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از نصف مردم دنیا به اینترنت دسترسی خواهند داشت. چنان که “جیمی ولز” موسس ویکی‌پدیا اینترنت را دروازه‌ای به مجموعه دانش انسان می‌داند.
رشد قابل ملاحظه و سریع دسترسی و استفاده از اینترنت در قاره آفریقا امید به دموکراتیزه کردن تولید دانش را در این قاره زنده کرده است. “پائول کاگامه” رییس جمهور رواندا در توضیح این امیدها می‌گوید: ما در آفریقا هر دو انقلاب کشاورزی و صنعتی را از دست داده‌ایم و اکنون در رواندا ما مصمم به استفاده کامل از انقلاب دیجیتالی هستیم.
برخی کشورهای آفریقایی نظیر رواندا، کنیا و نیجریه با همکاری با دانشگاه‌های اروپایی و دسترسی به منابع مطالعاتی و تحقیقات آنها به دنبال قرار گرفتن در جریان انقلاب صنعتی هستند.
دانشگاه‌های این کشورها با کمک دانشگاه‌های اروپا در حال تولید علم و توسعه اقتصاد دانش بنیان کشورهای خود هستند. اما برای توسعه علمی و اقتصادی هرچه بیشتر، نیاز به افزایش ارتباط بین خود و دیگر کشورهای قاره آقریقا دارند، زیرا فقر ارتباط دیجیتالی میان این کشورها از سرعت رشدشان کاسته است.
 
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz