دستگاه “اندازه‌گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت‌خام” رونمایی شد

57490103
دستگاه “اندازه گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت خام” در پارک علم و فناوری خوزستان رونمایی شد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، محمد قربانی مدیرعامل شرکت طراح این دستگاه روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه در حاشیه آیین رونمایی از این دستگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر دو دستگاه و ۶ ماده در این مراسم رونمایی شده که یکی از دستگاه‌ها برای اولین‌بار در دنیا با قابلیتی خاص ساخته شده است.
وی افزود: این دستگاه، دستگاه اندازه‌گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت خام است که با تفکیک مرکاپتان‌ها از هیدروژن سولفید می‌تواند در صادرات نفت، افزایش قیمت نفت و افزایش میزان تولید نفت مؤثر باشد.
مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه گاهی به دلیل میزان بالای هیدروژن سولفید در نفت که به‌درستی در کشور اندازه‌گیری نمی‌شود، تولید متوقف می‌شود که آسیب‌های جدی را در حوزه صنعت نفت وارد می‌کند، گفت: روش‌های کنونی در بهره‌برداری و تولید تأثیر منفی می‌گذارند؛ همچنین توقف تولید موجب زمان‌بر بودن کار می‌شود. با وارد کردن این دستگاه به بدنه وزارت نفت می‌توانیم بسیاری از این آسیب‌ها را کاهش دهیم و علمی‌تر پیش برویم.
قربانی عنوان کرد: دستگاه دیگر، اندازه‌گیری میزان محتوی نمک در نفت خام است که با کاهش میزان هیدروژن سولفید از نفت خام توسط پیل پلیمری، برای جلوگیری از هرزروی سیال حفاری استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین دو نمونه (LCM) برای کاهش میزان هرزروی سیال حفاری و یک نمونه رزین برای جلوگیری از تشکیل شدن در نفت خام و سه نمونه پوشش رنگی خاص که برای اولین‌بار در کشور تولید شده‌اند، نیز رونمایی شد.
قربانی در خصوص این پوشش‌های رنگی افزود: این پوشش‌ها برای جلوگیری از آتش‌سوزی کابل‌های برق صنعتی، جلوگیری از آتش‌سوزی مخازن و لوله‌های نفتی و مواد حساس به آتش استفاده می‌شوند که با پوششی به ضخامت یک میلی‌متر می‌توانند دمای بالای ۱۰۰۰ درجه را تا چهار ساعت تحمل کنند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz