اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و شبکه ملی اطلاعات؛ نقاط قوت انتخابات ۹۶

برای اولین بار بود که در انتخابات ریاست جمهوری اینترنت قطع نشد و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها پایدار ماندند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از زومیت، انتخابات دوازدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری و پنجمین دوره‌ی شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی روز جمعه ۲۹ اردیبهشت با حضور و حماسه‌ی مردم برگزار شد که تقاط قوت و دستاوردهایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات داشت. البته در این میان ضعف استفاده‌ از کامپیوترهای قدیمی برای استعلام کد ملی و مشخصات افراد را نباید از یاد برد.
یکی از نقاط قوت که انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ که سبب مشارکت بیشتر مردم و سرعت در اطلاع رسانی بود، پایداری اینترنت و سرعت بالای آن نسبت به دوره‌های گذشته است. اینترنت در روزهای تبلیغات، روز انتخابات و حتی پس از انتخابات، نه‌تنها با قطع سراسری و محدودیت دسترسی روبه‌رو نشد، بلکه پایداری آن سبب ارتباط بسیاری از افراد با هم شد.
از طرفی اینترنت باعث شد مردم سریع‌تر در جریان رخداد‌ها قرار بگیرند و بتوانند اطلاعات را بدون محدودیت‌های تجربه‌شده در دوره‌های قبل انتخابات ریاست‌جمهوری به دست آورند.
البته این اولین انتخاباتی نبود که اینترنت قطع شد؛ اما اولین انتخابات ریاست جمهوری و با مشارکت بالا بود که با اینترنت پایدار و سرعت مناسب روبه‌رو بودیم. اولین بار در ماه اسفند سال ۹۴ اولین انتخابات در ایران با تجربه‌ی اینترنت پایدار برگزار شد و هیچ خللی در کار نبود.
نقطه‌ی قوت بعدی که باید آن را ادامه‌ی برنامه‌های دولت یازدهم و وزارت ارتباطات تحت مدیریت محمود واعظی دانست، برقراری شبکه‌های اجتماعی و قطع نشدن آن‌ها در ایام تبلیغات و روز انتخابات دانست.
بسیاری از اطلاعیه‌های وزارت کشور و شورای نگهبان، بیانیه‌ی نامزدها، سخنان بزرگان کشور از جمله مقام معظم رهبری، تاریخچه‌ی انتخابات در ایران، نحوه‌ی دادن رأی الکترونیکی، اعلام نتایج انتخابات و مواردی از این دست، بیشترین سطح را در مطالبی داشتند که توسط برنامه‌های پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی میان مردم دست به دست شد و مشارکت حداکثری را در بر داشت.
شاید لذت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها پای صندوق رأی برای کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی بی‌نظیر بود. اینستاگرام پر بود از عکس‌ها، ویدیو‌ها و لایو استوری‌های رأی‌دهندگان ایرانی که در پای صندوق رأی به راحتی از موبایل و اینترنت همراه خود لذت می‌بردند و عقاید خود را بیان می‌کردند.
همین پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بود که سبب شد علاوه‌ بر خبرنگاران رسانه‌های رسمی کشور، اطلاعات از طریق کاربران ایرانی اینترنت دست به دست شود و اطلاع‌رسانی‌ها و خبررسانی‌های عظیمی برای این حماسه‌ در سراسر دنیا انجام گیرد.
یکی دیگر از نقاط قوت این انتخابات، برقراری شبکه‌ی ملی اطلاعات و پاسخگویی مناسب آن به نیازهای وزارت کشور و شورای نگهبان بود که سبب شد این شبکه در آزمونی جدی آزمایش شود.
شبکه‌ی ملی اطلاعات می‌تواند ابزار مناسبی برای تبادل اطلاعات داخلی باشد که در کنار اینترنت می‌توان از آن در سراسر کشور استفاده کرد. استفاده از این شبکه در کنار اینترنت می‌تواند پاسخی به منتقدان دولت یازدهم و وزارت ارتباطات باشد.
اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌ی ملی اطلاعات بدون شک از نقاط قوت انتخابات روز بیست و نهم اردیبهشت ۹۶ بودند که بر اساس برنامه‌های دولت و تلاش‌های دست‌اندرکاران وزارت ارتباطات در چهار سال گذشته به دست آمده است.
امیدواریم این نقاط قوت حفظ شود و در سال‌های آینده شاهد رشد و پیشرفت اینترنت، شبکه‌ی ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی در کشورمان باشیم.
 منبع زومیت
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz