انقلاب در دنیای سخت افزار با تولید تراشه‌های ۵ نانومتری

محققان شرکت آی بی ام گامی دیگر به تولید تراشه‌های نانومتری نزدیک شدند، تحقق این هدف به معنای جای دادن ۳۰ میلیارد ترانزیستور در نوک ناخن است.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از فارس، به نقل از پی سی مگ، در حال حاضر اکثر تراشه های عرضه شده برای استفاده در رایانه های شخصی و لپ تاپ ها ۱۴ نانومتری هستند و البته در برخی موارد از تراشه های ۱۰ نانومتری هم استفاده می شود.
اما آی بی ام در تلاش برای تولید تراشه های کوچک تر نیز هست. این شرکت دو سال قبل اولین تراشه های ۷ نانومتری را تولید کرد و حالا از تولید اولین نمونه های تراشه های ۵ نانومتری خبر داده است.
قرار است جزییات فنی مربوط به تولید این تراشه طی هفته آینده در کنفرانس ۲۰۱۷ Symposia در کیوتوی زاپن اعلام شود. دو شرکت Samsung و Globalfoundries در زمینه تولید این تراشه با آی بی ام همکاری کرده اند.
کارشناسان می گویند استفاده تجاری از تراشه های ۷ نانومتری از سال ۲۰۱۸ آغاز می شود و بنابراین تولید محصولات مجهز به تراشه های ۵ نانومتری تا قبل از سال ۲۰۲۰ محقق نمی شود.
آی بی ام مدعی است این تراشه ها در مقایسه با تراشه هایی که فعلا در بازار موجود هستند تا ۴۰ درصد عملکرد بهتری دارند و مصرف انرژی آنها هم ۷۵ درصد کمتر از تراشه های فعلی است. بنابراین می توان پیش بینی کرد که تراشه های ۵ نانومتری در بازار گوشی های هوشمند و تبلت ها با استقبال گسترده ای مواجه شوند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz