ارائه لایحه اعطای مشوق به شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه علم‌وفناوری به مجلس

3
دبیرکل شورای عالی عتف از تهیه لایحه‌ای در زمینه اعطای مشوق‌ها و تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری خبر داد و گفت: این لایحه از طریق دولت برای تصویب به مجلس ارائه خواهد شد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر وحید احمدی امروز در حاشیه یکصدوپنجاه‌وپنجمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوعات مطرح شده در این جلسه، افزود: ارائه گزارشی از رونمایی و فعال‌سازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بوده است.
وی با بیان اینکه این سامانه با تصویب شورای عتف راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: در این سامانه تمامی دستگاه‌ها موظف هستند توانمندی‌ها و نیازهای پژوهشی خود را روی این سامانه بارگذاری کنند.
به گفته وی، این سامانه دو هفته گذشته با حضور دکتر فرهادی، وزیر علوم رونمایی شده است.
احمدی با تاکید بر اینکه در این جلسه تاکید شد تا همه دستگاه‌ها توانمندی‌ها و نیازمندی‌های خود را در حوزه پژوهش ارائه کنند، یادآور شد: بر این اساس حدود ۵۹ دستگاه توانمندی‌های خود را در این سامانه عرضه کردند و تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و همچنین اشخاص توانمندی‌های علمی و فناوری خود را در این سامانه عرضه کردند.
دبیرکل شورای عالی عتف ارائه قوانین و مقررات نحوه اعطای مشوق‌های مالی و غیرمالی به شرکت‌ها و موسسات مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه نام برد.
وی با تاکید بر اینکه در این جلسه ماده پیشنهادی در این زمینه مطرح شد، اضافه کرد: در این ماده بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قوانین مربوط به مناطق آزاد تسهیلاتی به افراد حقیقی و حقوقی اعطا خواهد شد.
معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد: این ماده در شورای عالی عتف تصویب شده و قرار است از طریق دولت به عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
احمدی همچنین یادآور شد: بر این اساس تسهیلاتی که قرار است به شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری اعطا شود، از طریق شورای عتف صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به موضوع دیگر مطرح در این جلسه گفت: در این جلسه همچنین درخصوص پیشرفت تدوین سند ملی علم و فناوری و دانش‌بنیان انرژی بحث و تبادل‌نظر شد.
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: بر این اساس قرار است بر اساس اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی، برنامه‌های توسعه پنجم و ششم و اساسنامه شورای عتف، سند انرژی در شورای عتف تدوین شود.
دبیر کل شورای عتف با بیان اینکه امروز در این جلسه گزارشی از پیشرفت این سند ارائه شد، اظهار کرد: در حال حاضر مدل مفهومی این سند تهیه و ساختار آن با همکاری ستادهای ذی‌ربط انجام شده است.
احمدی یادآور شد: در مجموع در این جلسه مراحل فاز اول تهیه سند انرژی ارائه شد و قرار است این سند در آینده تدوین شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz